Svätou omšou, ktorú celebroval vojenský ordinár a predseda národnej komisie pre Stredoeurópske katolícke dni (SEKD) Mons. František Rábek, spolu s rožňavským biskupom – koadjútorom Mons. Vladimírom Filom a biskupmi Dr. Andreasom Launom, pomocným biskupom zo Salzburgu a Dr. Paulom Ibym, biskupom z Eisenstadtu, ako aj ďalšími kňazmi, sa v piatok 3.10.2003 v SÚZA v Bratislave začalo medzinárodné sympózium Etika života v kresťanskej perspektíve. Biskup Rábek sa vo svojej homílii vychádzal z piateho Božieho prikázania „Nezabiješ“, ktoré súviselo s témou sympózia a otázkami bioetiky a biopolitiky. Podujatie slávnostným príhovorom otvoril predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) a predseda Bioetickej subkomisie Teologickej komisie KBS Mons. František Tondra. Kardinál Alfonso Lopez Trujillo – predseda Pápežskej rady pre rodinu, sa vo svojom príhovore zameral na ochranu ľudského života. Svätého Otca označil za najväčšieho a najvýznamnejšieho ochrancu ľudského život v každej jeho forme. Dotkol sa aj aspektu pravdy: „Pravda je uväznená, udusená rozličnými ideológiami, aby zničili rodinu nepriateľstvom, ktoré je naprogramované. Ľudstvo sa bude hanbiť, že vyprázdnilo človeka od hodnôt“, konštatoval kardinál. V súvislosti s bioetickou problematikou poukázal na stret dvoch ideológií: prvá, vedecko – technická ideológia stráca podľa A. L. Trujilla zmysel svojich hraníc a z človeka robí produkt technológií. Veda je postavená na úroveň absolútnej pravdy a znemožňuje klásť ďalšie otázky. Druhou, je podľa predsedu Pápežskej rady pre rodinu ideológia mocných tohto sveta, ktorí predkladajú nepravdivý obraz o rodine a pod vplyvom kvality života odmietajú slabších jedincov. Kardinál v tejto súvislosti varuje pred „schopnosťou z deliktu urobiť právo“, ako napríklad z vraždy človeka urobiť právo na milosrdnú smrť – eutanáziu.
Program sympózia pokračoval prednáškami na tému bioetiky a biomedicíny. Na podujatí sa predstavil zbor Adoremus.
Druhý deň podujatia nasledoval cyklus prednášok, v ktorých sa jednotliví domáci i medzinárodní experti zaoberali problematikou etiky života, morálnej teológie, regulácie pôrodnosti, prenatálnej diagnostiky, ako aj aktuálnymi otázkami klonovania, výskumu kmeňových buniek, paliatívnej medicíny a eutanázie.
Aj tretí deň sympózia sa začal sv. omšou, ktorú slúžil vojenský ordinár Mons. František Rábek s prítomnými biskupmi a kňazi. Na eticky zodpovedný prístup k životu a ochranu života o všetkých jeho formách biskup Rábek poukázal vo svojej homílii. Zaoberal sa aj fenoménom „sklerokardie“, čiže sklerózy srdca, kedy nastáva „tvrdosť“ srdca. Podľa Mons. Rábeka, stav sklerokardie je následkom straty, alebo oslabenia vzťahu s Bohom, a ktorý sa potom ničivo prejavuje vo vzťahu k iným ľuďom.
Program pokračoval sériou prednášok. So svojím príspevkom vystúpila aj rakúska ministerka školstva Elizabeth Gehrer, ktorá sa venovala výučbe náboženstva v kontexte rakúskeho školského systému. Keďže ministerka Gehrerová pôsobí aj vo Výbore ministrov EÚ, informovala o financovaní výskumu adultných kmeňových buniek z prostriedkov EÚ.
O bioetike a bioplotike v Európe, s dôrazom na Európsky parlament (EP), informoval člen EP Dr. Peter Liese a predstavil aktivity kresťansko – demokratickej platformy EP v súvislosti s problematikou biomedicíny, ako aj postoj väčšiny poslancov EP k otázkam interrupcií, klonovania, eutanázie, či genetiky. Zároveň zdôraznil dôležitosť európskej integrácie kandidátskych krajín, v ktorých má silnú pozíciu katolícka cirkev.
Na záver medzinárodného sympózia prijali jeho účastníci vyhlásenie, v ktorom žiadajú „o podporu a účinné presadzovanie zákonov chrániacich ľudský život od okamihu počatia až po prirodzenú smrť, zákonov chrániacich ľudskú dôstojnosť, identitu, integritu a základné ľudské a občianske práva“. „Pokrok v oblasti biologických a medicínskych vied má byť vyvážený solídnym hodnotovým systémom, ktorým sa riadia nielen vedeckí pracovníci, ale aj poslanci parlamentov.“ Svätému Otcovi Jánovi Pavlovi II. bol zo sympózia zaslaný pozdravný telegram.
Sympózium zorganizovali Konferencie katolíckych biskupov Rakúska, Maďarska a Slovenskej republiky v spolupráci s konferenciami katolíckych biskupov Bosny a Hercegoviny, Chorvátska, Českej republiky, Poľska a Slovinska. Konalo sa v rámci Stredoeurópskych katolíckych dní. Cieľom sympózia bolo prezentovať z „prvej ruky“ informácie o kľúčových vedeckých a profesionálnych aspektoch, ako aj o štúdiách katolíckej cirkvi, ktoré sa týkajú problemitiky bioetiky a biopolitiky. Stredoeurópske katolícke dni vyvrcholia púťou veriacich zo zúčastnených krajín do rakúskeho pútnického mesta Mariazzell v dňoch 22. - 23. 5. 2004. Táto púť sa bude konať pod mottom: „Urobte všetko, čo vám poviem“ (Jn, 2,5).Aktuálne informácie o podujatiach v rámci SEKD nájdete na internetovej stránke www.katolikentag.at, alebo národných internetových stránkach biskupských konferencií všetkých ôsmych krajín v príslušných jazykoch, na Slovensku je to internetová stránka www.katolickedni.sk.