V nedeľu 21. marca 2004 sa v priestoroch Pápežského slovenského ústavu a kolégia sv. Cyrila a Metoda v Ríme budú konať oslavy 40. výročia vzniku tejto cirkevnej inštitúcie. Svätej omši o 11,30 hodine v miestnej kaplnke sv. Cyrila a Metoda bude predsedať kardinál Jozef Tomko, koncelebrovať budú predseda Konferencie biskupov Slovenska a spišský diecézny biskup Mons. František Tondra, arcibiskup Mons. Dominik Hrušovský, biskup Mons. Pavol Hnilica, biskup Mons. Jozef Zlatňanský, prof. Jozef Heriban a ďalší slovenskí kňazi pôsobiaci v Ríme. Účastníci si zároveň pripomenú a oslávia 80. narodeniny i meniny kardinála Jozefa Tomku, ako aj 55. výročie jeho kňazskej vysviacky, 83. narodeniny o. biskupa Pavla Hnilicu (30.3.1921), 77. narodeniny i meniny o. biskupa Jozefa Zlatňanského (13.3.1927), 30. výročie kňazskej vysviacky i meniny o. Jozefa Rajčáka, ako aj meniny prof. Jozefa Heribana, Mons. Jozefa Kráľa, veľvyslanca SR v Taliansku Jozefa Mikloška, a o. Jozefa Krištofa. Slovenský ústav sv. Cyrila a Metoda v Ríme (SÚCM) bol založený v roku 1961 z iniciatívy kňazov, ktorí prišli do Ríma študovať po skončení II. svetovej vojny, a po udalostiach vo februári 1948 sa nemohli slobodne vrátiť do vlasti, ako aj z generácie kňazov, ktorí po apríli 1950 boli nútení odísť z vlasti, pretože boli doma prenasledovaní pre svoju náboženskú aktivitu.
Keďže v Ríme bolo aj veľa emigrantov – laikov s deťmi, vznikla myšlienka vychovávať tieto deti v národnom i náboženskom duchu vo vlastnej inštitúcii. V roku 1959 boli signatármi iniciatívy na vybudovanie Slovenského ústavu sv. Cyrila a Metoda v Ríme, ustanovizne na výchovu kňazského dorastu, zároveň i strediska náboženského a kultúrneho života Slovákov v zahraničí, kardinál Jozef Tomko – emeritný prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov, v súčasnosti predseda Pápežského komitátu pre medzinárodné eucharistické kongresy; Mons. Štefan Nahálka – bývalý tajomník biskupa Jána Vojtaššáka a organizátor náboženského a kultúrneho života slovenských katolíkov v zahraničí; Michal Lacko SJ – gréckokatolícky profesor na rímskych univerzitách, vedec a spisovateľ; Félix Litva SJ – univerzitný profesor, publicista, národný a kultúrny pracovník a Ľudovít Macák SDB – pedagóg a spisovateľ, trpiteľ za vieru. So súhlasom príslušných cirkevných autorít, hlavne dekrétom kardinála Eugenia Tisseranta z 8. januára 1961, miestneho biskupa diecézy Porto – Santa Rufina, a so schválením štátnej autority – dekrétom prezidenta Talianskej republiky, za podstatnej pomoci amerických Slovákov, ale i rodákov z Kanady, Austrálie a Západnej Európy, sa podarilo v krátkom čase vybudovať Ústav. Veľkú zásluhu pri podporovaní tejto myšlienky mal významný predstaviteľ slovensko – amerického hnutia, biskup Andrej Grutka, ktorý dokázal presvedčiť slovenské organizácie v Amerike o potrebe Ústavu a viedol zbierku na jeho výstavbu. Základný kameň Ústavu posvätil pápež Ján XXIII. Na sviatok patrónky Slovenska, Sedembolestnej Panny Márie 15. septembra 1963 – zároveň v roku, kedy sa slávilo 1100. výročie príchodu sv. Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu - Ústav posvätil kardinál Eugenio Tisserant. Mozaiku hlavného oltára v Kaplnke zhotovil Dr. Jozef Cincík a vyobrazuje vierozvestov sv. Cyrila a Metoda s ich žiakmi.
Ciele Slovenského ústavu sv. Cyrila a Metoda v Ríme boli tieto:
1. rozvoj kňazských povolaní u mladých mužov vo vlastnom kolégiu
2. pomoc a duchovná podpora emigrantom, ktorí sa z rôznych dôvodov zdržiavajú mimo domova, na základe apoštolskej konštitúcie Exul Familia, pápeža Pia XII.
3. koordinácia cirkevných štúdií, ako aj publikovanie a rozširovanie náboženskej tlače
4. starostlivosť o pútnikov, ktorí prichádzajú do Ríma
Prvým rektorom SÚCM sa stal Mons. Štefan Nahálka, ktorý na tomto poste pôsobil v rokoch 1961 – 1973, druhým rektorom bol terajší arcibiskup Mons. Dominik Hrušovský, tretím rektorom Mons. Štefan Vrablec – terajší pomocný biskup Bratislavsko – trnavskej arcidiecézy. V súčasnosti je rektorom Pápežského slovenského ústavu a kolégia sv. Cyrila a Metoda v Ríme Mons. František Novajovský.
Slovenský ústav sv. Cyrila a Metoda (SÚSCM) úspešne a požehnane pracoval v týchto podmienkach počas celého trvania komunistického režimu na Slovensku. Vychoval desiatky mladých slovenských kňazov, ktorí pracovali a dodnes pracujú medzi emigrantmi na tzv. slovenských misijných staniciach po celej Európe, ale aj v zámorí, kde sa starajú o náboženský, ale aj národný a kultúrny rozvoj emigrantov, v minulosti často pomáhali aj v sociálnej a ekonomickej oblasti, hlavne mladým, novým utečencom. Ústav počas svojho jestvovania zhromaždil vynikajúci potenciál odborníkov (z ktorých mnohí zaujímajú popredné miesta v riadení Cirkvi), ktorí vydávali niekoľko odborných periodických časopisov, tisícky titulov pôvodných kníh i prekladov – tie sa potom tajne distribuovali na Slovensko. Pripravili odborné moderné preklady liturgických bohoslužobných kníh a mnohých cirkevných dokumentov. Bránami Ústavu prešli desiatky tisíc pútnikov, ktorí tu našli povzbudenie duchovné i fyzické.
V roku 1998 Svätý Otec Ján Pavol II. povýšil Slovenský ústav na Pápežský slovenský ústav a zriadil v ňom Pápežské slovenské kolégium sv. Cyrila a Metoda, čím ocenil jeho doterajšiu prácu. Tieto pápežské inštitúcie v súčasných podmienkach (po roku 1989) dobrého, slobodného, častého a pravidelného kontaktu so Slovenskom, pokračujú v začatej práci pri zveľaďovaní náboženského, duchovného, národného a kultúrneho dedičstva Slovákov doma i v zahraničí.
Zdroj: Mons. František Novajovský/Lexikón katolíckych kňazských osobností Slovenska/Don Bosco dnes 4-2001/archív TK KBS