Pri príležitosti 10. výročia vzniku Konferencie biskupov Slovenska (KBS) sa v dňoch 15.-17. septembra 2003 v Exercičnom dome Marianke uskutoční 46. plenárne zasadanie KBS.Podujatie sa začne v pondelok 15. septembra 2003 svätou omšou o 10,30 hodine pred Bazilikou Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne. Slávnostná časť programu - ktorú príhovorom otvorí predseda KBS a spišský diecézny biskup - Mons. František Tondra, bude pokračovať do 16. septembra v Marianke. V úvode sa prihovorí aj Mons. Henryk J. Nowacki, apoštolský nuncius v SR.
S prednáškou „Historický prierez desaťročnej činnosti Konferencie biskupov Slovenska“ vystúpi dekan Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, Prof. Viliam Judák. Na slávnostnom zasadaní Konferencie biskupov Slovenska sa zúčastní aj asi 20 zahraničných biskupov – predsedov biskupských konferencií z okolitých krajín.
Počas slávnostnej časti pléna KBS je v utorok 16. septembra 2003 o 10,00 hodine pre novinárov možnosť rozhovorov s biskupmi a o 10,30 hodine s hosťami zasadania fototermín.
Riadna časť plenárneho zasadania KBS bude pokračovať v utorok 16. septembra popoludní. Hlavným bodom programu je voľba nového predsedu Konferencie biskupov Slovenska, voľba podpredsedu KBS a dvoch volených členov Stálej rady KBS a voľba hovorcu KBS.
Potom bude asi o 15,15 nasledovať tlačová konferencia, na ktorej bude predstavení novozvolení predstavitelia KBS.
Ďalej sa biskupi budú zaoberať sympóziom Etika života, ktoré sa v rámci Stredoeurópskych katolíckych dní bude v Bratislave konať v dňoch 3.-5. októbra 2003. O činnosti Rady KBS pre rodinu a mládež bude informovať jej predseda a košický apoštolský exarcha, Mons. Milan Chautur.
K 10. výročiu zriadenia Konferencie biskupov Slovenska jej členom zablahoželal aj pápež Ján Pavol II. Vo svojej homílii počas slávnostnej svätej omše v bratislavskej Petržalke doslova uviedol: „S radosťou sa pripájam k spoločnému vďakyvzdaniu pri príležitosti desiateho výročia ustanovenia vašej Biskupskej konferencie.“
Na stretnutí s biskupmi – členmi KBS v piatok 12. septembra 2003 v Kňazskom seminári v Badíne Ján Pavol II. ocenil rozvoj aktivít tejto najvyššej inštitúcie Katolíckej cirkvi na Slovensku a slovenskej cirkvi. Poukázal najmä na Základnú zmluvu podpísanú so Slovenskou republikou v roku 2000, prácu zmiešaných komisií, ktoré pripravujú ďalšie osobitné zmluvy, ustanovenie Vojenského ordinariátu, otvorenie Katolíckej univerzity v Ružomberku, a zosilnenie signálu rozhlasového vysielania Lumen a zároveň odporúčal „okrem už realizovaných projektov zameriavať sa najmä na na obnovu kresťanského života na rôznych úrovniach“. „Povzbudzujem vás smelo pokračovať v započatom diele: ľudská a duchovná formácia, spolu s primeranou kultúrnou úrovňou, nech je predmetom osobitnej prípravy v kňazských seminároch a v rehoľných domoch, aby sme Cirkvi a svetu mohli dať skromných a apoštolsky horlivých kňazov i zasvätené osoby. Nech modlitba k „Pánovi žatvy“, prebúdzanie svedomia a múdra pastoračná činnosť napomáhajú novému rozkvetu kňazských a rehoľných povolaní. Od nich, v konečnom dôsledku, závisí budúcnosť Cirkvi na Slovensku,“ zdôraznil Svätý Otec. Okrem spomenutých Ján Pavol II. zameral pozornosť biskupov na ďalšie dôležité aspekty pastorácie veriacich na Slovensku, keď uviedol: „Okrem toho, ctihodní bratia, v dôvere a múdro spolupracujte s laikmi, ktorých poslaním je napĺňať časný poriadok kresťanským duchom. Venujte veľkú pozornosť rodine, ktorá je chrámom lásky a života, ohlasujúc a brániac jednotu a nerozlučiteľnosť manželstva. S láskou pozerajte na mladých, ktorí sú prítomnosťou i budúcnosťou Cirkvi a spoločnosti. Veďte otvorený dialóg so svetom kultúry, opierajúc sa o presvedčenie, že „viera a rozum „si vzájomne pomáhajú“, a jedna druhej slúžia buď ako kriticko-očistné sito, alebo ako povzbudenie k pokroku v bádaní a v prehlbovaní.“
Pápež pozná spoločensko – politickú situáciu krajiny, ktorú navštívi. Preto v súvislosti s vysokou mierou nezamestnanosti v našej krajine Svätý Otec apeloval na slovenských katolíckych biskupov, aby „sa starali o slabých a chudobných, pastoračnou zanietenosťou stáli pri nezamestnaných, zaoberajúc sa ich zložitou situáciou a stimulujúc všetky sociálne zložky a aby urobili všetko možné pre vytvorenie nových pracovných príležitostí, aby hlavne mladí mohli vhodne realizovať svoje schopnosti, často vycibrené rokmi teoretickej a praktickej prípravy“.
Z histórie KBS
Krátko pred návštevou Jána Pavla II. v roku 1990 v Prahe, na Velehrade a v Bratislave, bola erigovaná spoločná (federálna) Konferencia biskupov Českej a Slovenskej federatívnej republiky (ČSFR). Do ČSFR bol 30. júna 1990 vymenovaný apoštolský nuncius Mons. Giovanni Coppa.
Slovenský episkopát predovšetkým prostredníctvom svojho zástupcu pre Slovensko kardinála Korca (tento post v spoločnej biskupskej konferencii zastával od 23. apríla 1990 do 4. mája 1993) požiadal Svätú stolicu o zriadenie samostatnej Konferencie biskupov Slovenska. Otcovia biskupi Slovenska si naliehavo uvedomovali odlišnosť najmä mnohých pastoračných problémov, ktoré boli špecifické pre Slovensko a veľmi odlišné od situácie Cirkvi v Česku.
Svätá stolica tejto žiadosti vyhovela a prefekt Kongregácie pre biskupov kardinál Bernardinus Gantin erigoval 23. marca 1993 Konferenciu biskupov Slovenska (KBS). Túto radostnú udalosť oznámil apoštolský nuncius Mons. Giovanni Coppa listom z 2. apríla 1993 kardinálovi Korcovi, nitrianskemu diecéznemu biskupovi. Medzi iným ako dôvod Svätá stolica uvádza: „Pre dobro Cirkvi v milovanom slovenskom národe... na jej ďalší rozvoj.“
KBS ako stála inštitúcia je zhromaždením biskupov Slovenska plniacich pastoračné úlohy pre veriacich svojho územia, aby sa čoraz viac zmáhalo dobro, ktoré Cirkev poskytuje ľuďom spôsobom apoštolátu, vhodne prispôsobenom okolnostiam času a miesta podľa normy práva (porov. CIC, kan. 447).
Za prvého predsedu KBS bol zvolený Mons. František Tondra, spišský biskup (4. mája 1993 – 13. apríla 1994). Dňa 13. apríla 1994 sa novým predsedom KBS stal Mons. Rudolf Baláž a druhýkrát 29. apríla 1997. Dňa 31. augusta 2000 bol za predsedu KBS zvolený opäť Mons. František Tondra.
Prvé samostatné zasadnutie slovenských biskupov, ktorí boli ešte súčasťou spoločnej biskupskej konferencie sa uskutočnilo v dňoch 19.–20 januára 1993 v Nitre za účasti apoštolského nuncia G. Coppu a všetkých 14 slovenských biskupov.
V rámci KBS taktiež desať rokov funguje Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska, ktorú tvoria tri pracovníčky a tlačový hovorca.
Konferencia biskupov Slovenska, zriadená Apoštolskou stolicou, je zhromaždenie biskupov Slovenskej republiky, ktorí spoločne plnia niektoré pastoračné úlohy pre veriacich svojho územia, aby sa čoraz viac vzmáhalo dobro, ktoré Cirkev poskytuje ľuďom najmä formami a spôsobmi apoštolátu, vhodne prispôsobenými okolnostiam času a miesta podľa normy práva (porov. kán. 447 a 449, § 1, CIC).
Do Konferencie biskupov Slovenska patria všetci diecézni biskupi územia Slovenskej republiky a im podľa práva na roveň postavení, biskupi koadjútori a pomocní biskupi a ostatní titulárni biskupi, ktorí na tomto území alebo mimo neho plnia osobitnú úlohu zverenú im Apoštolskou stolicou alebo Konferenciou biskupov na spoločné dobro krajiny (porov. kán. 450, § 1, CIC).
Členmi Konferencie biskupov Slovenska sú aj eparchiálni biskupi a im podľa práva na roveň postavení, biskupi koadjútori a pomocní biskupi východného obradu v Slovenskej republike, ktorí nepatria do inej Konferencie biskupov.
Emeritní biskupi nie sú členmi Konferencie biskupov Slovenska, môžu však byť pozvaní ako konzultori na niektoré plenárne zasadania a byť členmi niektorých biskupských komisií.
Konferenciu biskupov Slovenska tvoria: plenárne zasadanie, stála rada, generálny sekretariát, rada pre ekonomické záležitosti, ako aj komisie a rady ustanovené Konferenciou na vymedzený cieľ (porov. kán. 451, CIC).
Zoznam slovenských katolíckych biskupov (17), členov KBS:
Mons. Ján Sokol, bratislavsko-trnavský arcibiskup
Mons. Dominik Tóth, bratislavsko-trnavský pomocný biskup
Mons. Štefan Vrablec, bratislavsko-trnavský pomocný biskup
Mons. Ján Chryzostom kardinál Korec, nitriansky diecézny biskup
Mons. Marián Chovanec, nitriansky pomocný biskup
Mons. Rudolf Baláž, banskobystrický diecézny biskup
Mons. ThDr. Tomáš Galis, banskobystrický pomocný biskup
Mons. Alojz Tkáč, košický arcibiskup
Mons. Bernard Bober, košický pomocný biskup
Mons. František Tondra, spišský diecézny biskup
Mons. Štefan Sečka, spišský pomocný biskup
Mons. Andrej Imrich, spišský pomocný bisku
Mons. Eduard Kojnok, rožňavský diecézny biskup
Mons. Vladimír Filo, rožňavský pomocný biskup koadjútor
Mons. František Rábek, vojenský ordinár
Mons. Ján Babjak, prešovský diecézny biskup
Mons. Milan Chautur, gréckokatolícky apoštolský exarcha