Praha 30. apríla (TK KBS) Nový predseda Českej biskupskej konferencie, olomoucký arcibiskup Mons. Josef Nuzík, ktorý sa ujal svojej funkcie 29. apríla 2025, sa chce vo svojej novej úlohe sústrediť na štyri kľúčové oblasti, ktoré považuje za zásadné pre smerovanie Katolíckej cirkvi v Českej republike: rozvoj služby Cirkvi v spoločnosti, ochranu maloletých a zraniteľných osôb v Cirkvi, realizačnú fázu Synody o synodalite a podporu rodín a aktívne zapojenie laikov do života Cirkvi.
Služba Cirkvi spoločnosti
„Budem sa usilovať o to, aby sa Cirkev naďalej čoraz väčšmi otvárala spoločnosti a pomáhala tam, kde je to najviac potrebné,“ uvádza nový predseda ČBK. Podľa neho to zahŕňa nielen tradičnú kategóriálnu pastoráciu (duchovnú službu v nemocniciach, armáde, väzniciach atď.), ale aj citlivé vnímanie aktuálnych potrieb spoločnosti a hľadanie nových foriem služby. „Cirkev má byť vnímaná ako spoľahlivý partner, ktorý sprevádza človeka vo všetkých etapách života – chceme byť s ľuďmi v okamihoch radosti aj bolesti,“ dodáva. V tomto duchu chce predseda ČBK podporiť aj lepšiu spoluprácu medzi cirkevnými a verejnými inštitúciami, neziskovými organizáciami a odbornou verejnosťou. Zároveň si praje, aby Cirkev, najmä v dnešnej dobe plnej ozbrojených konfliktov a rozdelenia, pomáhala zjednocovať a budovať mosty.
Ochrana maloletých a riešenie prípadov zneužívania
Zásadnou oblasťou, ktorej sa nový predseda chce venovať s mimoriadnou vážnosťou, je ochrana maloletých a zraniteľných osôb v cirkevnom prostredí. Okrem iného chce využiť svoje skúsenosti z pravidelných stretnutí s obeťami, ktoré sa v Olomouci konajú dvakrát do roka. Zároveň si kladie za cieľ zlepšiť komunikáciu a transparentnosť v prístupe k obetiam a k riešeniu už vzniknutých prípadov. Dôležitou súčasťou tohto úsilia je vzdelávanie duchovných a laikov, zvyšovanie povedomia o prevencii a posilňovanie dôvery v schopnosť Cirkvi týmto výzvam čeliť, čo si vyžaduje väčšiu spoluprácu s odborníkmi v oblasti psychológie, sociálnej práce a práva. „Obete v sebe nesú hlbokú bolesť a ja cítim ako svoju povinnosť im načúvať, byť im nablízku a pomáhať im hľadať cestu k uzdraveniu,“ hovorí arcibiskup Nuzík a dodáva: „Nejde len o minulosť, ale aj o to, aby sa podobné veci už nikdy neopakovali a aby sme vytvorili z Cirkvi bezpečné prostredie pre všetkých.“ V súvislosti s tým vznikne aj nová Komisia pre prevenciu a ochranu pred zneužívaním pri ČBK, ktorá sa bude touto problematikou intenzívne zaoberať.
Pokračovanie v Synode o synodalite
Arcibiskup Josef Nuzík chce pokračovať aj v úsilí, ktoré pre celú Cirkev nastavil pápež František vyhlásením Synody o synodalite v roku 2021. Podľa neho je potrebné posunúť synodálny proces do realizačnej fázy: „Treba zaviesť synodalitu do nižších vrstiev Cirkvi, do nášho každodenného života, aby sa naozaj všetci – aj tí, ktorí sú od Cirkvi vzdialení alebo na jej okraji – cítili prijatí. To je napokon aj odkaz pápeža Františka, ktorý neustále opakuje, že Cirkev je domovom pre všetkých, domovom s vždy otvorenými dverami.“
Rodina a zapojenie laikov
Rodina zostáva základným kameňom spoločnosti i života Cirkvi. Práve preto sa nový predseda ČBK, ktorý v posledných rokoch viedol aj Radu ČBK pre rodinu, chce zamerať na jej podporu – tak v oblasti pastorácie manželov a rodičov, ako aj v oblasti výchovy detí vo viere. Konkrétne chce posilniť úlohu laikov a ich aktívne zapojenie do života farností, diecéz aj cirkevných štruktúr. Laici nie sú len príjemcami pastoračnej služby, ale aj jej spoluzodpovednými nositeľmi. Ich dary, odborné aj ľudské skúsenosti sú pre život Cirkvi nenahraditeľné.
Zdroj: Cirkev.cz, redakčne upravené