Hovorca Svätej stolice J. Navarro-Valls uverejnil 18. júna 2004 vyhlásenie v tomto znení:„Svätá stolica vyjadruje uspokojenie nad touto novou a významnou etapou v procese európskej integrácie, ktorú vždy podporoval a povzbudzoval aj pápež Ján Pavol II. Je tiež upokojujúce, že ústava zaručuje štatus náboženských vyznaní v členských štátoch a zaväzuje Európsku úniu, aby s nimi udržiavala otvorený, transparentný a pravidelný dialóg a uznávala ich identitu a špecifický prínos.
Svätá stolica však musí vyjadriť svoje veľké obavy z odporu niektorých vlád proti výslovnému uznaniu kresťanských koreňov Európy. Je to ignorovanie historickej skutočnosti a kresťanskej identity európskych národov.
Svätá stolica vyjadruje úprimné ocenenie a vďačnosť tým vládam, ktoré si uvedomujú minulosť a historický horizont, v ktorom sa formuje nová Európa, a preto sa usilovali o konkrétne vyjadrenie jej náboženského dedičstva.
Nesieme zabudnúť ani na intenzívne úsilie rôznych skupín o presadenie zmienky o kresťanskom dedičstve Európy v jej ústave, ktoré podnecovali politických predstaviteľov, občanov a verejnú mienku v otázke, ktorá rozhodne nie je druhoradá v súčasnej národnej, európskej a svetovej situácii.“
Predstavitelia EÚ sa teraz musia obrátiť na vlastných občanov, aby túto ústavu schválili. Ak bude schválená vo všetkých 25 štátoch, text nahradí existujúcich 5 dohôd záväzných pre EÚ v súčasnosti a podpísaných v roku 1957 na napomáhanie hospodárskej a politickej integrácie na zabránenie vojnám.