Jeho Eminencia, kardinál Jozef Tomko – významný cirkevný hodnostár, náboženský spisovateľ, emeritný prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov, v súčasnosti predseda Pápežského komitátu pre medzinárodné eucharistické kongresy, sa 11. marca 2004 dožil okrúhleho životného jubilea 80. rokov. Košický diecézny biskup, arcibiskup Mons. Alojz Tkáč sa 2. marca 2004 dožil 70. rokov.Pri tejto príležitosti dostal v piatok 12. marca 2004 v Košiciach dve ocenenia: Čestný občan mesta Košice a Cena predsedu Košického samosprávneho kraja. Slávnostné odovzdanie ocenení sa uskutočnilo v historickej, 200-ročnej budove Župného domu. Prítomný bol apoštolský nuncius v SR arcibiskup Mons. Henryk J. Nowacki, košický arcibiskup Mons. Alojz Tkáč, pomocní košickí biskupi Mons. Bernard Bober a Mons. Stanislav Stolárik, a košický apoštolský exarcha Mons. Milan Chautur. Za Košický samosprávny kraj jeho predseda Rudolf Bauer a členovia úradu i zastupiteľstva. Za mesto Košice primátor Zdenko Trebuľa, starostovia mestských častí. Prítomní boli tiež rektori košických univerzít a zástupcovia konzulátov Českej a Maďarskej republiky.
Slávnosť otvoril Zbor svätej Cecílie pri Dóme Svätej Alžbety v Košiciach pod vedením Viliama Gurbaľa. Prítomní si vypočuli životopis kardinála Jozefa Tomku. Potom svoj príhovor prečítal Zdenko Trebuľa, ktorý okrem iného tiež povedal, že najviac, čo mesto svoju obyvateľovi môže dať, je občianstvo. Pre cudzinca, pre toho ktorý nie je jeho obyvateľom, je preto čestné občianstvo tým najvyšším ocenením. Jozef Kardinál Tomko potom urobil zápis do Kroniky mesta Košice.
Ako druhý svoj príhovor prečítal a ocenenie odovzdal Rudolf Bauer. V jeho príhovore, ale aj v spomienkach mnohých prítomných rezonovala návšteva otca kardinála v košickom Dóme sv. Alžbety na Zelený štvrtok v roku 1988. Jeho vtedajšie slová boli predzvesťou končiaceho sa totalitného režimu. Opäť nasledoval zápis do Kroniky Samosprávneho kraja.
Potom predniesol svoj príhovor kardinál Jozef Tomko. Hovoril o svojom vrúcnom vzťahu k rodnému kraju. Odrazom toho je aj jeho kardinálsky znak, ktorý sa nápadne podobá erbu mesta Košice. Ako sám povedal, väčšiu časť svojho života prežil v zahraničí a preto aj udelené ocenenia sú preňho symbolom návratu domov. Spomenul históriu Dómu sv. Alžbety a pripomenul, že ide o najvýchodnejšiu gotickú katedrálu. Zdôraznil tiež, že v histórii boli Košice vždy pokrokovým a otvoreným mestom.
Jeho Eminencii Jozefovi Kardinálovi Tomkovi – šíriteľovi Európskej kresťanskej kultúry vo všetkých kontinentoch sveta bolo udelené verejné ocenenie Čestný občan mesta Košice pri príležitosti jeho 80 narodenín.
Cena predsedu Košického samosprávneho kraja za osobitný prínos pre rozvoj samosprávneho kraja a mimoriadne zásluhy v oblasti vzdelávacej, publikačnej a vo verejno-prospešnej činnosti mu bola udelená za mimoriadnu starostlivosť o duchovný, kultúrny a ekumenický rozvoj v súčasnosti i v rokoch neslobody, za rozhodujúci podiel na príprave a uskutočnení návštev Svätého Otca Jána Pavla II. v Košiciach a v Rožňave, ako aj na konštituovaní Košickej arcidiecézy, za osobitný vklad a nezastupiteľný príspevok k mravnej obrode národa, ako aj za výraznú pozitívnu a dlhodobú reprezentáciu regiónu v európskom i celosvetovom meradle.
Predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda poslal kardinálovi Jozefovi Tomkovi pri príležitosti jeho životného jubilea blahoprajný telegram.
Ďakovná svätá omša pri príležitosti životného jubilea kardinála Tomka i životného jubilea 70. rokov košického diecézneho biskupa, arcibiskupa Mons. Alojza Tkáča, sa v Dome sv. Alžbety v Košiciach konala v sobotu 13. marca 2004.
Zúčastnil aj apoštolský nuncius v SR Mons. Henryk J. Nowacki za prítomnosti takmer kompletného biskupského zboru, početnej účasti presbyteriátu Košickej arcidiecézy a veľkého počtu veriacich. Medzi hosťami boli prítomný prezident SR Rudolf Schuster, predseda NR SR Pavol Hrušovský, poslanci NR SR, predseda Košického samosprávneho kraja Rudolf Bauer a primátor mesta Košice Zdenko Trebuľa.
V homílii arcibiskup Nowacki vyzdvihol kresťanské tradície národa, z ktorého pochádzajú jubilujúce osobnosti. Potom sa prihovoril samotným jubilantom. Kardinála Tomka označil za veľkého misionára sveta a najbližšieho spolupracovníka Jána Pavla II. Obrátil sa naňho aj týmito slovami: „Za tvoje svedectvo ti dnes ďakuje Cirkev na Slovensku ďakuje ti slovenský národ, že si naň nezabudol a že naňho pamätáš.“
Prínos arcibiskupa Tkáča vystihol nuncius týmito slovami: „Vždy si bol pripravený všetko obetovať pre Krista. Smelo si vystupoval proti ateizácii spoločnosti. Žiadal si o uznanie práva Cirkvi na slobodu. (...) S odvahou a láskou hodnou veľkého pastiera zaujímaš sa o všetky ľudské záležitosti. Všetko čo sa dotýka človeka bolo a je v záujme tvojej citlivej pozornosti. Vyvíjaš úsilie každej ľudskej záležitosti vrátiť Božiu podobu.“
V závere sv. omše jubilantom poblahoželal prezident Rudolf Schuster, za prítomných biskupov predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. František Tondra a v mene prítomných kňazov kanonik - veľprepošt Mons. Pavol Dráb.
V ďakovnej reči kardinál Tomko pripomenul, že všetka vďaka patrí predovšetkým Bohu a povzbudil prítomných veriacich k nádeji a odvahe využívať dary, ktorými náš národ obdaroval Boh.
Po skončení sv. omše nasledoval slávnostný obed pre pozvaných hostí v priestoroch Kňazského seminára sv. Karola Boromejského.