V sobotu 22. mája 2004 vyvrcholili procesiou s milostivou soškou Panny Márie a pontifikálnou sv. omšou Stredoeurópske katolícke dni (SEKD). Na Púti národov, ktorá sa konala v rakúskom pútnickom meste Mariazell pod mottom „Urobte všetko, čo vám povie“ (Jn 2, 5), sa zúčastnilo veľké množstvo pútnikov z Poľska, Slovinska, Bosny-Hercegoviny, Chorvátska, Maďarska, Rakúska, Česka, zo Slovenska asi 20 000 veriacich. Na podujatí boli prítomní aj predstavitelia Katolíckej cirkvi na Slovensku, pricestoval aj prezident SR Rudolf Schuster, predseda Európskej komisie Romano Prodi, ako aj najvyšší ústavní činitelia Rakúska a predstavitelia ďalších cirkví. Pápežským legátom bol kardinál, štátny sekretár Angelo Sodano, ktorý predsedal slávnostnej svätej omši, spolu s ním koncelebrovali kardináli, biskupi a kňazi z okolitých krajín. V úvode prítomných privítal diecézny biskup diecézy Graz – Seckau Egon Kapelarri, na území ktorej leží Mariazell. „Veľmi srdečne pozdravujem pútnikov, ktorí sa zjednocujú na veľkej Púti národov v Mariazelli, k modlitbe za Európu,“ uviedol vo svojom príhovore pápežský legát kardinál Angelo Sodano a pokračoval: „Národy, ktoré sa tu zhromaždili, sú hlboko spojené v Kristovej viere. Tento pozdrav adresujem všetkým v mene Svätého Otca a som vďačný že sa môžem v mene Svätého Otca zúčastniť na tejto slávnosti.“ Potom sa prítomným, aj veriacim, ktorí boli s Mariazellom spojení prostredníctvom rozhlasových prijímačov a televíznych obrazoviek, prihovoril prostredníctvom telemostu pápež Ján Pavol II.: „Srdečne pozdravujem pútnikov, ktorí sa zhromaždili vo veľkom počte v Mariazelli pri príležitosti Stredoeurópskych katolíckych dní. Som duchom s vami. Zvláštny pozdrav adresujem všetkým predstaviteľom štátu, biskupom a kňazom, a všetkým, čo sa zúčastňujú tejto slávnostnej liturgie v Mariazelli. Spolu s vami sa modlím za požehnanú dobu, v ktorej všetci ľudia budú nažívať v pokoji a blahobyte. Hodnoty, ktoré nám dáva kresťanská viera, sú toho najlepším základom. Budúcnosť ľudstva na tomto kontinente závisí práve od modlitby, “ zdôraznil Svätý Otec.
Prvé čítanie zo Skutkov apoštolov zaznelo v maďarčine, druhé čítanie z Prvého listu sv. Petra zaznelo v chorvátčine. Evanjelium bolo prednesené v nemeckom a staroslovienskom jazyku.
Slávnostnú homíliu predniesol viedenský arcibiskup, kardinál Christoph Schönborn, ktorý na úvod účastníkov z 8 participujúcich krajín pozdravil v ich rodných jazykoch. Púť národov sa konala pod heslom „Urobte všetko, čo vám povie“, a práve tento evanjeliový citát, túto myšlienku podľa kardinála Schönborna, dnes adresuje Mária každému z nás. Christoph Schönborn pripomenul históriu Európy, keď bola násilne rozdelená na dva tábory, až po dnešok, keď môžeme hovoriť o znovuzjednotení európskeho kontinentu. „Mnohí z vás sestry a bratia, ktorí nežijete v slobode a ste účastní tejto Púte národov, viete z osobného zážitku a z osudov vašich rodín, aké strašné utrpenie priniesli protikresťanské a bezbožnícke ideológie – národný socializmus i komunizmus. Tak si spomíname na svojich sestry a bratov, ktorí pre svoju vieru a službu blížnemu v táboroch a väzeniach zomreli. Im a všetkým, ktorí v ťažkej dobe Krista Pána vo svojich srdciach sväto zachovali, im patrí naša vďaka,“ uviedol. Podľa viedenského arcibiskupa, ako kresťania žijeme s vedomím, že u Boha nič nie je zabudnuté, alebo stratené, žiadna slza, žiadne utrpenie, aj keby sme my všetci zabudli. V tejto súvislosti vyzdvihol veľké zásluhy pápeža Jána Pavla II. pri zrútení komunistického režimu. Kardinál vyzval na zbúranie múrov predsudkov, posudzovania, pozerania sa navzájom z nadhľadu, či obáv medzi zjednotenými národmi: „Od Márie sa môžeme učiť tomu pohľadu, že u nej nejestvuje opovrhnutie iným, ona miluje všetky svoje deti.“ V súvislosti so zjednotením Európy uviedol: „Ako kresťania dennodenne cítime strach svojich spoluobčanov, že spojená Európa by mohla viesť k strate samostatnosti a rozmanitosti kultúry a tradície. Ako kresťania sa modlíme za jednotu, ktorá v rozmanitosti nerozdeľuje, ale obohacuje. No a Mariazell je toho symbolom. Všetkým národom je oddávna blízke toto miesto milosti, a tu v Mariazelli sa priznávame k našim kresťanským základom Európy, ktoré sú istotne schopné ba priam potrebné, aby sme mohli spolu znášať európsku jednotu.“ Kardinál Christoph Schönborn opätovne vyzdvihol skutočnosť, že je potrebné uznať a nezabúdať na kresťanské korene Európy.
Svätá omša na priestranstve športového letiska bola vyvrcholením týchto dní, ktoré sa konali od 1. júna 2003. Okrem toho tu prebiehali v dňoch od 20. do 23. mája ešte ďalšie podujatia, ktoré urobili z Mariazellu duchovné centrum strednej Európy. Milostivá soška Panny Márie, ktorá má prívlastky Magna Mater Austriae (Veľká Matka Rakúska), aj Mater Gentium Slavorum (Matka slovanských národov) dostala pre túto príležitosť slávnostný odev, na ktorom boli zlatom a hodvábom vyšité štátne erby 8 zúčastnených krajín na ružovom kríku – symbole lásky a milosti. Ježiško dostal šatočky, na ktorých bude logo SEKD s nápisom Spes Europae (nádej Európy).
Na záver slávenia vyhlásili predsedovia biskupských konferencií ôsmich zúčastnených krajín Posolstvo z Mariazellu, ktoré má vyznačiť cestu Cirkvi v strednej Európe v budúcich rokoch, a konala sa procesia s milostivou soškou Panny Márie na priestranstve letiska.
Púť národov sa stala aj veľkou udalosťou pre mladých. Na stretnutie mládeže v Mariazelli v dňoch 21. až 23. mája sa prihlásilo 6 000 mladých zo všetkých ôsmich zúčastnených krajín, zo Slovenska sa Púte zúčastňuje okolo 800 mladých. Mládežnícky program má dva ústredné ciele. Predovšetkým ukázať mladým kresťanom ako môžu vo svojich krajinách a životných situáciách konkrétne žiť svoju vieru a odovzdávať ju ďalej, ale aj poskytnúť im podnety ako prispievať k novej Európe jej spoluutváraním z pozície kresťanského presvedčenia.
Katolícke dni sa zameriavajú predovšetkým na katolíkov v zúčastnených krajinách s cieľom novej evanjelizácie a posilnenia viery. Na tomto dialógu budú mať samozrejme účasť aj iné kresťanské cirkvi a náboženské spoločenstvá. Podstatným aspektom podujatia bola snaha náboženskými podujatiami a púťami umožniť stretávanie veriacich aj ponad hranice a pritom sprostredkovať vedomie, že viera a Cirkev národy spájajú a prekonávajú nacionalizmus. V centre pozornosti je aj spoločná zodpovednosť za Cirkev a spoločnosť inšpirovaná myšlienkou novej evanjelizácie a "europeizácie" Európy.