Vatikán 25. apríla (TK KBS) Pápež František sa rozhodol, že po svojej smrti nebude pochovaný v krypte Baziliky sv. Petra, ale v Bazilike Matky Božej Väčšej v Ríme, jednom z najstarších mariánskych chrámov mesta, ku ktorému mal hlboký duchovný vzťah. Tento krok sa môže zdať neobvyklý, no František sa týmto rozhodnutím pripojil k dávnej tradícii, ktorá sa v Katolíckej cirkvi rozvíjala už od stredoveku.
Pred ikonou „Salus Populi Romani“ sa modlil pred každou svojou apoštolskou cestou a tam sa vybral už v prvý deň svojho pontifikátu. Rím je mestom, ktoré ukrýva mnoho hrobov pápežov. Z 266 pápežov, ktorí doteraz vládli, ich približne 90 leží v Bazilike sv. Petra, ďalší sú pochovaní v rôznych rímskych kostoloch, ako sú Bazilika sv. Jána na Lateráne, Bazilika Santa Maria sopra Minerva či Bazilika sv. Vavrinca.
Prvým pápežom, ktorý nebol pochovaný v Ríme, bol Lev XIII., ktorý zomrel v roku 1903. Jeho hrob sa nachádza v Bazilike sv. Jána v Lateráne. Tento historický pohľad na pochovávanie pápežov ukazuje, že aj duchovná väzba na miesto a osobné rozhodnutie môžu byť silnejšie než tradičné rituály a ceremónie.
Prečo si vybral pápež, aby bol pochovaný v bazilike?
Bazilika Santa Maria Maggiore, najvýznamnejšia mariánska svätyňa Ríma, má osobitné miesto v srdci mnohých pápežov – no zvlášť pápeža Františka. Jeho vzťah k Panne Márii, ikonám a jezuitskej spiritualite, ktorú bazilika nesie, bol kľúčom k rozhodnutiu, ktoré spočiatku ani sám nezvažoval. Uloženie do hrobu bude súkromným aktom.
Rozhodnutie, ktoré dozrievalo
Ako uviedol na stretnutí s novinármi kardinál Rolandas Makrickas, koadjútor tejto baziliky, Svätý Otec František pôvodne odpovedal, že pápeži majú byť pochovaní v Bazilike sv. Petra.
No 20. mája 2022 zmenil názor po duchovnej skúsenosti, ktorú opísal slovami: „Panna Mária mi povedala: priprav si hrob.“ Jeho túžba bola jednoduchá – byť pochovaný blízko ikony Salus Populi Romani, ktorá ho sprevádzala na mnohých cestách.
Významné miesto, jednoduchý hrob
Hrob sa nachádza v bočnej lodi blízko Paulinskej kaplnky a oltára svätého Františka. Miesto má okrem iných historických súvislostí aj prepojenie na skutočnosť, že kedysi sa tu nachádzali dvere do pápežského paláca, kde bývali štyria pápeži.
František si želal jednoduchý kameň z Ligúrie, na ktorom je napísané len jeho pápežské meno Franciscus a pektorálny kríž. Nechcel žiadna pompéznosť, aby miesto posledného odpočinku vyjadrovalo svedectvo života v jednoduchosti.
Duchovné gesto kardinálov
V nedeľu 27. apríla prídu do baziliky o 16:00 všetci kardináli, aby sa spoločne pomodlili pri hrobe pápeža Františka. Nejde o oficiálnu liturgiu, ale o osobné gesto spoločenstva – modlitba pri mieste, ktoré sa stalo novým duchovným pútnickým cieľom.
Prejdú cez svätú bránu, navštívia hrob pápeža Františka a potom kaplnku, kde je vystavená ikona Salus Populi Romani. Následne budú spolu sláviť vešpery.
Odkaz pápeža jednoduchosti a striedmosti
Hrob v Santa Maria Maggiore tak nesie nielen meno František, ale aj hlboký príbeh o tom, ako pápež do posledného detailu žil to, čo hlásal – pokoru, blízkosť ľudu a dôveru v Pannu Máriu, dodal kardinál Makrickas.
Zdroje: VaticanNews, slovenská a poľská redakcia, redakčne upravené
Aktualizované