[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 05. 07. 2024   Meniny má Cyril a Metod      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vierozvestcovia Cyril a Metod – stredobod návštevy Ríma
P:3, 18. 02. 2004 13:36, DOM

V rozbúrenej hladine verejnej mienky o nedávnej Národnej púti do Vatikánu (14. februára 2004) nemožno neodpovedať na otázku, prečo tam išli aj predstavitelia iných cirkví a čo tam robili.

Pozvanie vyslovila Konferencia biskupov Slovenska a adresovala ho Ekumenickej rade cirkví v SR. Prijali ho predstavitelia ECAV na Slovensku, Reformovanej kresťanskej cirkvi na Slovensku, Pravoslávnej cirkvi a Československej cirkvi husitskej. ECAV na Slovensku reprezentoval generálny dozorca ECAV Ján Holčík. Pozvanie sme pochopili ako pozvanie k slávnosti viery, ktorú chcú kresťania rímskokatolíckej a gréckokatolíckej cirkvi sláviť na jednom z dôležitých pamätných miest kresťanskej cirkvi. Jej ústrednou témou bol sviatok Cyrila a Metoda, ktorí tvoria spoločné dedičstvo kresťanov na Slovensku. V deň našej návštevy v Ríme sme si pripomenuli 1135. výročie smrti sv. Cyrila. Bolo to aj pozvanie ku stretnutiu s pápežom Jánom Pavlom II, ktorý bol už po tretí krát na návšteve Slovenska. Počas žiadnej zo svojich návštev neodmietol stretnutie s predstaviteľmi rozličných cirkví na Slovensku. Preto sme ani my nevideli dôvod, prečo by sme mali odmietnuť ďalšie pozvanie ku stretnutiu s ním.

Pozvanie zo strany Konferencie biskupov Slovenska bolo úprimné a vyjadrovalo uznanie voči spoločenstvu kresťanov a túžbu podeliť sa s tým, čo je pre nich dôležitým dôvodom radosti. Prijali sme ho, pretože sme spolunositeľmi kresťanského svedectva v našej spoločnosti. Naša účasť nemala iný cieľ. Chceli sme vyjadriť to, že si napriek odlišnostiam a rozdielom v učení vážime službu, ktorú rímskokatolícka cirkev koná. Chceli sme vyjadriť to, že napriek nášmu odlišnému názoru na postavenie pápeža v cirkvi, vieme vyjadriť uznanie jeho úsiliu o pokojné riešenie konfliktov vo svete a účinné svedectvo o kresťanských hodnotách, ktoré vydáva svetu.

V tomto zmysle sme prežívali aj obsah jednotlivých stretnutí počas programu. Ako hostia sme sa zúčastnili na omši v bazilike sv. Petra, ktorú v slovenčine pre takmer 2.000 slovenských pútnikov celebroval kardinál Tomko. Aj keď sme sa na prijímaní eucharistie pre pretrvávajúce rozdiely v učení nemohli zúčastniť, mohli sme spoločne vyznať apoštolské vyznanie viery, v modlitbách ďakovať za svedectvo Cyrila a Metoda a spoločným spevom oslavovať Pána Boha za dielo, ktoré pri nás koná. To všetko bolo umocnené skutočnosťou, že po obrovskom priestore baziliky sa rozliehala naša spoločná materinská reč, slovenčina.

Najdôležitejšou časťou programu bola audiencia v Aule Pavla VI. počas ktorej sa hosťom zo Slovenska prihovoril pápež Ján Pavol II. Mnohé z myšlienok jeho príhovoru už citovali iní. To, čo by som chcel zdôrazniť sú slová Pána Ježiša, ktoré pápež citoval takto: „Dovoľte mi pri rozlúčke s vami zanechať vám tú istú výzvu, ktorou sa obrátil Kristus na Šimona Petra: „Zatiahni na hlbinu“ (Lk 5,4). Je to výzva, ktorú neprestajne cítim zaznievať vo svojom vnútri. V týchto chvíľach sa ňou obraciam i na vás. Putujúci Boží ľud na Slovensku, zatiahni na hlbinu a napreduj na oceáne tohto nového tisícročia, majúc pohľad upriamený na Krista.“ Som presvedčený, že hľadanie hĺbky s pohľadom upriameným na Krista nemôže viesť k inému výsledku než k tomu, že objavíme hodnotu spoločných koreňov našej viery, ktoré nás spájajú a pomôže nám odstrániť to, čo nás rozdeľuje. To sme napokon vyjadrili aj tým, že sme pápežovi ako dar Ekumenickej rady cirkví odovzdali Atlas religiozity Slovenska, ktorý dokumentuje stáročné spolužitie kresťanov rôznych vierovyznaní na Slovensku ako aj rozličné aspekty ich služby v súčasnosti.

Program návštevy pokračoval návštevou hrobu sv. Cyrila v bazilike sv. Klimenta a prehliadkou osobnej kaplnky pápeža Jána Pavla II., ktorá je vyzdobená hodnotnou umeleckou výzdobou. Mozaika, ktorá pokrýva všetky steny i klenbu kaplnky znázorňuje biblické motívy v kontexte moderného života človeka. Tvorcovia mozaiky do obrazov zahrnuli aj významné postavy novovekých dejín rôzneho vierovyznania.

Popri tom všetkom bola pre nás návšteva aj príležitosťou pre rozhovory s predstaviteľmi Konferencie biskupov Slovenska. Tie prebehli najmä na konci dňa, keď sme prijali pozvanie do penziónu sv. Marty a v partnerskom rozhovore sme prebrali viacero téme, ktoré nás v našej kresťanskej službe spájajú.

Ondrej Prostredník

generálny tajomník Ekumenickej rady cirkví v SR

Suvisiace clanky:
Arcibiskup Sokol: Púť nás zaväzuje ostať vernými Kristovi a Cirkvi (17.02.2004)
Pápež vyzval pútnikov, aby si ochraňovali vieru (16.02.2004)
Výrok dňa (16.02.2004)
Komik Schuster (16.02.2004)
Strany bojkotovali púť do Vatikánu (16.02.2004)
Medzi Bohom a politikou (16.02.2004)
Kto je tu provinčný? (16.02.2004)
Pápež vyzýval: Chráňte si vieru (16.02.2004)
Pápež vyzval Slovákov, aby sa stali tlmočníkmi ľudských a duchovných hodnôt (16.02.2004)
Národná púť: Príhovor predsedu KBS Mons. Františka Tondru pri stretnutí so Sv. Otcom na audiencii (16.02.2004)
Národná púť: Príhovor prezidenta SR Rudolfa Schustera na audiencii (16.02.2004)
Národná púť: Príhovor Svätého Otca Jána Pavla II. na audiencii (16.02.2004)
Národná púť: Homília kardinála Tomka v Bazilike sv. Petra (16.02.2004)
Schuster odchádza na ďakovnú púť (14.02.2004)
Príhovor biskupa Františka Tondru, predsedu Konferencie biskupov Slovenska pri stretnutí so Sv. Otcom na audiencii 14.2.2004 (14.02.2004)
Viac než 1500 slovenských pútnikov navštívi Sv. Otca (10.02.2004)

( TIR ECAV ) 2004021808   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]