[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 05. 07. 2024   Meniny má Cyril a Metod      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež vyzval Slovákov, aby sa stali tlmočníkmi ľudských a duchovných hodnôt
P:3, 16. 02. 2004 13:42, DOM

Vatikán, 14. februára 2004 - Apoštolský nuncius v SR Mons. Henryk J. Nowacki, členovia Konferencie biskupov Slovenska (KBS), predstavitelia Ekumenickej rady cirkví v SR (ERC SR), prezident SR Rudolf Schuster s manželkou a so sprievodom, zástupcovia niektorých parlamentných poslaneckých klubov NR SR a zástupcovia miest a regiónov sa v sobotu 14. februára 2004 zúčastnili na Národnej ďakovnej púti Slovákov vo Vatikáne. Spolu s nimi sa viac než 3 000 pútnikov prišlo poďakovať Svätému Otcovi za to, že v septembri 2003 už po tretí raz navštívil Slovensko. Národnej púte sa zúčastnila aj 12-členná delegácia z ministerstva obrany, ktorú viedol generálny vikár Ordinariátu Ozbrojených síl a Ozbrojených zborov SR Marko Trochan. Rezort obrany reprezentovala aj štvorčlenná skupina vojakov Čestnej stráže Ozbrojených síl SR. Delegáciu ERC SR tvorili Ján Holčík, generálny dozorca Evanjelickej cirkvi a.v. na Slovensku; Ladislav Koncsol, generálny kurátor Reformovanej kresťanskej cirkvi na Slovensku; Ladislav Bílý, kancelár Metropolitnej rady Pravoslávnej cirkvi na Slovensku; Jozef Kulačík, tajomník Rady Bratskej jednoty baptistov v SR; Jan Hradil, biskup Cirkvi československej husitskej na Slovensku a Ondrej Prostredník, generálny tajomník Ekumenickej rady cirkví v SR. Na pozvanie KBS mali ísť pápežovi za jeho septembrovú návštevu Slovenska poďakovať aj ďalší dvaja ústavní činitelia, premiér Mikuláš Dzurinda a predseda parlamentu Pavol Hrušovský, ktorí sa však ospravedlnili. Obavy ostatných poslaneckých klubov, ktoré odmietli vyslať do Vatikánu svojich zástupcov s tým, že Rudolf Schuster využije púť na svoju predvolebnú kampaň, sa nepotvrdili.

Na letisku v Ríme privítal hlavu štátu arcibiskup Dominik Hrušovský, Antonio Cazzella, radca Ministerstva zahraničných vecí Talianskej republiky, veľvyslankyňa SR pri Svätej Stolici Dagmar Babčanová a veľvyslanec SR v Talianskej republike Jozef Mikloško. Slávnostnú svätú omšu v Bazilike sv. Petra pre prítomných pútnikov celebroval predseda Pápežského komitátu pre medzinárodné eucharistické kongresy, kardinál Jozef Tomko. Vo svojej homílii vyzdvihol lásku pápeža Jána Pavla II. k Slovensku a odkaz sv. Cyrila a Metoda. „Za čo teda chceme poďakovať Svätému Otcovi? Jednoducho za lásku k malému Slovensku. On sa ňou netají.“ Kardinál Tomko zároveň poukázal na mnohé vzácne prejavy pozornosti Svätého Otca, „svedčiace o jeho láske k Slovensku, o láske, ktorá hovorí nielen slovami, ale aj obetavým mlčaním, prípadne aj bolestným úsmevom a pohľadom na jasajúce zástupy“ .

Kardinál Tomko konštatoval, že „slová ocenenia kresťanskej cyrilo-metodskej tradície a jej prínosu v našich dejinách z úst takej vysokej svetovej autority sú nám vzácne najmä dnes, keď sa znovu začínajú objavovať hlasy, ktoré by chceli zatlačiť vieru do sakristie a vylúčiť ju z každého spoločenského diania, ba ešte aj vymazať ju z našej histórie. Vylúčiť Krista z našich dejín značí poprieť naše dejiny! Na to nemajú právo nijaké staré ani nové ideológie“.

V súvislosti so slovami pápeža Jána Pavla II. o zodpovednej slobode kardinál Tomko vyzval vládnych predstaviteľov a verejných činiteľov, „aby bez ohľadu na politickú a inú príslušnosť urobili nutné opatrenia na zmiernenie sociálnej situácie najslabších vrstiev obyvateľstva, aby sa postarali o spravodlivosť v používaní spoločných prostriedkov, akými sú verejnoprávne médiá, o ozdravenie morálneho ovzdušia a podobne. Je tu veľa čo uvažovať a najmä konať, aby sa pápežov odkaz stal skutočnosťou. Aby sa naša sloboda stala vyzretou a zodpovednou. Ako to spievali naši otcovia a ako to aj my dnes povďačne prinášame pred nebeského Otca: ´Aby bola šťastná slovenská krajina´,“ uviedol. K dôstojnému sláveniu sv. omše prispeli svojím spevom bratislavskí seminaristi a Zbor sv. Romana Sladkopevca, ktorý pôsobí pri Kňazskom seminári bl. P. P. Gojdiča v Prešove.

Dopoludnia prijal pápež Ján Pavol II. prezidenta Slovenskej republiky Rudolf Schustera s manželkou.

Vyvrcholením Národnej púte bola osobitná audiencia u Svätého Otca. Slovenskí pútnici ho privítali búrlivým potleskom a nadšeným skandovaním hesla „Nech žije Svätý Otec!“. Celé stretnutie sprevádzali spontánne vzájomné prejavy radosti. Gréckokatolícki bohoslovci zaspievali pieseň „Ako by to bolo, keby Ťa nebolo, dobre že si!“, ktorá odznela aj počas beatifikačnej omše v bratislavskej Petržalke. Objavili sa aj slovenské vlajky a transparenty, aké bolo vidieť pri nedávnej pápežovej návšteve v jednotlivých slovenských mestách.

Prezident SR Rudolf Schuster vo svojom príhovore ocenil a vyzdvihol efektívnu ekumenickú spoluprácu cirkví a náboženských spoločností na Slovensku: „Prijmite, prosím, Vaša Svätosť, náš darček v podobe správy že Slovensko je malé laboratórium ekumenického dialógu. Podarilo sa nám s prispením štátu dospieť k dohodám medzi gréckokatolíkmi a pravoslávnymi, existuje aktívny ekumenický dialóg cirkví a náboženských spoločností v SR. Tu patrí naša vďaka našim bratom z pravoslávnej cirkvi, evanjelickej reformovanej cirkvi a všetkých cirkví a náboženských spoločností združených v Ekumenickej rade cirkví, ktorých reprezentanti sú tu s nami. Nech tento slovenský príklad je príkladom pre svet. Na Slovensku vieme s Božou pomocou viesť ekumenický i medzikresťanský dialóg s konkrétnymi výsledkami. Aj túto skúsenosť chceme priniesť do Európskej únie.“

„Dobre že ste, Svätý Otče, v tomto svete zložitých medzinárodných vzťahov 20. i 21. storočia, svete vyspelej vedy a techniky, ale aj veľkej zadlženosti štátov, biedy národov i jednotlivcov, úpadku morálky, krízy hodnôt, nerešpektovania ľudských práv, svete násilia a neprávostí, na čo aj Vy vo svojich vystúpeniach upozorňujete,“ uviedol ďalej vo svojom príhovore prezident SR a pokračoval: „Dobre, že ste, Svätý Otče, to sme Vám prišli povedať my všetci pútnici zo Slovenska. Svet Vás potrebuje. Svet potrebuje lásku, dialóg, odpustenie a toleranciu.“

Mons. František Tondra vo svojom príhovore poukázal na dva motívy, „ktoré nás priviedli sem práve dnes. Je to výročie smrti sv. Konštantína-Cyrila, ktorý so svojim bratom Metodom prišli na veľkú Moravu až z Ďalekej Byzancie, aby našim praotcom zvestovali Božie slovo, naučili ich poznať Krista a jeho Cirkev a tak sa dostať k nebeskému Otcovi“. Druhým motívom bola podľa predsedu KBS návšteva Jána Pavla II. v dňoch 11.-14. septembra 2003 na Slovensku, ktorá vyvrcholila svätou omšou a beatifikáciou v Bratislave. „Prišli sme sa Vám, Svätý Otče, poďakovať za Vašu tretiu návštevu Slovenska. Tak veľmi sme Vašu návštevu potrebovali. Slovensko stojí v bráne Európskej únie. Už len malý krok, ktorý sa stane l. mája 2004. Zemetrasenie názorov a morálnych postojov sa z veľkej časti upokojilo práve Vašou návštevou. Vo Vašich príhovoroch sme počuli Krista, ktorého slová sú „Duch a život" (Jn 6,63). Vo vašej osobe bol prítomný trpiaci Kristus, ktorý obetou kríža cez Cirkev rozlieva svoju milosť a dáva duchovný život svetu. Za všetko Vám ďakujeme. Modlime sa za Vás, a iste dobre viete, že celé Slovensko spieva: Živ, Bože, Otca Svätého!“

Konferencia biskupov Slovenska darovala Svätému Otcovi mozaikový obraz, na ktorom je zobrazený kostol Božieho milosrdenstva v Smižanoch. Autorom diela je doc. akademický maliar Pavol Rusko. V tomto kostole sa nachádza stála expozícia darov, ktoré dostal pápež počas svojho pontifikátu a časť z nich daroval Slovensku.

Svätý Otec na osobitnej audiencii v Aule Pavla VI. adresoval slovenským pútnikom výzvu, aby sa stali tlmočníkmi hodnôt, ktoré dávali zmysel našim dejinám. „Teším sa, že vás môžem prijať pri hrobe svätého Petra, ku ktorému ste prišli potvrdiť vyznanie tej viery, ktorá predstavuje najvzácnejšie a najtrvalejšie dedičstvo vášho národa,“ povedal v úvode svojho príhovoru a prítomných vyzval „chrániť túto vieru v jej celosti, živiť ju prostredníctvom modlitby, primeranej katechézy a neustálej formácie. Táto viera nech neostáva ukrytá. Ohlasujte a dosvedčujte ju s odvahou, v ekumenickom a misionárskom duchu. To nás učia bratia Cyril a Metod, nasledovaní početným zástupom svätcov a svätíc, zrodených počas dlhých stáročí vašich dejín“. Svätý Otec sa dotkol aj zmienky o Bohu a kresťanstve v Európskej ústave: „Slovensko a Európa tretieho tisícročia sa navzájom obohatia mnohorakými príspevkami, ale bolo by škodlivé zabudnúť, že k formovaniu kontinentu prispelo rozhodujúcim spôsobom kresťanstvo. K budovaniu európskej jednoty prispejte vy, drahí Slováci, vaším významným prínosom, stanúc sa tak tlmočníkmi tých ľudských a duchovných hodnôt, ktoré dávali zmysel vašim dejinám. Je nevyhnutné, aby tieto ideály, vami uskutočňované, neustále formovali Európu slobodnú a solidárnu, schopnú navzájom zosúladiť jej rozličné kultúrne i náboženské tradície.“ „Drahí bratia a sestry, vyjadrujúc znova moju vďačnosť za vašu návštevu, dovoľte mi pri rozlúčke s vami zanechať vám tú istú výzvu, ktorou sa obrátil Kristus na Šimona Petra: "Duc in a/turn - Zatiahni na hlbinu" (Lk 5,4). Je to výzva, ktorú neprestajne cítim zaznievať vo svojom vnútri. V týchto chvíľach sa ňou obraciam i na vás.“

Po skončení audiencie u pápeža Jána Pavla II. sa prezident Rudolf Schuster stretol so štátnym sekretárom Angelom Sodanom. Popoludní sa prezident so sprievodom zúčastnil na poklone a modlitbe v Bazilike sv. Klimenta. Pri hrobe sv. Cyrila – spolupatróna Slovenska i Európy – ktorého 1135. výročie smrti sme si zároveň v tento deň pripomenuli, predseda KBS Mons. František Tondra poukázal na význam a podstatu Božieho slova pre veriacich. „Prišli sme sa mu poďakovať za všetko, čo urobil pre nás, pre Veľkú Moravu,“ uviedol biskup Tondra a podčiarkol aj túto dimenziu Národnej púte, ktorá sa konala práve v deň liturgickej spomienky na sv. Cyrila a Metoda. Po slávnosti v Bazilike sv. Klimenta účastníci prezidentského sprievodu navštívili pápežskú kaplnku Redemptoris Mater a po jej prehliadke sa Rudolf Schuster stretol s hlavou Zvrchovaného rádu maltézskych rytierov A. Bertiem.

Autorom mozaikovej výzdoby súkromnej pápežskej kaplnky je slovinský jezuita Marko Rupnik, ktorý na tomto diele spolupracoval aj s niekoľkými pravoslávnymi umelcami. Práce sa začali v roku 1996, dokončená bola v novembri 1999. Mozaikové obrazy tvoria kamene rôznej veľkosti, prírodné i syntetické, pochádzajúce z rôznych kútov sveta. Bronzový oltár, ambón, sedes, krstiteľnicu a kríž zhotovil český umelec Otomar Oliva. Celú kaplnku tvorí akoby jeden obraz – stretnutie sa Boha s človekom, ktoré sa zavŕšilo v našom Pánovi Jeťžišovi Kristovi, preto je Kristus Pantokrator vyobrazený v strede každej steny. Jednotlivé vyobrazenia podľa toho, čo znázorňujú, by sme mohli nazvať: Nebeský Jeruzalem; Zostúpenie Boha k človeku – pokorenie sa Boha; Človek cez Krista prichádza k Bohu – zbožštenie Krista a Posledný súd.

Časť pútnikov pokračovala v púti aj v nasledujúci deň – v nedeľu popoludní v jednej zo štyroch hlavných rímskych bazilík Santa Maria Maggiore udelil košický apoštolský exarcha Mons. Milan Chautur sviatosť kňazsvta dvom diakonom Košického apoštolského exarchátu, Matúšovi Marcinovi a Martinovi Mihaľovi, ktorí ako novokňazi budú pôsobiť na Sibíri.

Národné púte sa už tradične organizujú ako forma poďakovania za návštevu pápeža v tej-ktorej krajine. Podobné púte do Vatikánu sa uskutočnili aj po predchádzajúcich dvoch návštevách Svätého Otca u nás.

Suvisiace clanky:
Vierozvestcovia Cyril a Metod – stredobod návštevy Ríma (18.02.2004)
Arcibiskup Sokol: Púť nás zaväzuje ostať vernými Kristovi a Cirkvi (17.02.2004)
Pápež vyzval pútnikov, aby si ochraňovali vieru (16.02.2004)
Výrok dňa (16.02.2004)
Komik Schuster (16.02.2004)
Strany bojkotovali púť do Vatikánu (16.02.2004)
Medzi Bohom a politikou (16.02.2004)
Kto je tu provinčný? (16.02.2004)
Pápež vyzýval: Chráňte si vieru (16.02.2004)
Národná púť: Príhovor predsedu KBS Mons. Františka Tondru pri stretnutí so Sv. Otcom na audiencii (16.02.2004)
Národná púť: Príhovor prezidenta SR Rudolfa Schustera na audiencii (16.02.2004)
Národná púť: Príhovor Svätého Otca Jána Pavla II. na audiencii (16.02.2004)
Národná púť: Homília kardinála Tomka v Bazilike sv. Petra (16.02.2004)
Schuster odchádza na ďakovnú púť (14.02.2004)
Príhovor biskupa Františka Tondru, predsedu Konferencie biskupov Slovenska pri stretnutí so Sv. Otcom na audiencii 14.2.2004 (14.02.2004)
Viac než 1500 slovenských pútnikov navštívi Sv. Otca (10.02.2004)

( Z Vatikánu Zuzana Hašková ) 2004021609   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]