Farnosť Krivá, Obec Krivá a variaci obce Krivá vás pozývajú na Národnú púť do Krivej na Orave, pri príležitosti 49. výročia úmrtia blahoslavenej sestry Zdenky Schelingovej (zomrela 31.7.1955). Zjednoťme sa v modlitbe za národy, ktoré sa spájajú v Európskom spoločenstve. Pontifikálnej sv. omši, ktorú v sobotu 31. júla 2004 o 10,00 hodine budú celebrovať biskupi Slovenska s prítomnými kňazmi, predchádzajú sväté omše počas všetkých dní v týždni.Program nasledujúcich dní:
Streda 28.7.2004:
18,00 – svätá omša – Eucharistia: celebruje vdp. Michal Hunčaga, farár z Chlebníc. Uskutoční sa modlitba veriacich za zomrelých na Krivskom cintoríne.
Štvrtok 29.7.2004:
18,00 – svätá omša – Eucharistia: celebruje vdp. Eugen Ďubek, farár z Dlhej. Uskutoční sa poklona pred Najsvätejšou Sviatosťou Oltárnou.
Piatok 30.7.2004:
18,00 – svätá omša – Eucharistia: celebruje vdp. Ján Rusnák, farár zo Zázrivej. Po sv. omši sa uskutoční Krížová cesta do Ulice a Výhonu.
Sobota 31.7.2004:
10,00 – slávnostná svätá omša: celebrujú biskupi Slovenska s prítomnými kňazmi
15,00 – Divadelné predstavenie o živote sestry Zdenky v prevedení Ochotníckeho súboru Krivá
Sestra Zdenka Cecília Schelingová sa narodila 24. decembra 1916 v Krivej na Orave. Otec Pavol Scheling bol roľníkom a matka Zuzana, rod. Pániková, sa venovala v domácnosti starostlivosti o jedenásť detí.
Sestra Zdenka sa narodila ako desiata v poradí. Bola pokrstená 27. decembra 1916 a pri krste dostala meno Cecília. Rodičia Pavol a Zuzana jej dali vzornú náboženskú výchovu. Cecília si skoro uvedomila, že Pán Boh ju pozýva, aby sa mu zasvätila v duchovnom povolaní.
Svoje zasvätenie Pánu Bohu sa rozhodla urobiť v Kongregácii Milosrdných sestier Svätého kríža. Po absolvovaní zdravotnej školy a po predpísanej rehoľnej formácii sa Pánu Bohu natrvalo zasvätila 28. januára 1943 doživotnými rehoľnými sľubmi.
Sestra Zdenka Schelingová pracovala v Štátnej nemocnici v Bratislave najprv ako ošetrovateľka a neskoršie až do svojho zatknutia ako laborantka na röntgenologickom oddelení. Službu chorým konala s radostným duchom, príkladnou obetavosťou a hrejivou láskou.
Po politickej zmene v bývalom Česko-Slovensku Komunistická strana začala predovšetkým od roku 1950 otvorené prenasledovanie Katolíckej cirkvi.
Rehoľná sestra Zdenka sa vo februári 1952 podieľala na príprave úteku najprv jedného nespravodlivo väzneného kňaza z nemocnice v Bratislave a potom 6 nespravodlivo väznených katolíckych kňazov z väzenia v Bratislave. Riskovala, aby ich zachránila pred veľkým utrpením a nebezpečenstvom smrti. Útek kňaza z nemocnice bol úspešný, ale útek kňazov z väzenia sa nevydaril, ba ukázalo sa, že išlo o pascu, ktorú zlomyseľne pripravila vtedajšia Štátna tajná bezpečnosť. Následne bola sestra Zdenka 29. februára 1952 zatknutá. Vo vyšetrovacej väzbe musela zniesť neľudské vypočúvanie a kruté mučenie. Nakoniec bola 17. júna 1952 odsúdená za údajnú velezradu na 12 rokov straty slobody a 10 rokov straty občianskych práv. Nespravodlivý trest si odpykávala postupne vo väzniciach v Rimavskej Sobote, Pardubiciach, Brne a v Prahe na Pankráci.
Sestra Zdenka od svojho zatknutia do posledných chvíľ svojho pozemského života znášala všetky utrpenia s hrdinskou trpezlivosťou, s vedomou ochotou aj zomrieť pre Boha a pre dobro Cirkvi a bez akejkoľvek nenávisti voči tým, ktorí jej ubližovali.
Už v prvých mesiacoch väzenia sa u nej prejavili vážne zdravotné problémy, ktoré sa postupom času ešte zhoršovali. Keď bolo takmer isté, že jej pre vážny zdravotný stav ostáva iba niekoľko týždňov života, prepustili ju 16. apríla 1955 z väzenia.
Sestra Zdenka, vysilená väzením a ťažkou chorobou, prežívala posledné obdobie svojho pozemského života v Trnave, kde aj nakoniec 31. júla 1955 zomrela. Pohreb sa konal 2. augusta 1955 v Trnave. Dnes je telo Božej služobnice sestry Zdenky pochované v Podunajských Biskupiciach. Sestra Zdenka zavŕšila svoju pozemskú púť za Kristom vo vedomí, že „nik nemá väčšiu lásku ako ten, kto položí svoj život za svojich priateľov“ (Jn 15,13). Mučeníkov komunistického režimu - sestru Zdenku Schelingovú a gréckokatolíckeho pomocného prešovského biskupa Vasiľa Hopku blahorečil pápež Ján Pavol II. počas sv. omše v Bratislave – Petržalke 14. septembra 2003.