Desaťtisíce Európanov podporili e-mailovú kampaň, v ktorej od hláv štátov a vlád Európskej únie, ktorí zasadali v Ríme, požadovali uznanie kresťanských koreňov v budúcej ústave EÚ.Európu nemožno vybudovať bez kresťanov! Uznajte kresťanské korene Európy! Prečo sa nemôžeme nazývať kresťanmi? Byť kresťanom nie je nič zlé! – tak zneli ich heslá.
„Sme milióny kresťanských občanov európskeho svetadielu a myslíme si, že nová európska ústava by mala uznať historické dedičstvo ako aj živý a aktuálny význam kresťanstva v Európe,“ vyhlásil 1. októbra v Barcelone Josep Miró i Ardévol, predseda organizácie Združenie kresťanov pre Európu, na ktorom majú účasť kresťanskí politici, združenia a európski poslanci z celej Európy a dodal: „Naopak, mnohí kresťanskí občania sa budú cítiť odmietaní európskymi inštitúciami a svojimi vládami.“
Združenie kresťanov pre Európu povzbudilo všetkých európskych občanov, aby politikom pripomínali spomenutie kresťanského dedičstva a kresťanskej prítomnosti v Európe. Každý občan mohol napísať na adresu europe@eciudadanos.org a jeho mail sa automaticky odoslal všetkým zúčastneným politikom. Na webovskej stránke http://www.eurocristians.org boli aj predtlačené texty v anglickom, francúzskom a španielskom jazyku.
Návrh nemeckého textu znel:
„My, zástupcovia občianskej spoločnosti Európy, uznávame veľké nasadenie vyvinuté v prospech historického kroku európskej ústavy. Vo vedomí, že táto ústava zastupuje európske národy, združujeme rôzne hlasy, ktoré vyjadrujú svoj úžas nad popieraním historickej skutočnosti.
Uznávame pozoruhodné vylepšenie textu preambuly ústavy, ktorý obsahuje spomenutie náboženského dedičstva, ktoré silne ovplyvnilo obyvateľstvo Európy a jeho identitu, súčasne však dôrazne pripomíname, že tu chýba výslovné spomenutie kresťanského dedičstva Európy.
Je nepopierateľnou historickou realita zakotvenou vo väčšine európskych ústav, že kresťanstvo poznačilo našu kultúru a spoločnú európsku identitu vo všetkých jej politických, ekonomických a kultúrnych aspektoch ako aj v jej hodnotách súvisiacich s dôstojnosťou človeka. Ďalej treba zdôrazniť, že kresťanstvo spomenutím Boha preberá sprostredkujúcu úlohu medzi ďalšími monoteistickými náboženstvami v Európe.
Preto žiadame zvlášť spomenúť kresťanské dedičstvo ako prameň spoločných a uznaných hodnôt dneška i zajtrajška v Európskej únii, hodnôt, ktoré sú zaručené už v Charte základných ľudských práv EÚ. Okrem toho má medzivládna konferencia zachovať hodnoty obsiahnuté už v predbežnej verzii ústavy.
Občania celej Európy sa musia vedieť stotožniť s kódexom hodnôt EÚ práve aj na prekonanie rozdelení i pri úsilí budovať spoločnú budúcnosť.