Predsedníctvo Komisie európskych biskupských konferencií EÚ ComECE privítalo schválenie európskej ústavy hlavami štátov a vlád v Bruseli. Súčasne však vyzvalo, aby národy v Európe venovali väčšiu pozornosť svojmu dedičstvu a identite: „To je potrebné na to, aby európske zjednocovanie mohlo pokračovať,“ hovorí sa vo vyhlásení, ktoré podpísali predseda ComECE biskup Josef Homeyer a dvaja podpredsedovia biskup Adrianus Van Luyn a aricbiskup Hippolyte Simon.
„To, že sa v preambule európskej ústavy spomína náboženské dedičstvo Európy, treba privítať. Avšak skutočnosť, že sa kvôli opozícii niektorých členských štátov nenašiel konsenzus vo veci spomenutia mimoriadneho kresťanského dedičstva, je poľutovaniahodná. Možno to interpretovať ako ignorovanie želania veľkého počtu obyvateľov Európy.“
Ústavu Európskej únie považujú biskupi EÚ za dôležitú etapu v európskom procese zjednocovania. Konštatujú, že ústavná zmluva je jednoduchšia a pre občanov zrozumiteľnejšia ako bývalé dohody EÚ. EÚ sa tak bude môcť v budúcnosti ľahšie identifikovať s konkrétnymi osobami.
Aj dohodu o systéme dvojitej väčšiny v Rade ministrov EÚ hodnotí ComECE kladne.
„Mimoriadny význam má rešpektovanie ľudskej dôstojnosti ako prvoradej hodnoty EÚ a prínosom je aj prijatie Charty základných ľudských práv do ústavy. EÚ sa tak stále viac stáva hodnotovou spoločnosťou.“
Na záver biskupi privítali aj skutočnosť, že cirkvi a náboženské spoločenstvá sú v ústave uznané a že sa s nimi má viesť pravidelný dialóg. „To je dobré východisko pre rozvoj partnerských vzťahov,“ píšu biskupi EÚ na záver vyhlásenia.