Vatikán 28. apríla (VaticanNews) Posledné objatie pre pápeža, ktorý prišiel z konca sveta. Prinášame text Andreu Tornielliho.
Podobne ako sa to stalo 8. apríla pred dvadsiatimi rokmi pri Karolovi Wojtyłovi, svätom pápežovi, ktorý zomrel v predvečer Nedele Božieho milosrdenstva, tak sa to stalo aj pri Jorgem Mariovi Bergogliovi, pápežovi, ktorý prijal poslednú rozlúčku v predvečer tej istej nedele: drevená truhla na priestranstve námestia, srdca sveta, a vietor, ktorý pomaly prevracia stránky evanjelia.
Rozlúčka s pápežom Františkom v slnečnú sobotu bola dojímavá, hlboká, plná účasti – v ovzduší, ktorému dominovali modlitba a jednota. Boží ľud, ktorý ho na Veľkonočnú nedeľu objal, netušiac, že to bude naposledy, ho dnes s láskou sprevádzal na poslednom úseku jeho pozemskej púte.
Okolo neho sa zhromaždili mocní tohto sveta, ale aj množstvo mladých, ktorí si už dávno naplánovali cestu na Jubileum adolescentov. A spolu s nimi aj predstavitelia iných kresťanských vyznaní a rozličných náboženstiev. Všetci spojení v rozlúčke s pastierom verným evanjeliu, ktorý sa celý obetoval ohlasovaním bratstva a ktorý aj z nemocničného lôžka mocne kričal svoje „nie“ vojne.
V homílii kardinála Giovanniho Battistu Rea zazneli dva momenty, ktoré si vyslúžili potlesk.
Prvým bolo pripomenutie, že hlavnou líniou poslania pápeža Františka bolo „presvedčenie, že Cirkev je domovom pre všetkých, domovom s vždy otvorenými dverami“.
„Todos, todos, todos“ – „Všetci, všetci, všetci,“ opakoval rímsky biskup počas posledného Svetového dňa mládeže, aby vysvetlil, že nič a nikto nás nemôže odlúčiť od lásky Boha, ktorý nás s otvorenou náručou vždy čaká, nech je náš stav akýkoľvek. Cirkev s otvorenými dverami – takú Cirkev sa František usiloval budovať, uprednostňujúc posledných, chudobných, pokorných, hriešnikov.
Tých posledných, ktorí ho na prahu Baziliky Santa Maria Maggiore prijali pred jeho posledným pohľadom na obraz Panny Márie Salus Populi Romani.
Veriaci však osobitne a dlho tlieskali aj pri pasáži, kde kardinál Re pripomenul neutíchajúcu prosbu o mier a výzvu k rozumnosti a „čestným rokovaniam o možných riešeniach, pretože vojna“, – ako pápež František hovorieval – „znamená iba smrť ľudí, ničenie domov, nemocníc a škôl.
Vojna vždy zanechá svet horší, ako bol predtým: je vždy bolestivou a tragickou prehrou pre všetkých.“
Pred začiatkom obradu sa na niekoľko minút stretli americký a ukrajinský prezident. Dúfajme a modlime sa, aby z tohto stretnutia mohlo vzísť niečo dobré – z posledného mierového dialógu, ku ktorému prispel nástupca Petra, ktorý si ako prvý zvolil meno podľa svätého z Assisi, svätca pokoja.
Andrea Tornielli
Preklad Martin Jarábek