Európska situácia po rozšírení Európskej únie, Stredoeurópske katolícke dni a situácia na Blízkom Východe boli obsahom rozhovorov kardinála Angela Sodana, pápežského legáta pre SEKD a rakúskeho prezidenta T. Klestila vo viedenskom Hofburgu 21. mája.„Svätá stolica je vždy proti vojne, pretože vojnami sa problémy neriešia, ale iba zostrujú,“ vyhlásil kardinál Sodano po stretnutí. „no teraz už nemá zmysel hľadieť naspäť. Teraz je potrebná výdatná pomoc medzinárodného spoločenstva na zmiernenie utrpenia.“
K SEKD sa kardinál vyjadril, že je to „veľká, chvályhodná iniciatíva Rakúska. Táto veľká púť je časom milosti pre strednú Európu. Mám veľkú radosť, že sa na nej môžem zúčastniť ako legát pápeža.“
V interview kardinál Sodano tiež potvrdil zásadný postoj Vatikánu k návrhu budúcej európskej ústavy: „Svätá stolica vždy podporovala hlavné zásady návrhu ústavy – spoluprácu, integráciu, rozšírenie EÚ s ohľadom na existujúce dohody (čl. 51 o cirkvách). Tým sa vyjadril proti tvrdeniam, že Vatikán sa zaoberá iba zmienkou Boha a pripomenutím kresťanského dedičstva v tejto ústave. Ďalej zdôraznil: „Samozrejme preambula má veľký význam, pretože obsahuje zásadné veci, ktorými sa text ústavy inšpiruje. Európa má veľkú humanistickú a kresťanskú tradíciu. Nesmie zatemňovať svoju identitu. Nesmieme ignorovať jej 2000-ročnú históriu. Dnes máme veľké pokušenie v agnosticizme, či skôr v relativizme, podľa ktorého niet pravdy, na ktorú sa treba odvolávať.“ K otázke stretu kultúr kardinál povedal, že je tu isté nebezpečenstvo, ale pápeži vždy zdôrazňovali potrebu dialógu. „To je cesta do budúcnosti, jediná cesta dôstojná človeka. Táto cesta vyžaduje trpezlivosť. Ale vedie k cieľu,“ pripomenul kardinál Sodano.
V rozhovore s rakúskym rozhlasom kardinál Sodano povedal, že keby sa slávenie SEKD konalo vo Viedni, tak by Svätý Otec prišiel osobne. Príčinou jeho neúčasti boli iba problémy s dopravou. Pápež bol však srdcom v Mariazelli prítomný a veľmi trpí, že tam nemôže byť osobne. Zúčastnené krajiny sú mu veľmi blízke, veď každú z nich navštívil najmenej dvakrát.“ Potom kardinál Sodano povedal, že rozšírenie EÚ je radostnou udalosťou, pričom nesmieme zabudnúť, že krajiny ako Poľsko alebo Česká republika už boli vždy v Európe. Zdôraznil, že Svätá stolica úprimne privíta aj ďalšie rozširovanie EÚo Chorvátsko, Rumunsko a Bulharsko a neskôr aj o Ukrajinu a Moldavsko. Dodal, že niektorí myslia aj na Rusko, „ktoré je nakoniec tiež európskou krajinou“.