Pred modlitbou Anjel Pána v nedeľu 20. júna 2004 vyjadril pápež Ján Pavol II. verejne svoje sklamanie nad textom ústave Európskej únie, ktorú schválili predstavitelia EÚ 19. júna a ktorá vôbec nespomína kresťanské korene nášho svetadielu:„Nemôžeme sa oddeliť od našich koreňov,“ povedal Svätý Otec poľským pútnikom. Potom pozdravil svoju domovinu, ktorej vláda sa pokúšala dostať zmienku o významnej úlohe kresťanstva ústavnej zmluve slovami:
„Ďakujem Poľsku, ktoré na európskom fóre verne obhajovalo kresťanské korene nášho svetadielu, z ktorých vyšli kultúra a rozvoj civilizácie našej doby.“
Pri príležitosti Svetového dňa utečencov pápež Ján Pavol II. apeloval na Cirkev a medzinárodné spoločenstvo, aby sa viac venovalo problémom utečencov. Pripomenul tému tohto dňa: Miesto, ktoré nazývame domov. Znovu vybudovať život v bezpečnosti a dôstojnosti a povedal, že každý človek potrebuje bezpečné prostredie pre svoj život.
„Utečenci to očakávajú, ale v niektorých krajinách sveta sú, žiaľ, stále milióny ľudí v utečeneckých táboroch alebo úplne obmedzované vo svojich právach. Nezabúdajme na našich bratov utečencov! Vyjadrujem svoje ocenenie a povzbudenie všetkým v Cirkvi, ktorí im pomáhajú. Súčasne vyzývam medzinárodné spoločenstvo, aby odstránilo tento bolestný jav. Nech nám tajomstvo milosrdnej lásky Kristovho Najsvätejšieho Srdca pomáha lepšie prežiť tento svetový deň.“
Najvyššia komisia OSN pre utečencov (UNHCR) registruje 5,5 milióna utečencov v Európe, 4 milióny v Ázii, severnej Afrike a na Strednom východe, 4 milióny v ostatnej Afrike, 2,3 milióny v Amerikách a okolitých ostrovoch a 1, 4 milióna v Oceánii a Pacifiku. Nie sú v tom zahrnuté počty Palestínčanov. Krajiny s najvyšším počtom utečencov sú Pakistan (1,1 milióna), Irán (985 000), Nemecko (960 000), Tanzánia (650 000) a USA (542 500).