Pri príležitosti 10. výročia vzniku Konferencie biskupov Slovenska (KBS) sa v dňoch 15.-17. septembra 2003 v Exercičnom dome Marianke koná 46. plenárne zasadanie KBS.Podujatie sa začalo v pondelok 15. septembra 2003 svätou omšou o 10,30 hodine pred Bazilikou Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne. Svätá omša, ktorej predsedal nitriansky diecézny biskup, kardinál Mons. Ján Chryzostom Korec, koncelebrovali všetci slovenskí biskupi, i biskupi a kardináli zo zahraničia a veľký počet kňazov.
Biskup Mons. Jozef Zlatňanský sa vo svojej homílii vrátil k návšteve Svätého Otca Jána Pavla II. na Slovensku a jeho posolstvu, ktoré nám zanechal. „Odniesol si nás všetkých v srdci do Ríma. A my čo sme dnes priputovali do Šastína k našej Sedembolestnej patrónke, sme si ho sem v srdci priniesli, ako milovaného otca a veľkého mariánskeho ctiteľa. Tu pred Sedembolestnou chceme mu všetci ešte raz poďakovať za jeho obetavú návštevu Slovenska, za jeho láskyplnú prítomnosť medzi nami, za jeho bohaté duchovné posolstvo, za jeho povzbudenia, ktoré nám zanechal ako pastier Katolíckej cirkvi,“ uviedol biskup Zlatňanský.
V závere sv. omše, ktorá sa konala pri príležitosti 10. výročia vzniku Konferencie biskupov Slovenska a dnešného sviatku Sedembolestnej Panny Márie – patrónky Slovenska sa prihovoril bratislavsko – trnavský diecézny biskup, arcibiskup Mons. Ján Sokol: „Nech Pán vám všetkým žehná, odplatí vašu lásku a obetavosť a nech vás vedie vždy v oddanosti Bohu, cirkvi i národu, aj v zjednotenej Európe. Aby sme boli ako svedectvom, ktoré ukazuje cestu k pravým hodnotám a pravému zmyslu života,“ dodal.
„K jej nohám kladieme celý náš osobný, rodinný i spoločenský život. K jej nohám kladieme aj budúcnosť tohto národa, ktorý pred vyše 1000 rokmi svoje dejiny spojil s Kristom a s jeho Matkou,“ vyhlásil vo svojom príhovore veriacim apoštolský nuncius v SR Mons. Henryk J. Nowacki. Štvordňovú pastoračnú návštevu pápeža Jána Pavla II. na Slovensku označil za „veľkú vec, ktorá sa v týchto dňoch diala na Slovensku“. „Celkom opodstatnene sa dá povedať, že tretia apoštolská cesta Svätého Otca Jána Pavla II. patrí k najväčším udalostiam dejín tohto národa.“ Podľa Mons. Nowackého „nástupca sv. apoštola Petra prišiel, aby posilňoval vo viere svojich bratov a sestry“.
Na slávnosti sa zúčastnili predstavitelia vlády SR, NR SR a veľký počet veriacich. Biskupi a kardináli sa potom naobedovali v Šaštíne. Slávnostná časť programu - ktorú príhovorom otvoril predseda KBS a spišský diecézny biskup - Mons. František Tondra, pokračuje až do 16. septembra v Marianke. V úvode sa prihovoril aj Mons. Henryk J. Nowacki, apoštolský nuncius v SR.
Počas slávnostnej časti pléna KBS je v utorok 16. septembra 2003 o 10,00 hodine pre novinárov možnosť rozhovorov s biskupmi a o 10,30 hodine s hosťami zasadania fototermín.
Riadna časť plenárneho zasadania KBS bude pokračovať v utorok 16. septembra popoludní. Hlavným bodom programu je voľba nového predsedu Konferencie biskupov Slovenska, voľba podpredsedu KBS a dvoch volených členov Stálej rady KBS a voľba hovorcu KBS.
Potom bude asi o 15,15 nasledovať tlačová konferencia, na ktorej budú predstavení novozvolení predstavitelia KBS.
Ďalej sa biskupi budú zaoberať sympóziom Etika života, ktoré sa v rámci Stredoeurópskych katolíckych dní bude v Bratislave konať v dňoch 3.-5. októbra 2003. O činnosti Rady KBS pre rodinu a mládež bude informovať jej predseda a košický apoštolský exarcha, Mons. Milan Chautur.
K 10. výročiu zriadenia Konferencie biskupov Slovenska jej členom zablahoželal aj pápež Ján Pavol II. Vo svojej homílii počas slávnostnej svätej omše v bratislavskej Petržalke doslova uviedol: „S radosťou sa pripájam k spoločnému vďakyvzdaniu pri príležitosti desiateho výročia ustanovenia vašej Biskupskej konferencie.“
Na stretnutí s biskupmi – členmi KBS v piatok 12. septembra 2003 v Kňazskom seminári v Badíne Ján Pavol II. ocenil rozvoj aktivít tejto najvyššej inštitúcie Katolíckej cirkvi na Slovensku a slovenskej cirkvi. Poukázal najmä na Základnú zmluvu podpísanú so Slovenskou republikou v roku 2000, prácu zmiešaných komisií, ktoré pripravujú ďalšie osobitné zmluvy, ustanovenie Vojenského ordinariátu, otvorenie Katolíckej univerzity v Ružomberku, a zosilnenie signálu rozhlasového vysielania Lumen a zároveň odporúčal „okrem už realizovaných projektov zameriavať sa najmä na na obnovu kresťanského života na rôznych úrovniach“. „Povzbudzujem vás smelo pokračovať v započatom diele: ľudská a duchovná formácia, spolu s primeranou kultúrnou úrovňou, nech je predmetom osobitnej prípravy v kňazských seminároch a v rehoľných domoch, aby sme Cirkvi a svetu mohli dať skromných a apoštolsky horlivých kňazov i zasvätené osoby. Nech modlitba k „Pánovi žatvy“, prebúdzanie svedomia a múdra pastoračná činnosť napomáhajú novému rozkvetu kňazských a rehoľných povolaní. Od nich, v konečnom dôsledku, závisí budúcnosť Cirkvi na Slovensku,“ zdôraznil Svätý Otec. Okrem spomenutých Ján Pavol II. zameral pozornosť biskupov na ďalšie dôležité aspekty pastorácie veriacich na Slovensku, keď uviedol: „Okrem toho, ctihodní bratia, v dôvere a múdro spolupracujte s laikmi, ktorých poslaním je napĺňať časný poriadok kresťanským duchom. Venujte veľkú pozornosť rodine, ktorá je chrámom lásky a života, ohlasujúc a brániac jednotu a nerozlučiteľnosť manželstva. S láskou pozerajte na mladých, ktorí sú prítomnosťou i budúcnosťou Cirkvi a spoločnosti. Veďte otvorený dialóg so svetom kultúry, opierajúc sa o presvedčenie, že „viera a rozum „si vzájomne pomáhajú“, a jedna druhej slúžia buď ako kriticko-očistné sito, alebo ako povzbudenie k pokroku v bádaní a v prehlbovaní.“
Pápež pozná spoločensko – politickú situáciu krajiny, ktorú navštívi. Preto v súvislosti s vysokou mierou nezamestnanosti v našej krajine Svätý Otec apeloval na slovenských katolíckych biskupov, aby „sa starali o slabých a chudobných, pastoračnou zanietenosťou stáli pri nezamestnaných, zaoberajúc sa ich zložitou situáciou a stimulujúc všetky sociálne zložky a aby urobili všetko možné pre vytvorenie nových pracovných príležitostí, aby hlavne mladí mohli vhodne realizovať svoje schopnosti, často vycibrené rokmi teoretickej a praktickej prípravy“.