Bratislava 2. júla (TK KBS) Sviatok Návštevy preblahoslavenej Panny Márie, ktorý si dnes Cirkev pripomína, je spojený s mariánskou púťou na Mariánsku horu v Levoči a je oslavou stretnutia Panny Márie s jej príbuznou Alžbetou.
Vznik sviatku
Sviatok Návštevy Panny Márie má korene na kresťanskom Východe, do západnej cirkvi ho zaviedli františkáni v roku 1263 a postupne ho prevzali aj ďalšie rehole. Pápež Urban VI. ho v roku 1389 rozšíril na celú Cirkev. Jeho obsahom je biblická scéna z evanjelia podľa Lukáša (Lk 1, 39 – 56), kde Mária prichádza navštíviť svoju príbuznú Alžbetu.
Biblický príbeh
Hneď po Zvestovaní Panne Márii, keď prijala Božie povolanie, sa vydala na cestu do Judey, aby pomohla Alžbete, ktorá bola v pokročilom štádiu tehotenstva so svätým Jánom Krstiteľom. Stretnutie bolo plné radosti a duchovného prebudenia – Alžbeta bola naplnená Duchom Svätým a vyznala Marii jej výnimočné poslanie.
Magnifikat a sila viery
Máriina odpoveď na Alžbetine slová je známy chválospev Magnifikat, v ktorom vzdáva vďaku Bohu za všetko, čo jej daroval, a vyjadruje predpoveď, že všetky pokolenia ju budú oslavovať. Tento text poukazuje na význam viery v Božie sľuby a na Máriinu spoluprácu s Božím plánom napriek životným skúškam.
Trvanie návštevy a jej význam
Podľa evanjelia zostala Mária u Alžbety približne tri mesiace, až do narodenia Jána. Táto návšteva symbolizuje službu, podporu a radosť z viery, ktorá spája ľudí v Božom diele.
Sviatok Návštevy Panny Márie nás pozýva k zamysleniu nad silou viery, službou blížnym a radostnou spoluprácou s Božím plánom v každodennom živote. Nech nás inšpiruje príklad dvoch žien, ktoré v radosti prijali Božie povolanie a delili sa o jeho dar s druhými.
Zdroj: Životopisy svätých, redakčne upravené