Ekumenické spoločenstvo zahŕňa nasledovné cirkvi a náboženské spoločenstvá: Apoštolská cirkev, Bratská jednota baptistov, Cirkev bratská, Československá cirkev husitská, Evanjelická cirkev a.v., Gréckokatolícka cirkev, Pravoslávna cirkev, Reformovaná kresťanská cirkev, Rímskokatolícka cirkev, Teologická fakulta a Židovská náboženská obec ako pozorovateľ. Naše vzájomné zbližovanie, stretávanie a spolupráca je živým ekumenizmom. Za 10 uplynulých rokov sa nám už ustálili pravidelné spoločné bohoslužobné, ale i verejné, akademické a kultúrne podujatia. Vykonali sme viaceré zahraničné cesty a návštevy. Radi sa podelíme s našim objavom: to, čo nás a naše cirkvi celé roky a stáročia rozdeľovalo, dnes často vnímame ako vzájomné obohatenie. Rozvinuli sme i spoluprácu s osobnosťami a predstaviteľmi mesta (bez rozdielu náboženstva alebo presvedčenia) – s jeho štátnou správou a samosprávou. A tak sme získali skúsenosť, na základe ktorej svedčíme: zbližovanie je možné a príťažlivé, jednota je nádejná.
S týmto svedectvom sa spája kresťansko-židovská tradícia Európy a aj presvedčenie o spravodlivosti a užitočnosti spomenúť Boha a kresťanstvo v ústavnej zmluve EU.
Spoločenská sféra má svoju autonómiu omnoho širšiu ako ktorékoľvek náboženstvo. Kresťanské (ako i každé iné) náboženstvo v Európe je síce osobnou vecou každého človeka, ale ako fenomén nie je súkromným, ale spoločenským, ba základným z hľadiska vzniku, vývoja a súčasného stavu Európskej spoločnosti. Zmienka o Bohu a kresťanstve v Európe preto je:
1. požiadavkou objektívnej pravdy, ktorú politická a spoločenská sféra je povinná rešpektovať
2. argumentáciou rešpektovať ľudské práva a prirodzený zákon – chrániť sa zla a konať dobro
3. nádeje plným predpokladom spolupráce, pluralitnej jednoty a prosperity našej spoločnosti v súčasnom neľahkom období, keď treba spoločne čeliť negatívnym javom kultúry terorizmu a smrti.
Keď hájime požiadavku zmienky Boha a kresťanstva, nemáme za cieľ výsadné postavenie žiadnej cirkvi, ale pomoc našej spoločnej Európskej identite, ktorú cirkvi neodmietajú, ale spolutvoria so všetkými ľuďmi dobrej vôle, včítane nekresťanov a neveriacich.
Mgr. Dušan HAVRILA, Moderátor ES Košice, Evanjelická cirkev a.v.
ThDr. Pavol DRÁB, Zástupca moderátora, Rímskokatolícka cirkev
Mgr. Ján LIBA, Apoštolská cirkev
Mgr. Michal LAPČÁK, Bratská jednota baptistov
Bohumil KAMAN, Cirkev československá husitská
Ing. Pavol HALŽA, Cirkev bratská
PhLic. Marko ROZKOŠ, Gréckokatolícka cirkev
Ladislav KIRÁĽ, Pravoslávna cirkev
Mgr. Jaroslav SZÉLES, Reformovaná kresťanská cirkev
Doc. ThDr. Ing. Anton KONEČNÝ, Teologická fakulta
MUDr. Ivan KOLÍN, Židovská náboženská obec