[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 28. 04. 2025   Meniny má Jarmila      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Jubilejný rok 2025
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Seriál Konkláve 2025: Zabezpečenie tajomstva a transparentnosti v procese
P:3, 28. 04. 2025 13:50, DOM



Foto: Vatican Media


Bratislava 28. apríla (TK KBS) Vatikán zaviedol predpisy pre voľbu pápeža, ktoré kladú dôraz na zabezpečenie tajomstva, transparentnosti a integrity procesu. Nový systém, ktorý nahradil staršie metódy voľby, stanovuje prísne pravidlá pre tajné hlasovanie a zaisťuje, že výsledky voľby zostanú dôverné až do oficiálneho oznámenia. Cieľom týchto zmien je posilniť dôveru v tento kľúčový proces výberu duchovného vodcu katolíckej cirkvi.

Pravidlá konkláve sú dostupné v dokumente Universi Dominici Gregis, ktorý bol vypracovaný v roku 1996 a aktualizovaný v rokoch 2007 a 2013.

Základné princípy voľby pápeža

Podľa čl. 62 tejto konštitúcie, po zrušení predchádzajúcich volebých metód je voľba pápeža vykonávaná výhradne prostredníctvom tajného hlasovania. K platnej voľbe je potrebný súhlas dvoch tretín všetkých prítomných kardinálov, pričom v prípade, že ich počet nie je deliteľný tromi, je na platnosť voľby potrebný jeden hlas navyše.

„Na platnú voľbu pápeža sú potrebné dve tretiny hlasov všetkých prítomných voličov. V prípade, že počet prítomných kardinálov nie je presne deliteľný tromi, je na platnosť voľby pápeža potrebný jeden hlas navyše." (čl. 62)

Fázy voľby pápeža

1. Príprava hlasovania (prvá fáza)

Prvým krokom je príprava a distribúcia hlasovacích lístkov. Každý kardinál oprávnený voliť dostane najmenej dva alebo tri lístky. Ďalej nasleduje losovanie pomocníkov pri voľbe, ktorí sa postarajú o zber hlasov od chorých kardinálov (tzv. Infirmarii), a losovanie skrutátorov, ktorí zabezpečia spočítanie hlasov. Ak sa počas losovania objavia kardináli, ktorí nie sú schopní vykonávať tieto úlohy, sú nahradení inými kardinálmi bez prekážok.

„V tejto fáze hlasovania treba dbať na nasledovné predpisy: prípravu a rozdanie hlasovacích lístkov ceremoniármi, ktorí každému kardinálovi oprávnenému voliť vydajú najmenej dva alebo tri lístky." (čl. 64)

2. Vlastné volebné kolo (druhá fáza)

V druhej fáze každý kardinál vhodí svoj hlasovací lístok do pripravenej urny. Po zbere všetkých hlasov sa tieto spočítajú a zverejnia. Každý kardinál musí prísahou potvrdiť, že hlasoval podľa Božej vôle. Pre kardinálov, ktorí nemôžu prísť k oltáru kvôli zdravotným problémom, zabezpečujú hlasovanie pomocníci pri voľbe, ktorí odovzdajú hlasovacie lístky.

„Každý kardinál oprávnený voliť prinesie hlasovací lístok po jeho vyplnení a zložení podľa hierarchickej hodnosti a viditeľne pre všetkých so zdvihnutou rukou k oltáru." (čl. 66)

3. Vyhodnotenie hlasov a kontrola (tretia fáza)

Po zbere hlasovacích lístkov nastáva kontrola výsledkov. Ak žiadny kandidát nezíska dve tretiny hlasov, voľba nie je platná a nasleduje ďalšie kolo. Po skončení volebného kola je nevyhnutné, aby boli všetky hlasovacie lístky spálené za prítomnosti pomocníkov pri voľbe, aby sa zabezpečila dôvernosť a integrita procesu.

„Pomocníci pri voľbe zistia súčet všetkých hlasov, ktoré pripadajú na jednotlivcov, a ak v tomto volebnom kole nikto nedostal dve tretiny hlasov, pápež ešte nie je zvolený." (čl. 70)

Podmienky a zabezpečenie tajomstva

Jedným z najdôležitejších aspektov tohto volebného procesu je zachovanie tajomstva voľby. Kardináli sú povinní odovzdať všetky poznámky týkajúce sa voľby kardinálovi-komorníkovi alebo jednému z troch asistujúcich kardinálov. Tieto poznámky musia byť spálené spolu s hlasovacími lístkami, čím sa zabezpečí, že výsledky voľby zostanú dôverné.

„Všetky druhy poznámok o výsledku jednotlivých volebných kôl, ktoré majú pri sebe, musia byť odovzdané kardinálovi-komorníkovi alebo jednému z troch asistujúcich kardinálov." (čl. 71)

Záver voľby

Na konci voľby kardinál-komorník vyhotoví správu o výsledku voľby, ktorá musí byť potvrdená troma asistujúcimi kardinálmi. Táto správa sa uloží do archívu, pričom k nej nebude mať prístup nikto iný bez výslovného súhlasu pápeža.

„Kardinál-komorník Svätej rímskej cirkvi na konci voľby vyhotoví správu, s ktorou musia súhlasiť aj traja asistujúci kardináli, kde sa konštatuje výsledok hlasovania každého volebného kola." (čl. 71)

Zdroj: Universi Dominici Gregis, redakčne upravené



( TK KBS, ud, ml; kj ) 20250428089   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]