[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 28. 04. 2025   Meniny má Jarmila      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Jubilejný rok 2025
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Konkláve, ktoré zvolí nástupcu pápeža Františka, sa začne v stredu 7. mája
P:3, 28. 04. 2025 13:05, ZAH



Foto: Vatican Media (foto d'archivio)


Vatikán 28. apríla (TK KBS) Konkláve na voľbu 267. pápeža sa začne 7. mája, po ukončení deväťdňových zádušných omší (Novemdiales) za večné spočinutie zosnulého pápeža Františka.

Kardináli prítomní v Ríme sa dohodli, že konkláve sa začne v stredu 7. mája 2025. Rozhodli o tom počas piatej generálnej kongregácie, ktorá sa konala v pondelok ráno v synodálnej aule vo Vatikáne. Konkláve sa uskutoční v Sixtínskej kaplnke, ktorá bude počas týchto dní pre verejnosť uzavretá.

Voliť môžu všetci kardináli, ktorí v čase úmrtia pápeža Františka nedosiahli vek 80 rokov. Z 252 súčasných kardinálov sa to týka 135 mužov. Nie je známe, koľko z nich sa hlasovania skutočne zúčastní.

Čo sa deje počas konkláve?

Konkláve predchádza slávnostná eucharistická bohoslužba – votívna omša Pro eligendo Papa, na ktorej sa zúčastnia všetci kardináli voliči. Popoludní potom kardináli voliči v slávnostnom sprievode vstúpia do Sixtínskej kaplnky, kde sa konkláve oficiálne začne. Na konci sprievodu každý kardinál volič zloží prísahu, ako je predpísané v článku 53 dokumentu Universi Dominici Gregis, v ktorej sa zaväzuje, že v prípade zvolenia verne vykoná službu Munus Petrinum – úrad Pastiera Univerzálnej Cirkvi. Zároveň prisahajú zachovať absolútne tajomstvo o priebehu voľby a odmietnuť akékoľvek pokusy o vonkajšie zasahovanie do procesu. Po tomto akte ceremoniár pápežských liturgických slávení vyhlási extra omnes – teda, že všetci nepovolaní musia opustiť kaplnku. Zostanú len ceremoniár a duchovný poverený predniesť duchovnú meditáciu, ktorá sa zameriava na vážnosť voľby a potrebu konať s čistými úmyslami pre dobro Cirkvi. Po meditácii aj oni kaplnku opustia. Kardináli sa potom modlia podľa Ordo Sacrorum Rituum Conclavi a vypočujú si slová dekana Kolegia kardinálov, ktorý overí ich pripravenosť pokračovať vo voľbe. Celé konkláve prebieha výlučne v Sixtínskej kaplnke, ktorá je hermeticky uzavretá. Kardináli nesmú počas volieb komunikovať s vonkajším svetom žiadnou formou, okrem krajnej núdze.

Koľko hlasov je potrebných na zvolenie pápeža?

Na platné zvolenie nového pápeža je potrebná dvojtretinová väčšina prítomných voličov. Ak celkový počet voličov nie je deliteľný tromi, vyžaduje sa o jeden hlas viac. Ak sa hlasovanie začne už popoludní prvého dňa, uskutoční sa len jedno hlasovanie. Nasledujúce dni sa konajú dve hlasovania dopoludnia a dve popoludní.

Po každom hlasovaní sa hlasovacie lístky spália – ak voľba nie je úspešná, z komína nad kaplnkou vystúpi čierny dym, ak je pápež zvolený, biely dym. Ak sa ani po troch dňoch nedosiahne dohoda, nasleduje deň modlitby, voľnej diskusie a duchovnej exhortácie od kardinála protodiakona (Dominique Mambertiho).

Čo sa stane hneď po zvolení nového pápeža?

Po zvolení pápeža posledný z kardinálov diakonov zavolá do kaplnky sekretára kardinálskeho kolégia a ceremoniára. Dekan kardinálskeho kolégia, kardinál Giovanni Battista Re, sa v mene všetkých voličov opýta zvoleného kandidáta: „Prijímaš svoju kánonickú voľbu za najvyššieho veľkňaza?“ Po prijatí voľby sa zvoleného pápeža opýtajú: „Aké meno si praješ prijať?“

Ceremoniár v prítomnosti dvoch svedkov (ceremoniálnych dôstojníkov) zaznamená akt prijatia aj nové pápežské meno. Od tohto momentu má nový pápež plnú a najvyššiu moc nad celou Cirkvou a konkláve sa okamžite končí. Kardináli potom vzdajú novému pápežovi hold a sľub poslušnosti.

Kardinál protodiakon následne z lodžie Baziliky sv. Petra ohlási svetu slávnostné: „Annuntio vobis gaudium magnum; Habemus Papam.“ Nový pápež potom udelí prvé Apoštolské požehnanie Urbi et Orbi. Následne, v primeranom čase po slávnostnom začatí pontifikátu, nový pápež formálne prevezme Lateránsku baziliku, katedrálu rímskeho biskupa.

Pápež František zomrel na Veľkonočný pondelok 21. apríla vo veku 88 rokov. Pochovali ho v sobotu 26. apríla v Bazilike Santa Margia Maggiore. Argentínčan Jorge Mario Bergoglio bol viac ako 12 rokov hlavou 1,4 miliardy katolíkov na svete.

Zdroj: VaticanNews, anglická a talianska redakcia, redakčne upravené

Aktualizované

Súvisiace články:
Základný prehľad o budúcom konkláve, ktoré zvolí nástupcu pápeža Františka
Prehľad dĺžky volieb jednotlivých Petrových nástupcov od začiatku 20. storočia



( TK KBS, VaticanNews, sk, ml; pz ) 20250428084   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]