Pápež Ján Pavol II. prijal 27. februára na audiencii ďalšiu skupinu francúzskych biskupov z provincie Besançon a zo Štrasburskej arcidiecézy. V príhovore zdôraznil:„Dnes vyzývam miestne cirkvi, aby si dali za úlohu ešte viac sa zasadzovať v prospech európskej integrácie. Aby sa to dosiahlo, je potrebné znovu prečítať históriu a pripomenúť si, že počas stáročí antropologické, morálne a duchovné kresťanské hodnoty prispeli veľkou mierou k formovaniu rôznych európskych národov a k previazaniu ich hlbokých koreňov. Mnohé a nádherné kostoly, znamenia viery našich predkov, ktoré sa týčia na našom svetadieli, nám ukazujú a pripomínajú tie hodnoty, ktoré boli princípom a základom vzťahov medzi ľuďmi a národmi. Preto nemôžeme vybudovať úniu, ak tieto hodnoty poškodíme alebo sa proti nim postavíme.
Vzťahy medzi rôznymi krajinami nemožno zakladať iba na ekonomických alebo politických záujmoch – to nám jasne ukazuje diskusia o globalizácii - ani na zdanlivo vhodných alianciách, ktoré by sa pri rozširovaní únie mohli prejaviť ako krehké, a ktoré by mohli viesť k návratu ideológií minulosti, ktoré pohŕdali človekom a ľudstvom.
Tieto zväzky by mali vyústiť do európskej konštitúcie národov, aby sa tak definitívne a radikálne prekonali konflikty, ktoré zaplavovali krvou náš svetadiel po celé 20. storočie.
Za túto cenu sa rodí Európa, ktorej identita bude založená na spoločenstve hodnôt, bude to Európa bratstva a solidarity a iba taká môže zohľadniť rozdiely, pretože jej perspektívou bude napomáhanie rozvoja človeka, rešpektovanie jeho neodňateľných práv a spoločné dobro v prospech šťastia a prosperity pre všetkých.
Cirkev je po stáročia prítomná v rôznych krajinách nášho svetadielu, podieľa sa na budovaní jednoty národov a kultúr, má účasť aj v spoločenskom živote najmä v oblasti školstva, zdravotníctva, charitatívnej a sociálnej činnosti a preto chce stále viac prispievať k jednote nášho svetadielu. Vo svojej práci sa Cirkev usiluje predovšetkým o službu ľudstvu a národom s rešpektovaním ich hlbokého presvedčenia a túžob.“
Svätý Otec nepriamo zasahuje do sporu o šatky
Pápež Ján Pavol II. sa nepriamo postavil aj proti zákazu viditeľných náboženských symbolov vo francúzskych štátnych školách. Francúzskym biskupom zdôraznil:
„Každý príslušník náboženského spoločenstva má právo byť rešpektovaný vo svojom presvedčení ale aj v praktickom výkone svojej viery v mene náboženskej slobody. Hranice tejto slobody ležia tam, kde sa spochybňuje bezpečnosť a zákonná autorita štátu.“
Dôrazne varoval pred pokusom odstraňovať zo spoločenského života náboženský rozmer: „Platí to aj pre znamenia, ktoré sú výrazom tohto rozmeru. Náboženstvo sa nesmie obmedziť výlučne na súkromnú oblasť. Viditeľná prítomnosť Katolíckej cirkvi a iných náboženských spoločenstiev nespochybňuje princíp laicity ani základy štátu.“