V sobotu 22. mája 2004 vyvrcholia procesiou a pontifikálnou sv. omšou Stredoeurópske katolícke dni (SEKD). Na Púti národov, ktorá sa koná pod mottom „Urobte všetko, čo vám povie“ (Jn 2, 5), sa očakáva účasť 80 000 pútnikov z Poľska, Slovinska, Bosny-Hercegoviny, Chorvátska, Maďarska, Rakúska, Česka a zo Slovenska, 200 kardinálov a biskupov. Na Púť národov do rakúskeho pútnického mesta Mariazell dnes odcestuje okolo 20 000 Slovákov. Na podujatí sa zúčastňujú aj predstavitelia Katolíckej cirkvi na Slovensku, pozvané sú hlavy ôsmich krajín zúčastnených na slávení roka Stredoeurópskych katolíckych dní - pricestuje aj prezident SR Rudolf Schuster, účasť prisľúbil predseda Európskej komisie Romano Prodi. „Stredoeurópske katolícke dni (SEKD) sa konajú v čase rozhodujúcej fázy európskeho integračného procesu a síce znovuzjednotenia svetadielu a tým definitívneho prekonania následkov druhej svetovej vojny ako aj v období úsilia o zostavenie európskej ústavy. Preto nie je náhoda, že Ján Pavol II. vyslal do Mariazellu ako pápežského legáta kardinála Angela Sodana,“ uviedol rakúsky veľvyslanec pri Svätej stolici Walter Greinert. Svätý Otec sa zúčastneným prihovorí prostredníctvom Telemostu. Svätá omša na priestranstve športového letiska bude vyvrcholením týchto dní, ktoré sa konajú od v období od 1. júna 2003 do 23. mája 2004 pod heslom: Kristus – nádej Európy. Okrem toho tu prebiehajú v dňoch od 20. do 23. mája ešte ďalšie podujatia, ktoré urobia z Mariazellu duchovné centrum strednej Európy. V sobotu ráno už o 7. hodine prenesú milostivú sošku Panny Márie v procesii na priestranstvo letiska. Soška dostane pre túto príležitosť slávnostný odev, na ktorom budú zlatom a hodvábom vyšité štátne erby 8 zúčastnených krajín na ružovom kríku – symbole lásky a milosti. Ježiško dostane šatočky, na ktorých bude logo SEKD s nápisom Spes Europae (nádej Európy). O 8. hodine sa na letisku začne úvodný program pred slávením Eucharistie. V rámci neho sa predstaví osem zúčastnených krajín vo svojich jazykoch. O 11. hodine sa začne slávnostná svätá omša, ktorú bude priamo prenášať rakúska televízia ORF i televízie ostatných ôsmich krajín. Slovenská televízia bude toto podujatie prenášať na Dvojke od 10,00 hodiny. Omša bude trvať asi do 13. hodiny a jej motto bude znieť: „Urobte všetko, čo vám povie“. Na záver slávenia vyhlásia predsedovia biskupských konferencií ôsmich zúčastnených krajín Posolstvo z Mariazellu, ktoré má vyznačiť cestu Cirkvi v strednej Európe v budúcich rokoch. Na záver sa bude konať procesia s milostivou soškou Panny Márie na priestranstve letiska. Po bohoslužbách bude na letisku ešte nasledovať „Slávnosť stretnutia“.
Púť národov sa stane aj veľkou udalosťou pre mladých. Na stretnutie mládeže v Mariazelli v dňoch 21. až 23. mája sa prihlásilo 6 000 mladých zo všetkých ôsmich zúčastnených krajín, zo Slovenska sa Púte zúčastňuje okolo 800 mladých. Mládežnícky program má dva ústredné ciele. Predovšetkým ukázať mladým kresťanom ako môžu vo svojich krajinách a životných situáciách konkrétne žiť svoju vieru a odovzdávať ju ďalej, ale aj poskytnúť im podnety ako prispievať k novej Európe jej spoluutváraním z pozície kresťanského presvedčenia.
Mladí pútnici pricestujú autobusmi, bicyklami alebo priputujú pešo. V piatok 21. mája sa o 20. hodine bude konať oficiálne otvorenie v mariazellskej bazilike. O 22.30 hod. sa začína modlitbová noc, ktorú budú organizovať rôzne katolícke skupiny a ktorá potrvá do rána do 6.30 hod. Na záver sa budú mladí v bazilike modliť ranné chvály, ktoré povedie Mons. František Rábek, ordinár Ozbrojených síl a Ozbrojených zborov SR.
V sobotu predpoludním sa mladí zúčastnia na spoločnej svätej omši, popoludní budú mať mladí diskusné dielne, rozhovory, hudobné vystúpenia a kultúrne akcie. Od 19. do 21. hodiny sa plánuje slávnosť mládeže na letisku. Záver a vyvrcholenie stretnutia mladých bude mládežnícka svätá omša v nedeľu 23. mája o 11. hodine na letisku, ktorú budú celebrovať biskupi všetkých účastníckych krajín zodpovední za pastoráciu mládeže. V Mariazelli očakávajú aj asi 800 vojakov, z toho polovicu zo zahraničia.
Katolícke dni sa zameriavajú predovšetkým na katolíkov v zúčastnených krajinách s cieľom novej evanjelizácie a posilnenia viery. Na tomto dialógu budú mať samozrejme účasť aj iné kresťanské cirkvi a náboženské spoločenstvá. Podstatným aspektom podujatia bola snaha náboženskými podujatiami a púťami umožniť stretávanie veriacich aj ponad hranice a pritom sprostredkovať vedomie, že viera a Cirkev národy spájajú a prekonávajú nacionalizmus. V centre pozornosti je aj spoločná zodpovednosť za Cirkev a spoločnosť inšpirovaná myšlienkou novej evanjelizácie a "europeizácie" Európy.