[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 23. 01. 2026   Meniny má Miloš      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Rozhovory
Programové tipy
Podcast:
Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Jubilejný rok 2025
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež Lev XIV.
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity

Lev XIV. zvažuje odpoveď na pozvanie do ,Rady mieru‘ pre Pásmo Gazy
P:3, 22. 01. 2026 12:00, ZAH



Foto: VaticanMedia


Vatikán 22. januára (TK KBS) Svätá stolica zvažuje, ako reagovať na výzvu prezidenta Spojených štátov Donalda Trumpa, aby sa pripojil k iniciatíve nazvanej „Rada mieru“ (Board of Peace), ktorá má prispieť k riešeniu situácie v Pásme Gazy. Štátny sekretár kardinál Pietro Parolin 21. januára potvrdil, že pápež návrh dostal a že Vatikán ho posudzuje. Zároveň však jednoznačne vylúčil akúkoľvek finančnú účasť zo strany Svätej stolice.

Podľa dostupných informácií by sa Rada mieru prezentovala ako orgán nezávislý od OSN, v ktorom by mali niektoré štáty stále miesto a počítalo by sa s finančnými príspevkami členských krajín. Kardinál Parolin zdôraznil, že Svätá stolica nie je schopná sa na takomto projekte finančne podieľať a že by sa tým dostala do odlišného postavenia ako ostatné štáty.

Štátny sekretár zároveň poznamenal, že svoju odpoveď na návrh zvažujú aj ďalšie krajiny, napríklad Taliansko. Varoval pritom pred napätými vzťahmi medzi Spojenými štátmi a Európou, ktoré podľa neho „nie sú zdravé“ pre už aj tak zložitú medzinárodnú situáciu.

Opatrný postoj Vatikánu zodpovedá diplomatickému štýlu, ktorý nedávno načrtol pápež Lev XIV. vo svojom prejave k diplomatickému zboru. Svätý Otec v ňom upozornil na „diplomaciu založenú na sile“, zdôraznil význam dialógu a pripomenul ústredné hodnoty, ako sú právo na život, náboženská sloboda a rešpekt k medzinárodnému právu.

Ako príklad aktívneho prístupu Svätej stolice pripomenul kardinál Parolin nedávne pokusy o sprostredkovanie dialógu vo Venezuele s cieľom zabrániť násiliu. Vatikán sa snažil predísť možnej vojenskej intervencii Spojených štátov a hľadal cestu k mierovému riešeniu, vrátane dialógu s predstaviteľmi režimu. Tieto snahy však nakoniec nepriniesli konkrétny výsledok.

Po zatknutí prezidenta Nicolása Madura 3. januára kardinál Parolin povedal, že Vatikán teraz musí vychádzať z novej reality. Zároveň vyjadril nádej, že sa Venezuela vydá cestou stability, hospodárskeho oživenia a demokratických zmien.

Pápež Lev XIV. sa venezuelskej kríze venoval aj osobne, keď 12. januára prijal na audiencii opozičnú vodkyňu Maríu Corinu Machado. Tento krok posilnil vnímanie Svätej stolice ako aktéra, ktorý chce zohrávať aktívnu – nie iba symbolickú – úlohu na kľúčových medzinárodných scénach.

Zdroje: Cirkev.cz/infovaticana.com



( TK KBS, ci, ml; pz ) 20260122009   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]