Kardinál Christoph Schönborn sa zúčastnil tlačovej konferencie pri príležitosti zasadnutia rakúskych biskupov. Jednou z nosných tém zasadnutia bola aj otázka etiky života, najmä klonovanie, výskum embryí a eutanázia. „Stroskotanie rokovaní o zákaze klonovania na úrovni Spojených národov v New Yorku 6. novembra je katastrofou,“ vyjadril sa kardinál. Vyslovil obavy, že tu dôjde k „falošnému kompromisu“. Na tému eutanázie zdôraznil: „Neexistuje nijaké právo na eutanáziu. Inak by čoskoro vznikol spoločenský tlak a niekedy aj tlak zo strany rodiny, aby sa pri vážnych chorobách, pri oslabení síl, alebo pri iných problémoch skrátil život človeka. Postihnutí, starí a chorí ľudia musia mať v Európe pocit bezpečného života.“
Stredoeurópske katolícke dni (SEKD) boli ďalšou nosnou témou zasadnutia.
„Projekt už začína prejavovať svoje účinky, avšak viac v susedných krajinách ako u nás,“ vyhlásil predseda Biskupskej konferencie Rakúska kardinál Schönborn na túto tému a dodal: „Ústrednou myšlienkou týchto dní je očistenie pamäte v ôsmich účastníckych krajinách. Bez toho nie je skutočné zmierenie vôbec možné. Vyvrcholením spoločnej cesty bude púť národov 23. a 24. mája v Mariazelli. Vydáme aj pamätnú medailu na SEKD a z jej výnosu budeme hradiť náklady tejto veľkej púte.“
Rakúski biskupi sa vyslovili aj za solidaritu so Svätou zemou:
„Rozhodne odporúčame púte samozrejme s príslušnými bezpečnostnými opatreniami,“ povedal ďalej kardinál Schönborn.
Biskupi sa zaujímali aj o spomienkové podujatia k 70. výročiu hladomoru, ktorý vyvolal Stalin na Ukrajine. Počet obetí sa pohyboval medzi 7 – 11 miliónmi ľudí. Spomienka na túto katastrofu označili ako veľmi potrebnú, pretože to ukazuje, ako veľmi totalitné režimy zabudli na úctu pred ľudským životom.
V reakcii na kritiku istých skupín v Rakúsku, ktoré tvrdia, že iniciatíva „Dialóg pre Rakúsko“ zaspala, sa kardinál vyslovil, že nemožno povedať , že sa dialóg skončil. „Iba neprebieha takým spôsobom, ako to niektorí očakávali. K dialógu patria vždy dvaja partneri. Keď tá druhá strana nie je spokojná s rozhovorom, tak aj to je súčasťou dialógu. Na námietku, že Viedenská arcidiecéza je jediná bez Komisie žien kardinál reagoval: „Spolupráca žien mi je dôležitejšia, ako komisia žien. V našej arcidiecéze je mnoho žien vo vedúcich postoch.“
Wir sind Kirche podporuje slobodomurárov ???
Na záver kardinál Schönborn vyslovil kritiku na adresu skupiny Wir sind Kirche (My sme Cirkev) a povedal: „Táto platforma podporuje iniciatívu siete slobodomurárov Európskej humanistickej federácie, ktorá požaduje odstránenie článku 51 z návrhu európskej ústavy. Článok 51 zakotvuje štatus cirkví a svetonázorových spoločenstiev. Okrem iného sa tu stanovuje, že Európska únia ´rešpektuje štatus, ktorý majú cirkvi a náboženské spoločenstvá v členských štátoch EÚ a nezasahuje do neho´. Okrem toho sa tu stanovuje, že EÚ vedie ´otvorený, transparentný a pravidelný dialóg´ s cirkvami. Túto klauzulu o dialógu však Wir sind Kirche spochybňuje. Nestačíme sa diviť,“ povedal kardinál Schönborn na záver. „Je tu jasná potreba veci objasniť.“