SPIŠSKÁ KAPITULA - V dňoch 27. – 28. januára 2004 sa v Kolpingovom dome na Spišskej kapitule konalo 47. plenárne zasadnutie Konferencie biskupov Slovenska (KBS). Zúčastnilo sa ho všetkých 17 členov KBS a vzácnym hosťom bol aj apoštolský nuncius v SR, Mons. Henryk Józef Nowacki. Apoštolský nuncius s radosťou skonštatoval, že sa ukazuje požehnané ovocie 3. pastoračnej návštevy Svätého Otca na Slovensku. Vyzdvihol, že možno pozorovať že masmédiá majú voči Cirkvi oveľa pozitívnejší postoj ako predtým. Apoštolský nuncius poďakoval všetkým, čo sa pričinili o prípravu parciálnej Zmluvy o katolíckej výchove medzi Svätou Stolicou a Slovenskou Republikou. Poďakoval aj za štedrú zbierku na „halier sv. Petra“ (z ktorej pápež podporuje chudobné alebo nešťastiami skúšané oblasti po svete), kde Slovensko ako relatívne chudobná krajina už nielen prijíma pomoc, ale aj dokáže pomáhať tým, čo ju potrebujú.
Vo svojom rokovaní sa biskupi venovali príprave národnej ďakovnej púte do Ríma – bol definitívne odsúhlasený program na dni 13.-15. februára, pričom ťažisko púte bude dňa 14. februára a to svätá omša v Bazilike sv. Petra vo Vatikáne, kde hlavným celebrantom bude kardinál Jozef Tomko a vzápätí o 11.30 v Aule Pavla VI. prijme slovenských pútnikov pápež Ján Pavol II. KBS nie je celkovým organizátorom, to ponecháva na cestovné kancelárie, ktoré majú skúsenosť s organizovaním pútí do Večného mesta. KBS počíta s približne 3-4.000 pútnikmi. Cieľom púte je vyjadriť vďačnosť Svätému Otcovi za jeho návštevu u nás. Púť je zároveň výzvou zamyslieť sa nad posolstvom Svätého Otca a aplikáciou jeho výziev pre Slovensko do konkrétneho života.
Biskupi si vypočuli správu o financovaní cirkevných škôl. Vyjadrili vďaku za podpísanie Zmluvy o katolíckej výchove a najmä aspekt, že náboženská a etická formácia už od útleho veku má výchovne veľký význam pre integrálne formovanie osobnosti. Po zrušení Zákona 313/2001 Zb.z. o verejnej službe cirkevné školy boli priradené k súkromným školám. Biskupi sformulovali žiadosť, aby cirkevné školy boli priradené opäť k verejným školám, pretože neuplatňujú a nemienia uplatňovať komerčný princíp, to znamená vyberať školné. Identita cirkevnej školy by stratila svoj verejný charakter pri vyberaní školného.
Riešila sa aj požiadavka misionárov pre Slovákov v zahraničí: vychádzajúc z predpokladu, že od mája 2004 bude ešte viac Slovákov odchádzať študovať a za prácou do zahraničia, KBS im chce poslúžiť aj duchovne. Budú menovaní kňazi na misiu v Mannheime a do Londýna.
Stredoeurópske katolícke dni (SKD) vyvrcholia 22. a 23. mája Púťou národov do rakúskeho Mariazellu. Biskupi pripravujú pastiersky list, ktorý sa bude čítať v katolíckych kostoloch 15. februára. Vychádza z ústrednej požiadavky „dať Európe viac duše“.
Cirkevné aktivity k 1. máju 2004 – vstupu Slovenska do EÚ budú spočívať zo strany Cirkvi predovšetkým v duchovnej príprave. 25. apríla bude sa bude v katolíckych chrámoch čítať spoločný pastiersky list o postoji Cirkvi k EÚ a postoji katolíckych biskupov, ktorý je zhodný s postojom Svätého Otca: „Vstup áno, ale s vierou“. Bude nasledovať týždeň pastoračných príprav s námetmi na meditáciu, modlitby a príhovory a v noci z 30. apríla na 1.máj bude v jednotlivých chrámoch Slovenska. Prvého mája bude národná púť na nitriansku Kalváriu, kde budú veriaci vyprosovať Božie požehnanie pre celú Európu.
Biskupi si osvojili aj postoj Svätej Stolice voči klonovaniu človeka: „Katolícka cirkev na Slovensku chce informovať najširšiu verejnosť o postoji Svätej Stolice a teda Katolíckej cirkvi ku klonovaniu človeka: „Klonovanie človeka podľa zamerania tvoria tri druhy: 1) klonovanie za účelom počatia nového človeka, 2) klonovanie za účelom medicínskych potrieb, 3) klonovanie za účelom pestovania kmeňových buniek. Z toho: 1. – absolútne neprijateľné – dochádza k vraždám embryí – teda človeka, 2. – neprijateľný, je ohrozený život už počatých ľudských bytostí, len 3. formu Katolícka cirkev akceptuje.“