Vatikán 27. apríla (TK KBS) Svätý Ján Pavol II. kanonizoval 30. apríla 2000 Máriu Faustínu Kowalskú a vyhlásil druhú nedeľu veľkonočnú za Nedeľu Božieho milosrdenstva. Tento rok sviatok slávime 27. apríla. Dva roky po kanonizácii, pápež v Lagiewnikách, Poľsko, zasvätil svet Božiemu milosrdenstvu.
Pri obraze Božieho milosrdenstva, pápež povedal: „Súhlasne a slávnostne zasväcujem svet Božiemu milosrdenstvu. Robím to s horiacou túžbou, aby sa posolstvo Božej milosrdnej lásky, ktoré tu prostredníctvom svätej Faustíny bolo zvestované, stalo známym všetkým národom a naplnilo ich srdcia nádejou.“
Na záver svojej homílie sa modlil:
„Bože, milosrdný Otče, v Tvojom Synovi, Ježišovi Kristovi, si nám zjavil svoju lásku a vylial ju na nás v Duchu Svätom Utešiteľovi, dnes ti zverujeme osud sveta a každého človeka. Pokľakni k nám hriešnikom, uzdrav naše slabosti, poraz všetko zlo a dopraj, aby všetky národy Zeme pocítili tvoje milosrdenstvo.
V Tebe, Trojjedinom Bože, nech nájdu zdroj nádeje. Večný Otče, skrze vášeň a zmŕtvychvstanie Tvojho Syna, maj zľutovanie nad nami a nad celým svetom!“
Posolstvo Božieho milosrdenstva prostredníctvom sv. Faustíny
Zasvätenie sveta Božiemu milosrdenstvu bolo naplnením misie pre Máriu Faustínu Kowalskú, ktorá sa narodila v Poľsku v roku 1905. Faustína, chudobná mladá rehoľníčka, mala videnia Ježiša, v ktorých jej prikázal zverejniť jeho posolstvo nekonečnej lásky a milosrdenstva svetu. Na žiadosť svojho duchovného vodcu, Faustína začala zapisovať tieto vízie do svojho denníka.
V jednej zo svojich vizitácií, Ježiš jej prikázal, aby dala vyhotoviť obraz, ktorý zobrazoval Jeho, ako sa jej zjavil. Vo svojom denníku zapísala: „Namaľuj obraz podľa vzoru, ktorý vidíš, s nápisom: ,Ježišu, dôverujem ti.‘ Túžim, aby tento obraz bol uctievaný, najprv v tvojej kaplnke a potom po celom svete. Sľubujem, že duša, ktorá bude tento obraz uctievať, nepadne.“
V ďalšej vizitácii jej Ježiš povedal, že pomôže ustanoviť Nedeľu Božieho milosrdenstva na prvú nedeľu po Veľkej noci, aby svetu ponúkol spásu.
Faustína zaznamenala Ježišove slová: „Tento sviatok vznikol z hĺbky môjho milosrdenstva a je potvrdený v hlbokých hĺbkach mojej nežnej milosti. Každá duša, ktorá verí a dôveruje môjmu milosrdenstvu, ho obdrží.“
Pápež Ján Pavol II. a šírenie posolstva
Ak sv. Faustína bola pôvodnou príjemkyňou posolstva Božieho milosrdenstva, jej poľský krajan, pápež Ján Pavol II., sa postaral o to, aby Ježišove požiadavky na rehoľníčku boli splnené a oddanosť sa rozšírila po celom svete.
Ako mladý seminarista v Krakove v roku 1940 sa Karol Wojtyła prvýkrát dozvedel o zjaveniach sv. Faustíny a posolstve Božieho milosrdenstva. Neskôr ako kňaz často navštevoval kláštor, kde Faustína žila, modlil sa a organizoval duchovné cvičenia. Keď sa stal arcibiskupom Krakova, viedol snahu, aby sa meno Faustíny dostalo pred Kongregáciu pre príčiny svätých a obhajoval ju, keď bola v Ríme spochybňovaná pravdivosť jej tvrdení.
Ako pápež, Ján Pavol II. publikoval svoju druhú encykliku „Dives in Misericordia“ (Bohatý na milosrdenstvo) 30. novembra 1980.
Nasledujúci rok, počas zotavovania sa z pokusu o atentát, pápež navštívil Sanktuárium Milosrdnej lásky v Collevalenze, Taliansko, kde odhalil, že šírenie posolstva Božieho milosrdenstva považuje za svoje najväčšie poslanie.
„Od začiatku môjho pôsobenia v Ríme som považoval toto posolstvo za svoju špeciálnu úlohu. Prozreteľnosť mi ju pridelila v súčasnej situácii človeka, Cirkvi a sveta. Mohlo by sa povedať, že práve táto situácia mi pridelila toto posolstvo ako moju úlohu pred Bohom,“ povedal.
Kanonizácia sv. Faustíny a Nedeľa Božieho milosrdenstva
Na beatifikácii sv. Faustíny 18. apríla 1993 pápež vyjadril svoju radosť z toho, že oddanosť Božiemu milosrdenstvu sa stáva čoraz populárnejšou.
„Jej misia pokračuje a prináša ohromujúce ovocie. Je naozaj úžasné, ako jej oddanosť milosrdnému Ježišovi sa šíri v našom súčasnom svete a získava toľko ľudských sŕdc!“ povedal pápež.
Na Nedeľu Božieho milosrdenstva, 30. apríla 2000, pápež Ján Pavol II. kanonizoval sv. Faustínu Kowalskú a vyhlásil druhú nedeľu veľkonočnú za Nedeľu Božieho milosrdenstva.
Keď pápež Ján Pavol II. zasvätil svet Božiemu milosrdenstvu, vyjadril nádej, že svet počuje posolstvo, že Boh je milosrdný. Citoval Faustínine slová: „Nezabudnite, že odtiaľto musí vyjsť iskra, ktorá pripraví svet na jeho posledný príchod“ (por. Denník, 1732).
„Táto iskra musí byť zapálená Božou milosťou. Tento oheň milosrdenstva musí byť odovzdaný svetu. V milosrdenstve Boha nájde svet pokoj a ľudstvo šťastie! Túto úlohu zverujem vám, drahí bratia a sestry, Cirkvi v Krakove a Poľsku, a všetkým ctiteľom Božieho milosrdenstva, ktorí prídu sem z Poľska a z celého sveta. Buďte svedkami milosrdenstva!“ povedal.
Dnes je oddanosť Božiemu milosrdenstvu populárna medzi katolíkmi po celom svete. Kostoly, pútnické miesta a rehoľné komunity sa venujú šíreniu posolstva, ktoré sv. Faustína prijala a ktoré pápež Ján Pavol II. považoval za „svoje poslanie pred Bohom“.
Pre viac informácií o oddanosti Božiemu milosrdenstvu navštívte webovú stránku pútnického miesta Božieho milosrdenstva v Poľsku.
Zdroj: CNA, redakčne upravené