Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič dnes 5. januára 2005 prijal na tradičnom novoročnom stretnutí predstaviteľov cirkví, náboženských obcí a spoločností v SR, na čele s arcibiskupom Henrykom J. Nowackim, apoštolským nunciom v SR. Katolícku cirkev ďalej reprezentovali predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) a spišský diecézny biskup Mons. František Tondra a bratislavsko – trnavský diecézny biskup, arcibiskup Mons. Ján Sokol. Na stretnutí bol prítomný aj minister kultúry Rudolf Chmel. V mene Konferencie biskupov Slovenska sa prihovoril Mons. František Tondra, ktorý vo svojom príhovore poukázal aj na nezdravé a nebezpečné extrémizmy, ktoré v politickom aj spoločenskom živote rozkladajú morálnu stabilitu: „Všetci si uvedomujeme, že naša spoločnosť nastúpila po páde totality na cestu demokracie a po tejto ceste chceme kráčať. Ešte nemáme dokonale fungujúci demokratický systém. Sú tu tendencie opačného smeru, ako je totalitný štát, a to krajne liberálny, kde sa podceňuje úloha štátu a štátnej moci. Ďalším negatívnym javom na ceste k demokracii je množstvo politických strán, ktoré sú prejavom až nezdravého rôznenia názorov a postojov. Potom sa ich činnosť vyčerpáva v nekonečných diskusiách namiesto vzájomnej spolupráce pre spoločné dobro,“ uviedol Mons. Tondra a pokračoval: „Chcem vás uistiť pán prezident, i všetkých predstaviteľov štátnej správy, že cirkvi chcú spolupracovať na budovaní demokracie na Slovensku. Demokracie, ktorá môže stáť len na morálne a kultúrne zodpovedných ľuďoch, kde sa rešpektujú všeľudské hodnoty a každý jednotlivec. Demokracia môže stáť len na morálne kvalitných ľuďoch. Zákonmi sa nedá všetko vyriešiť,“ zdôraznil predseda KBS.
V mene Ekumenickej rady cirkví v Slovenskej republike a Evanjelickej cirkvi a.v. na Slovensku zaželal silu „v službách ducha“ prezidentovi Slovenskej republiky, duchovným aj občanom prof. Július Filo. Za Ústredný zväz židovských náboženských obcí v SR sa prihovoril jeho čestný predseda prof. Pavel Traubner, ktorý ocenil ekumenické iniciatívy hlavy štátu a prezidentovo úsilie o porozumenie a toleranciu.
Prezident Ivan Gašparovič v príhovore okrem iného uviedol: „Cirkvi na Slovensku po zmene spoločenského systému pracujú síce v nových, neporovnateľne lepších podmienkach, ale stretajú sa s novými fenoménmi, ktoré ohrozujú morálku, rodinné i medziľudské vzťahy. Vážení vzácni hostia, chcem v prvých dňoch nového roka poďakovať Vám, ktorí vediete na Slovensku cirkvi a náboženské spoločnosti. Moje poďakovanie patrí všetkých Vašim spolupracovníkom a veriacim za prácu, ktorú vykonávajú v prospech občanov nášho štátu v chrámoch, modlitebniach, v školách, v kultúre, v ozbrojených zložkách, nemocniciach, v útulkoch pre bezdomovcov, v hospicoch, charitatívnych domoch a v organizáciách každého druhu. Chcem Vás ako prezident nášho štátu poprosiť, aby ste naďalej pomáhali ľuďom znášať kríže, telesné i duševné bolesti a utrpenia, aby ste pomáhali biednym.“
Upozornil aj na pastoráciu zahraničných Slovákov v ich rodnom jazyku: „Prosím Vás, aby ste naďalej mysleli aj na Slovákov v zahraničí, aby si udržali vieru a aby mali možnosť chváliť i prosiť Boha v slovenskom jazyku. V tejto súvislosti odovzdávam najvyšším predstaviteľom katolíckej cirkvi na Slovensku žiadosť našich krajanov z Poľska, ktorí sa dlhé roky dožadujú bohoslužieb v slovenskom jazyku vo viacerých obciach, aby u nich mohli pôsobiť kňazi zo Slovenska, podobne ako na Slovensku pôsobia desiatky kňazov z Poľska. Je našou povinnosťou zabezpečiť bohoslužby v slovenčine v obciach južného Slovenska. Naši veriaci občania majú na to právo.“
Prezident SR sa v závere príhovoru vyslovil za pokračovanie ekumenického dialógu a poďakoval predstaviteľom cirkví za prejavy solidarity pri nedávnej prírodnej katastrofe v Indii, Indonézii a Thajsku.