Rakúsko. Rozhodný odpor Katolíckej cirkvi proti celoeurópskemu uzákoneniu eutanázie vyhlásil kardinál Christoph Schönborn v Korutánsku v jednej z prednášok v rámci Stredoeurópskych katolíckych dní. Na sympóziu sa zúčastnili aj ľubľanský arcibiskup Franc Rode, biskup Franc Kramberger z Mariboru. „V súčasnosti sa v Rade Európy diskutuje o uzákonení eutanázie. Budeme proti tomu veľmi rozhodne bojovať,“ povedal viedenský arcibiskup a predseda Biskupskej konferencie Rakúska. „Tento odpor je zasadením sa za človeka v duchu evanjelia,“ zdôraznil kardinál a pripomenul, že „európska integrácia je „stále väčším zápasom“. Potom zdôraznil:
„Otcovia Európy ako pápež Pius XII., Alcide de Gaspari, Robert Schuman, Konrad Adenauer a mnohí ďalší kresťania pohýnali tento proces vpred, aby prekonali staré konflikty novým spoločenstvom národov. Toto hnutie bolo odpoveďou na ničivé staré nepriateľstvá v Európe a na šialenstvo dvoch svetových vojen. Kresťanstvo poznačilo Európu rozhodujúcim spôsobom a stvárnilo i obnovilo jej kultúrne a spoločenské podmienky. Aj dnes má Európa hlboké a mocné pramene, z ktorých môže žiť a obnovovať sa.
Rakúsko v srdci Európy má na základe svojho geopolitického umiestnenia a bohatej histórie mimoriadnu zodpovednosť v oblasti podpory európskej integrácie. Európa je ústrednou učebňou spolunažívania. Kresťania sa musia zasadzovať za to, aby sa Európa stala domovom mnohých národov, ktoré sa nemusia vzdať svojej identity.
Európa solidarity sa vytvára bratským delením sa. Na ceste ku spoločnej európskej spoločnosti hodnôt je potrebné ešte veľa vykonať,“ vyhlásil kardinál Schönborn a pripomenul klesajúcu pôrodnosť, diskusiu o eutanázii a vývoj v oblasti génovej techniky.
„Aj chýbanie spoločnej zahraničnej politiky vedie často k bezmocnosti a neefektívnosti. Vzhľadom na to, že tu niet spoločnej zahraničnej politiky, musíme si položiť otázku, aký obraz nejednotnosti ponúkame ostatnému svetu. Napríklad kresťania a Blízkom Východe sa cítia opustení, zatiaľ čo ich krajiny sa stávajú múzeami biblickej histórie.
Púť národov do Mariazellu 22. mája pozýva ako vyvrcholenie Stredoeurópskych katolíckych dní k tomu, aby sme si znovu pripomenuli spoločné pramene. Európa je rozhodne bohatá na veľké postavy, ktoré svojím životom a pôsobením ukázali, aká sila spočíva v evanjeliu. V umeleckej oblasti je kresťanská viera neporovnateľným prameňom krásy, ako to ukazujú mnohé príklady sakrálneho umenia a hudby.