Význam kresťanských koreňov Európy zdôraznili predsedovia biskupských konferencií Európy na plenárnom zasadnutí Rady európskych biskupských konferencií (CCEE) v litovskom hlavnom meste Vilniuse. „Kresťanské korene musia byť výslovne menované aj v novej európskej ústave. Európa nesmie popierať svoju kresťanskú identitu,“ zdôraznil predseda CCEE švajčiarsky diecézny biskup Churu Amedeé Grab. Ďalej oznámil, že európske biskupské konferencie sa budú usilovať aj o intenzívnejšie kontakty s biskupmi v Afrike a Amerike.
Ako ústredné témy zasadnutia biskup označil novú evanjelizáciu Európy a prehlbovanie ekumenického a medzináboženského dialógu v tomto regióne sveta. Diskutovalo sa aj o Treťom ekumenickom zhromaždení, ktoré by sa po Bazileji (1989) a Grazi (1997) mohlo konať v Bukurešti.
„Pápež Ján Pavol II. je prorokom novej Európy,“ zdôraznil predseda CCEE a pripomenul:
„V posledných 25 rokoch mal viac ako 700 príhovorov, homílií atď. na tému Európa. Rovnako výrazné sú aj jeho vyjadrenia z náuky Cirkvi, ale aj jeho symbolické gestá. Svoj pohľad proroka smeruje na Európu. Chápe dramatický historický okamih, ale súčasne tiež ukazuje, ako je Boh v tomto okamihu prítomný a ako pôsobí. Pripomína, že z Európy, kde rozdelenie kresťanstva vzniklo, musí vychádzať aj cesta k jej úplnej jednote.“