Slovensko sa ako šiesta z ôsmich stredoeurópskych krajín, ktoré participujú na projekte Stredoeurópske katolícke dni (SEKD), v nedeľu 16. novembra predstaví v ostatných krajinách strednej Európy. Účastníci bohoslužieb v Bosne a Hercegovine, Česku, Chorvátsku, Maďarsku, Poľsku, Rakúsku a Slovinsku sa dozvedia stručnú históriu tejto krajiny, so zameraním na dejiny kresťanstva. Slovensko – krajina s 5, 5 milióna obyvateľov, z toho takmer 70 % tvoria katolíci – má vyše 1100- ročnú históriu príslušnosti ku katolíckej viere. Na začiatku evanjelizácie stála misionárska činnosť Cirkvi tak Západu, ako aj Východu, ktorá vo sv. Cyrilovi a Metodovi, slovanských apoštoloch, teraz spolupatrónoch Európy, dala viere pevné základy. Viera zapustila hlboké korene v našom národe a pomáhala mu prežiť viac ako tisícročie v tvrdých podmienkach bez vlastnej štátnosti i bez vlastnej hierarchie. Viera sa inkulturovala a ovplyvnila národnú identitu i vzťahy k okolitým národom a národnostiam. Viera podstúpila skúšku aj v období komunistickej totality, keď bola Cirkev uzavretá do kostolov, umlčaná a mnohí biskupi, kňazi, rehoľníci i laici boli prenasledovaní a mučení.
V súčasných podmienkach postmodernej spoločnosti stojíme pred Pánom dejín s novými problémami, radosťami i nádejami. Veríme, že s pomocou Božej milosti budeme mať i naďalej dostatok duchovných povolaní, že viera bude mať vplyv na život jednotlivcov, rodín a našej spoločnosti i pre dobro národa a spoločenstva zjednotenej Európy.
Zvlášť treba spomenúť počas totality zákaz Gréckokatolíckej cirkvi, predstavujúcej tú časť dedičstva sv. Cyrila a Metoda, ktorá po celé dejiny zachovala aj liturgickú starosloviensku reč, v ktorej sa našim predkom ohlasovalo evanjelium. Už blahorečení mučeníci biskup Pavol Peter Gojdič a rehoľník Metod Dominik Trčka, ako aj biskup Vasiľ Hopko a rehoľná sestra Zdenka Schelingová, sú fundamentom našej nádeje a zároveň istotou, že kresťanská viera nášho národa bude pre Európu kvasom obnovy života obety pre druhých.
Ďalšou krajinou, ktorá sa predstaví v rámci SEKD bude 18. januára 2004 Poľsko.
Stredoeurópske katolícke dni sú plánované ako proces a konajú sa na pozadí rozhodujúcej fázy európskeho integračného procesu. Cirkev chce týmto spôsobom podčiarknuť význam duchovného rozmeru európskeho zjednocovania.