[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 05. 07. 2024   Meniny má Cyril a Metod      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kresťania na Slovensku spoločne prosili o dar pokoja
P:3, 19. 01. 2004 14:31, DOM

Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov, ktorý prebieha v dňoch od 18.- 25. januára 2004, zahájili dnes 18. januára 2004 centrálnou ekumenickou bohoslužbou slova v rímskokatolíckom kostole Nanebovzatia Panny Márie v Banskej Bystrici predstavitelia cirkví a náboženských spoločností pôsobiacich na Slovensku. Katolícku cirkev na Slovensku reprezentovali apoštolský nuncius v SR, arcibiskup Mons. Henryk J. Nowacki, predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) a spišský diecézny biskup Mons. František Tondra, banskobystrický diecézny biskup Mons. Rudolf Baláž a predseda Rady pre ekumenizmus a spišský pomocný biskup Mons. Andrej Imrich.

V úvode bohoslužby prítomných privítal biskup Mons. Rudolf Baláž. Na ústrednú myšlienku tohtoročného Týždňa „Svoj pokoj vám dávam“, boli zamerané všetky biblické čítania a príhovory.

Generálny biskup Evanjelickej cirkvi a.v. na Slovensku a predseda Ekumenickej rady cirkví v SR prof. Július Filo považuje toto modlitbové stretnutie za dôležitú celonárodnú udalosť. Ako uviedol, „cez Ježiša Krista máme všetci prístup k Otcovi v jednom duchu“. „Nemožno ignorovať skutočnosť, že sú medzi nami rôzne vzdialenosti. Tak to videli už aj prví apoštolovia, tí prví misionári kresťanstva, aj apoštol Pavel. Niektorí boli bližšie, iní ďaleko. Ale na tom nezáleží, pretože prišiel Ježiš Kristus, každý môžeme mať rovnako blízko k Bohu, pretože on nám môže tú blízkosť vytvoriť a dať. A s tým aj pokoj. To nám treba zvestovať,“ uviedol.

„V ponímaní Ježiša Krista je pokoj vrcholom Božieho požehnania,“ zdôraznil vo svojej homílii predseda Konferencie biskupov Slovenska a spišský diecézny biskup, Mons. František Tondra a pokračoval: „Nie je to iba absencia nepokoja. Nie je to stav jednotlivca a spoločnosti na istej rovine bez problémov, alebo rušivých momentov. Pokoj je čosi pozitívne, čo človeka dvíha do výšky, dáva vzrast jednotlivcovi i spoločnosti.“ Podľa Františka Tondru je „pravý pokoj Božím darom“. „Pokoj ako spôsob existencie ľudského spoločenstva prináša bratské nažívanie ľudí aj povedľa rozdielnosti názorov. Boží dar zaväzuje k jeho prijatiu a zveľaďovaniu. Aj táto konkrétna chvíľa a celý Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov je záväzkom k prijatiu. Pokoj, hoci je darom, vyžaduje našu angažovanosť,“ dodal. Vyzdvihol ochotu cirkví na Slovensku participovať na ekumenickom dialógu: „Bratia a sestry, všetci, ktorí ste tu v chráme i tí, ktorí ste pri obrazovkách, my sme sa stretli nielen preto, aby sme sa spoločne modlili a spoločne počúvali Božie slovo. My máme vážny zámer čím bližšie sa dostať k sebe navzájom v chápaní Božieho slova, modlitieb, v chápaní svojho poslania vo svete, ktorý treba posväcovať.“ Predseda KBS sa dotkol aj súčasnej situácie na Slovensku: „Nemôžem tu nespomenúť aj našu súčasnú politickú a ekonomickú situáciu. Tak sa zdá, alebo sa to potvrdzuje, že bez Boha sa svet nedá budovať. Pokúšal sa o to komunizmus, pokúša sa o to súčasný liberalizmus. Som presvedčený, že nás všetkých tu spoločne nad tým premýšľajúcich bolí srdce, o to viac cítime spoluzodpovednosť za svet, za ten náš malý svet – Slovensko, aj za Európu,“ podčiarkol František Tondra.

Na ústrednej ekumenickej bohoslužbe zároveň Mons. František Tondra a prof. Július Filo predstavili verejnosti a slávnostne podpísali slovenský preklad Spoločného vyhlásenia k učeniu o ospravedlnení z viery. Pripravila ho spoločná komisia Konferencie biskupov Slovenska a Evanjelickej cirkvi a.v. na Slovensku. Na vydaní sa podieľali vydavateľstvá oboch cirkví, Spolok svätého Vojtecha v Trnave a Tranoscius v Liptovskom Mikuláši. Publikácia bude prístupná v kníhkupectvách s náboženskou literatúrou a v elektronickej forme aj na www.kbs.sk a www.ecav.sk

Vyhlásenie patrí k najvýznamnejším ekumenickým dokumentom posledných desaťročí. Po takmer tridsiatich rokoch odborných teologických dialógov medzi rímskokatolíckou a evanjelickou cirkvou ho 31. októbra 1999 podpísali v nemeckom Augsburgu zástupcovia Pápežskej rady pre napomáhanie jednoty kresťanov a Svetového luteránskeho zväzu. Obe strany v dokumente spoločne vyhlasujú: „Učenie Evanjelickej cirkvi predložené v tomto Vyhlásení nespadá pod odsúdenie Tridentského koncilu. Odsúdenia v evanjelických Symbolických knihách sa nevzťahujú na učenie Rímskokatolíckej cirkvi predložené v tomto Vyhlásení“. (SV 41)

„Konsenzus v chápaní tejto základnej pravdy viery na obidvoch stranách je veľkým krokom na ťažkej a iste ešte veľmi dlhej ceste ekumenizmu. Spoločné vyhlásenie z Augsburgu vyvolalo radosť na celom svete“, hovorí v predslove k slovenskému vydaniu Mons. František Tondra, predseda Konferencie biskupov Slovenska. Generálny biskup Evanjelickej cirkvi a.v. na Slovensku, Július Filo v predslove zdôrazňuje, že „súlad v základných pravdách tejto centrálnej otázky kresťanskej viery vytvára novú klímu vo vzťahoch cirkví. Táto je potrebná najmä pre svedectvo jednotlivých cirkví, cirkevných zborov a kresťanov v prostredí dnešnej pluralistickej občianskej spoločnosti“.

Príprava spoločného slovenského prekladu vytvára dobrý predpoklad pre pokračovanie teologického dialógu medzi katolíkmi a evanjelikmi. Prekladateľská komisia v ňom totiž vyriešila viacero terminologických otázok a odbornej verejnosti ponúka spoločný text, ktorý uľahčí najmä používanie citátov a odkazov. Napriek tomu pripravovatelia spoločného prekladu, Marian Gavenda a Ondrej Prostredník, v terminologickej poznámke v závere vydania hovoria, že „v tomto riešení možno vidieť momentálny kompromis, ktorý je zároveň výzvou pracovať na vývoji odbornej teologickej terminológie vo vnútri oboch cirkví. Rozvoj ekumenizmu, ako to dokazujú práve problémy s prekladom Spoločného vyhlásenia, si však bude, ako vidno, vyžadovať aj ekumenickú spoluprácu v oblasti terminológie“.

Na ekumenickej bohoslužbe sa zúčastnili aj predstavitelia NR SR, štátnej správy a samosprávy, v zastúpení prezidenta SR sa zúčastnil vedúci Kancelárie prezidenta Jozef Stank, riaditeľ Spolku svätého Vojtecha Vendelín Pleva a ďalší. V mene predsedu NR SR Pavla Hrušovského sa prihovoril predseda Zahraničného výboru NR SR Ján Figeľ. „Veľmi intenzívne vnímam ochotu jednotlivých cirkví vzájomne spolupracovať a vytvárať atmosféru pokoja. Atmosféra skutočnej spolupráce a pokoja, ktorú vytvárate na Slovensku, je dlhodobo nedocenená a ja vám chcem za ňu poďakovať,“ uviedol vo svojom príhovore k predstaviteľom cirkví Pavol Hrušovský. Podľa predsedu parlamentu, „v našom verejnom živote často vidíme nedostatok pokoja a jednoty. Vidíme rôznorodé záujmy, ktoré často stoja voči sebe v nezmieriteľných pozíciách. Vnímame však pozitívne, že v posledných rokoch sa spory kultivujú. Myslím, že k tomu prispievajú aj úsilie a modlitby veriacich, ku ktorým ich cirkvi na Slovensku vedú“. Pavol Hrušovský ocenil prácu cirkví v morálnej oblasti sveta: „Preto chcem v tejto chvíli povedať všetkým predstaviteľom cirkví, všetkým veriacim: naša spoločnosť vás veľmi potrebuje. Potrebuje službu tých, ktorí hlásaním evanjelia získavajú srdce každého jednotlivca pre konanie dobra.“

Aktivity v rámci Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov zabezpečuje Konferencia biskupov Slovenska a Ekumenická rada cirkví v SR. Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov je spoločnou aktivitou Pápežskej rady pre napomáhanie jednoty kresťanov a Svetovej rady cirkví. Ekumenickú bohoslužbu v priamom prenose odvysielala slovenská televízia.

Počiatky Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov siahajú do 18. storočia, keď prebudenecké kresťanské hnutia v Škótsku adresovali výzvy k spoločným modlitbám všetkých cirkví. V roku 1894 pápež Lev XIII vyzval ku modlitebnej oktáve za jednotu kresťanov a od roku 1908, sa podľa návrhu kňaza Paula Watsona slávi Týždeň modlitieb 18. – 25. januára, kedy si

cirkev pripomína sviatok apoštolov sv. Petra a sv. Pavla. Od roku 1966 sa tejto iniciatívy ujala Pápežská rada pre napomáhanie jednoty kresťanov a Svetová rada cirkví.

Suvisiace clanky:
Cirkvi sa modlili za jednotu (24.01.2005)
V Košiciach 11. Ekumenická bohoslužba (19.01.2005)
Ekumenická pobožnosť v pastoračnej miestnosti Ministerstva obrany SR (19.01.2005)
Ekumenické pobožnosti v Telgárte, Vernári a Hranovnici (18.01.2005)
Ekumenická pobožnosť v Sobranciach (17.01.2005)
Kresťania na Slovensku vyzývajú k modlitbám a pomoci pre obete tsunami (07.01.2005)
Výzva k Týždňu modlitieb za jednotu kresťanov 2005 (07.01.2005)
Spája nás Božie slovo (02.12.2004)
Práca cirkví v rómskych komunitách (09.11.2004)
Den duchovnej obnovy (23.10.2004)
Den duchovnej obnovy (23.10.2004)
Den duchovnej obnovy (23.10.2004)
Deň duchovnej obnovy (23.10.2004)
Deň duchovnej obnovy KBS a ECAV (22.10.2004)
Deň duchovnej obnovy KBS a ECAV (22.10.2004)
Vatikán a židia: Priateľstvo a vzájomná úcta (20.10.2004)
Pozvánky na ekumenické bohoslužby - pripravuje Ekumenické spoločenstvo cirkví na území mesta Košice (07.10.2004)
Ekumenická bohoslužba na vojenskom cintoríne v Prešove (04.10.2004)
Ekumenická dušičková pobožnosť v Nemcoviach (14.09.2004)
Posvätenie slovenského kríža ekumenickej jednoty (08.07.2004)
Ekumenická bohoslužba v Komárne (02.07.2004)
Nový moderátor Ekumenického spoločenstva cirkví v Košiciach (30.06.2004)
Košice: Medzinárodné teologické a ekumenické sympózium (28.06.2004)
Bartolomej I. v Rakúsku (22.06.2004)
Košické ekumenické spoločenstvo cirkví – desať rokov činnosti (22.06.2004)
Inaugurácia prezidenta SR: Slávnostné Veni Sancte a Te Deum v korunovačnom chráme sv. Martina (14.06.2004)
Tlačová správa: Kresťania z európskych cirkví a cirkevných spoločenstiev (22.04.2004)
Tlačová správa: Ekumenická bohoslužba Te Deum (22.04.2004)
Pozvánka na tlačovú besedu ERC a KBS (22.04.2004)
Košice: Ekumenický pašiový sprievod (07.04.2004)
Kardinál Kasper: Zle chápaný ekumenizmus vedie k relativizmu (05.04.2004)
Ruský veľvyslanec pri Svätej stolici: Putin chce jednotu kresťanov (26.03.2004)
Košické ekumenické spoločenstvo – desať rokov činnosti (18.03.2004)
Rusko: Spor o Karmel v Nižnom Novgorode (11.03.2004)
Svetový deň modlitieb – SDM (27.02.2004)
Kardinál Kasper cestoval do Moskvy s náročnou misiou (17.02.2004)
Katolíci a anglikáni vypracovali dokument o Panne Márii (16.02.2004)
Vatikánska delegácia plánuje návštevu Moskovského patriarchu (28.01.2004)
Ján Pavol II.: Ekumenizmus zostáva prvoradým cieľom (27.01.2004)
Ekumenické stretnutie v Suchej Doline (27.01.2004)
Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov v Prešove (26.01.2004)
Kardinál Kasper: Vzťahy so židovstvom zlepšené (22.01.2004)
Svätý Otec oceňuje pokroky vo vzťahu k luteránom (22.01.2004)
Pápež Ján Pavol II.: Svet prahne po pokoji (22.01.2004)
Sobrančania sa zjednotili vo viere (22.01.2004)
Svätý Otec k otvoreniu Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov (21.01.2004)
Pokoj – ovocie Ducha (19.01.2004)
Predvečer ekumenického týždňa na Terase v Košiciach – všedný deň a predsa sviatok (19.01.2004)
Z histórie Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov (18.01.2004)
Kresťania na Slovensku spoločne prosili o dar pokoja (18.01.2004)
Ekumenické bohoslužby – Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov (15.01.2004)
Spoločné vyhlásenie k učeniu o ospravedlnení vychádza v slovenskom preklade (15.01.2004)
Spoločné vyhlásenie k učeniu o ospravedlnení vychádza v slovenskom preklade (15.01.2004)
Ekumenická bohoslužba v Košiciach (14.01.2004)
Výzva k Týždňu modlitieb za jednotu kresťanov 2004 (09.01.2004)
Kresťania na Slovensku budú spoločne prosiť o dar pokoja (09.01.2004)
Kresťania na Slovensku budú spoločne prosiť o dar pokoja (08.01.2004)
Svetová rada cirkví: Ekumenizmus brzdia obavy o identitu (05.12.2003)
Adventný večer Božieho slova a hudby (04.12.2003)
CCEE a CEC zdôrazňujú význam Ekumenickej charty (04.12.2003)
Stretli sa najvyšší predstavitelia troch cirkví pôsobiacich v Prešove (27.11.2003)
Prešov: Ekumenická bohoslužba piatich cirkví (16.10.2003)
Tadžikistan: Katolícka cirkev a Charita vychádzajú na verejnosť (14.10.2003)
Srbský pravoslávny biskup pozitívne o pápežovi (10.10.2003)
Poľské cirkvi sú proti pamätníku pre deportovaných Nemcov (10.10.2003)
Anglikánsky prímas u pápeža Jána Pavla II. (07.10.2003)
Košice: Akademická obec a študenti sa spojili v pohľade na Boha (07.10.2003)
„Kresťania si Svätého Ducha nevyárendovali“ (06.10.2003)
Hinduisti a kresťania spoločne za dôstojnosť človeka (06.10.2003)
Arcibiskup Tauran v Gruzínsku, Arménsku a Azerbajdžane (03.10.2003)
Podujatia Ekumenického spoločenstva v Košiciach (03.10.2003)
Vatikán a ekumenické rady cirkví (02.10.2003)
Ján Pavol II. navrhnutý na najvyššie židovské vyznamenanie (01.10.2003)
Správne chápané náboženstvo je strojcom pokoja (26.09.2003)
Slovenské modlitby sa v januári 2005 bude modliť celý svet (25.09.2003)

( -zh- ) 2004011910   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]