Z príležitosti Stredoeurópskych katolíckych dní sa majú možnosť veriaci v ôsmich krajinách strednej Európy bližšie spoznávať. Nedeľa 26.oktobra sa zameriavala na život cirkvi v Rakúsku. Na podnet duchovného otca farnosti v Novom Smokovci ThDr. Štefana Mordela prišiel do novovybudovaného kostola sv. Petra a Pavla kňaz ThDr. Marián Červený PhD., ktorý je poverený v Bratislavsko- trnavskej arcidiecéze koordináciou Stredoeurópskych katolíckych dní. V sobotu 25. októbra večer sa stretol s veriacimi, ktorých oboznámil s aktivitami Stredoeurópskych katolíckych dní. V nedeľu pri slávnostnej svätej omši predniesol homíliu o význame vzájomného prepojenia stredoeurópskych krajín. Zvláštnu pozornosť venoval vplyvu Rakúska a jeho významnej pomoci najmä v rokoch, keď Cirkev na Slovensku bola obmedzovaná vo svojom pôsobení. Rakúšanom vďačia za pomoc tisíce Slovákov, ktorým sa podarilo po roku 1948 utiecť za železnú oponu. Druhá vlna emigrácie nastala po okupácii v roku 1968. Znovu to boli Rakušania, ktorí umožnili tisícom utečencom nový štart v nových životných podmienkach.
Emeritný viedenský kardinál Franz König celé desiatky rokov pomáhal veriacim žijúcim za železnou oponou. Uvedomoval si že on, ako predstaviteľ cirkvi žijúci v tesnej blízkosti krajín, v ktorých vládne tvrdá protináboženská diktatúra, nesie zodpovednosť aj za život veriacich tam a hľadal všemožné prostriedky na to, aby im pomohol. Po páde železnej opony navštívil desať krát Slovensko. Sú známe jeho výroky, v ktorých hovorí, že cesta do Európy vedie cez strednú Európu, najmä cez Slovensko. Jeho činnosť ocenila i Trnavská univerzita, ktorá mu 3. apríla 1998 udelila čestný doktorát. Prezident Slovenskej republiky mu v roku 2000 udelil najvyššie slovenské štátne vyznamenanie.
Kardinál König podnietil v roku 1999 Púť troch krajín. Táto aktivita neskôr nabrala väčšie teritoriálne rozmery, keď súčasný viedenský kardinál Ch. Schönborn od 1.júna 2003 v spolupráci s ďalšími stredoeurópskymi biskupmi vyhlásil Stredoeurópske katolícke dni.
Ako v homílii Marián Červený zdôraznil, znovu zjednotená Európa bez kresťanským princípov nemôže priniesť skutočnú nádej slobody, pokoja a bratstva. Keď sa ignorujú kresťanské korene a kresťanské hodnoty, vtedy môže vzniknúť len ďalšia forma totality a zotročenia ľudstva. Zárukou zachovania ľudskej dôstojnosti a jej rešpektovania je garancia Božej autority. To neustále zdôrazňuje v najrozličnejších formách Svätý Otec Ján Pavol II. a to je aj zmyslom aj aktivít, ktoré v týchto mesiacoch prebiehajú. My, kresťania, nesieme zodpovednosť za to, aby sme v bežnej komunikácii vnášali kresťanské posolstvo a hodnoty do praktického života.
Kazateľ ako príklad krásnej spolupráce kresťanov stredoeurópskych krajín označil aj novovybudovaný chrám v Novom Smokovci, ktorý vznikol aj za pomoci veriacich z mnohých stredoeurópskych krajín.