Vzhľadom na to, že problematika rodín, bioetiky a biopolitiky sa stáva čoraz aktuálnejšou a predstavuje pozoruhodnú časť agendy legislatívnych orgánov v Európe, i na celom svete, zorganizovala Konferencia biskupov Slovenska, v spolupráci s Pápežskou radou pre rodinu a Teologickou fakultou Trnavskej univerzity medzinárodnú diskusnú konferenciu členov parlamentu, pod názvom Súčasná rodina, bioetika a zodpovednosť predstaviteľov legislatívnych orgánov. Konferencia, ktorá sa v historických priestoroch Národnej rady SR konala pod záštitou predsedu NR SR Pavla Hrušovského, sa zaoberala aktuálnymi problémami rodiny, bioetiky a biopolitiky v kontexte súčasného rozvoja národných a európskych zákonodárnych zborov a rozšírenia Európskej únie.
Stretnutia sa zúčastnili niekoľkí poslanci NR SR, i zo zahraničia. Cieľom podujatia bolo predstaviť informácie o kľúčových vedeckých a profesionálnych aspektoch, ako aj o štúdiách Katolíckej cirkvi, ktoré sa týkajú problematiky bioetiky a biopolitiky a zároveň podnietiť diskusiu o týchto spoločensko – sociálnych otázkach. Zvlášť v týchto dňoch je táto téma na parlamentnej pôde aktuálna.
Na vedeckej a diskusnej časti so svojimi prejavmi vystúpili významní medzinárodní experti:
Kardinál Alfonso Lopez Trujillo – predseda Pápežskej rady pre rodinu; člen Kongregácie pre náuku viery; Kongregácie pre biskupov; Kongregácie pre evanjelizáciu národov; Kongregácie pre kauzy svätých a Pápežskej komisie pre Latinskú Ameriku.
Prof. Michel Schooyans – emeritný profesor univerzity v Louvain, Belgicko; člen Kráľovského inštitútu medzinárodných vzťahov v Bruseli; člen Inštitútu politickej demografie v Paríži; člen Mexickej akadémie bioetiky; člen Pápežskej akadémie sociálnych vied a konzultor Pápežskej rady pre rodinu.
Mons. Prof. Carlo Caffarra (Rím, Taliansko) – arcibiskup arcidiecézy Ferrara – Comacchio; člen predsedníctva Pápežskej rady pre rodinu; zakladateľ a prvý predseda Pápežského inštitútu Jána Pavla II. o štúdiách manželstva a rodiny.
Prof. Xavier Lacroix (Lyon) – teológ, moralista a filozof; riaditeľ Inštitútu pre rodinu v Lyone; pôsobil ako dekan Teologickej fakulty Katolíckej univerzity v Lyone.
Mons. Francesco Di Felice – teológ; podsekretár Pápežskej rady pre rodinu; pápež Pavol VI. ho r. 1970 povolal na Štátny sekretariát, kde pracoval viac ako 25 rokov ako vedúci úradu pre otázky náuky ekumény a liturgiky.
Na tlačovej besede doc. Jozef Glasa zhodnotil priebeh a výsledky dopoludňajšej časti. Prof. Michel Schooyans poukázal na to, že cieľom takéhoto stretnutia v parlamente, je vyvolať diskusiu a vyjadril presvedčenie, že v podobných diskusiách a stretnutiach by sa malo pokračovať. Poukázal na skutočnosť, že otázky bioetiky a bioplitiky patria aj v ostatných východoeurópskych krajinách k horúcim témam. Podľa profesora Schooyansa, v porovnaní s krajinami západnej Európy, kde v súčasnosti existuje fenomén novopohanstva, krajiny strednej a východnej Európy si svoju vieru udržali „vďaka“ útlakom komunizmu. V súvislosti s európskou integráciou Slovenska apeloval, aby sme sa nevzdávali hodnôt, ktoré sú vyššie. O situácii mládeže žijúcej v Európskej únii informoval Mons. Prof. Carlo Caffarra. Uviedol, že súčasná európska mládež nie je v dostatočnej miere schopná používať vlastné rozumové uvažovanie. Za nebezpečné považuje degradáciu vo vnímaní slobody, v tom zmysle, že si ju mladí zamieňajú so spontánnosťou. Podľa Caffarru, „Európa nebude, ak nebude vytvorená veľkou slovanskou tradíciou“. Je potrebné kresťanské korene Európy nielen uznať, ale z nich aj teraz vychádzať a žiť.