V dňoch 21. a 22. mája 2004 vyvrcholilo v starobylom rakúskom pútnickom meste Mariazell najrozsiahlejšie podujatie v oblasti duchovnej integrácie Európy. V línii hesla „viac o sebe vedieť, viac sa za seba modliť, viac navzájom spolupracovať“ prebiehal v ôsmich stredoeurópskych krajinách (Poľsko, Česká Republika, Slovensko, Maďarsko, Rakúsko, Slovinsko, Chorvátsko, Bosna a Hercegovina) rozsiahly celoročný program modlitieb, pútí, vedeckých sympózií, družobných programov a projektov mediálnej spolupráce. V piatok 21. mája večer doputovalo do Mariazellu okolo 6000 mladých, medzi nimi takmer tisíc zo Slovenska, niektorí dokonca pešo či na bicykloch. V spoločnom programe v bazilike sa za účasti viedenského arcibiskupa kardinála Christopha Schonborna a viac ako stovky kardinálov a biskupov konal najskôr dvojhodinový spoločný program pozostávajúci z modlitieb, spevov, svedectiev, tanečných kreácii, v ktorých bolo úspešne predstavenie slovenskej tanečnej skupiny ATAK. Potom mali až do pol siedmej ráno v bazilike program mladí jednotlivých národov. V sobotu ráno o siedmej sa z baziliky pohla procesia so zázračnou sochou Panny Márie na miesto slávnosti v priestoroch letiska, kam sa schádzalo asi 100 000 pútnikov, medzi ktorými bolo takmer 20 000 zo Slovenska. Heslom celého projektu bolo „Ježiš Kristus, nádej Európy“. Púť národov, ktorou celoročný program vyvrcholil sa niesla v duchu Máriiných slov: „Urobte všetko, čo vám môj Syn povie“.
Na slávnostnej omši za účasti cez 1209 kardinálov a biskupov a okolo 1000 koncelebrujúcich kňazov zastupoval pápeža Jána Pavla II. jeho osobný legát, štatny sekretár Svätej Stolice kardinál Angelo Sodano. Ten v úvode pozdravil prítomných v mene svojom a keď odovzdal osobné posolstvo Svätého Otca, na veľkoplošnej obrazovke za oltárom bol premietnutý príhovor pápeža prednesený na stredajšej audiencii vo Vatikáne. Pápež v ňom popri pozdravoch ocenil obety a modlitby pútnikov, ktoré prednášajú „za tak vážnu vec, ako je budúcnosť obyvateľov európskeho kontinentu“. Kardinál Schönborn vyzval vo svojej homílii všetkých kresťanov, aby prosili o tri nádeje pre Európu: prvou je sila zhora, ktorá nám pomôže prekonávať všetky hranice, druhou je jednota v rôznosti, ktorá nerozdeľuje, ale obohacuje a treťou Máriine slová v Káne Galilejskej: „Urobte všetko, čo vám povie“. Na záver liturgie, ktorú hudobne doprevádzal tisícčlennný spevácky zbor tvorený spevákmi z ôsmich zúčastených stredoeurópskych krajín, prečítali predsedovia biskupských konferencií - každý jednu pasáž vo vlastnom jazyku – tzv. „mariazellské posolstvo“ Kardinál Schönbörn ho uviedol slovami: „My biskupi preto prosíme veriacich, ktorí sú nám zverení: Neskrývajte svoju vieru! Nestojte bokom na ceste spoločnej budúcnosti! Kráčajte, rozmýšľajte, pracujte a hľadajte zjednotení so všetkými ľuďmi dobrej vôle. Každý z vás môže k tomu niečim cenným prispieť.“ Nasledujúce body posolstva sa týkali tém ako „Ukazovať ľuďom Krista“, „Učiť sa modliť a učiť modliť sa“, „Rozmnožiť a prehĺbiť náboženské vedomosti“, „Dávať znamenia“, „Zachovávať kultúru nedele“, „Chrániť a rozvíjať život“, „Posilňovať solidaritu v Európe a vo svete“.
Zo Slovenska boli na slávnosti prítomní predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. František Tondra, kardinál Ján Chryzostom Korec a takmer všetci diecézni a pomocní biskupi ako aj kardinál Jozef Tomko z Ríma. Spolu s Prezidentom Európskej komisie Romanom Prodim patril medzi čestných hostí aj prezident SR Rudolf Schuster s manželkou, podobne ako prezidenti Rakúska, Maďarska a Bosny a Hercegoviny. V slovenskej delegácii bol prítomná aj eurokomisár Ján Fígeľ. Ten pre Katolícke noviny uviedol, že “je dôležité, aby kresťania boli protagonistami Európy, stojacej na hodnotách a konkrétne prispievali k jej formovaniu i formovaniu svedomia spoločnosti, zodpovednej za budúcnosť Európy.”
Po slávnostnej liturgii boli čestní hostia, biskupi a kňazi ale aj všetci pútnici pozvaní na spoločné agape (starocirkevná prax spoločného bratského pohostenia, ktoré sa konávalo po liturgickom sláveni). Kvôli nemu organizátori pripravili 24 000 litrov gulášovej a zeleninovej polievky. Perfektnú prípravu čiastočne znehodnotilo chladné daždivé počasie, náročné prístupové cesty, takže starostlivo pripravené balíčky sa mnohým pútnikom vôbec nedostali do rúk. Pútnikom nezostávalo iné riešenie, než prijať aj tieto nedostatky ako súčasť obety, o čo sa väčšina aj usilovala. Po slávnostnej omši pokračuje mládežnícky program jednotlivými skupinovými a záujmovými podujatiam a ukončí sa nedeľnou omšou, ktorú bude pre mladých celebrovať maďarský kardinál Peter Erdö. Záverečné posolstvo poukazuje na oblasti, v ktorých sa môže myšlienka Stredoeurópskych katolíckych dní rozvíjať aj v najstávajúcom období.