V minulých týždňoch sa na Slovensku uskutočnila petícia za spomenutie Boha a kresťanstva v Ústavnej zmluve EÚ, ako reakcia na výzvu 11 poslancov Európskeho parlamentu. Pre uvedený cieľ je potrebné nazbierať jeden milión podpisov a participujú na tom viaceré členské i pristupujúce krajiny. Petíciu na Slovensku zorganizovalo Fórum kresťanských inštitúcií (FKI), s podporou Konferencie biskupov Slovenska (KBS). Ako informoval Pavol Kossey z FKI, ktoré združuje 40 kresťanských inštitúcií, zozbieralo sa 154 660 podpisov. Petíciu podporilo aj osem kresťanských nekatolíckych cirkví. Informácia o výsledkoch petície bola zaslaná predsedovi Európskej rady Silviovi Berlusconimu, predsedovi Európskej komisie Romanovi Prodimu, predsedovi Európskeho parlamentu Patrickovi Coxovi, predsedovi EPP-ED v EP Hansovi – Gertovi Pöteringovi, ako aj slovenským ústavným činiteľom. Predseda KBS a spišský diecézny biskup Mons. František Tondra zdôraznil, že Európa vyrástla na kresťanskej kultúre: „Zabudnúť na minulosť, alebo ju vygumovať, by bolo necitlivé a nedôstojné!“ Zároveň poukázal na list KBS premiérom európskych štátov, ktorým sa biskupská konferencia pripojila k apelu pápeža Jána Pavla II., nevynechať historickú minulosť a súčasnosť Európy v Ústavnej zmluve EÚ.
Petícia je neformálnou súčasťou iniciatívy skupiny poslancov Európskeho parlamentu, ktorých cieľom je dosiahnuť, aby bola v preambule Ústavnej zmluvy EÚ uvedená zmienka o kresťanských koreňoch Európy. Patria medzi nich Paolo Bartalozzi (Taliansko, Concepcio Ferrer (Španielsko), Francesco Friori (Taliansko), Marie-Thérése Hermange (Francúzsko), Giorgo Lisi (Taliansko), Maria Martens (Holandsko), Elizabeth Montfort (Francúzsko), Mario Mauro (Taliansko) a na tento úmysel chceli vyzbierať aspoň 1 000 000 podpisov.
Návrh o zmienke o Bohu a kresťanstve stále naráža na silný odpor predovšetkým zo strany Francúzska a Belgicka. Talianske predsedníctvo má úmysel popri kresťanských koreňoch Európy súčasne zdôrazniť zachovanie sekulárneho charakteru inštitúcií členských štátov EÚ.
O Ústavnej zmluve EÚ sa bude rokovať na summite Európskej únie 12.-13. decembra v Bruseli.