[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 01. 05. 2025   Meniny má Sviatok práce      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Jubilejný rok 2025
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Ľudia vo svete smútia za pápežom Františkom, na pohreb sa chystajú státisíce
P:3, 23. 04. 2025 07:42, ZAH



Foto: Peter Zimen


Rím 23. apríla (TK KBS) Ľudia na celom svete, vrátane krajín, kde kresťania netvoria väčšinu, smútia za pápežom Františkom. Mnohí predstavitelia štátov a vlád už oznámili svoju účasť na jeho pohrebe.

Vlasť sa lúči s Františkom

Tisíce ľudí sa v pondelok večer zhromaždili vo farskom kostole pápeža Františka v Argentíne, aby sa s ním rozlúčili.

Argentínska viceprezidentka Victoria Villarruel sa zúčastnila na svätej omši v Bazilike San Jose de Flores. František „bol pápežom všetkých pre všetkých“, povedal arcibiskup Buenos Aires Jorge Gracia Cuerva. Kňazi pôsobiaci medzi chudobnými v Buenos Aires nazývajú najchudobnejších a vylúčených „Františkovým dedičstvom“. Chceli jeho učenie konkretizovať a preniesť do života.

Argentínsky prezident Javier Milei a starosta hlavného mesta Jorge Macri sa zúčastnia na Františkovom pohrebe v Ríme.

Vzťahy medzi Mileim a Františkom boli poznačené politickým napätím. Pápež, pôvodom z Argentíny, kritizoval úspornú politiku prezidenta. Naopak, Milei ho obviňoval z podpory „modelu chudoby“. „Napriek rozdielnym názorom bolo pre mňa cťou stretnúť hlavu Katolíckej cirkvi,“ zdôraznil prezident po Františkovej smrti na Veľkonočný pondelok.

Kresťania v Pásme Gazy smútia za pápežom

So smrťou pápeža Františka stíchol jeden z najvýraznejších hlasov volajúcich po ukončení vojny v Pásme Gazy a po spravodlivom mieri. Kresťania, ktorí v oblasti zostali, smútia, ale „je to aj znamenie nádeje, že zomrel v duchu zmŕtvychvstania,“ povedal kňaz Gabriel Romanelli. Tento argentínsky kňaz dodal:

„Pre nás v Gaze zomrel otec.“ Zdôraznil, že pravidelné výzvy pápeža „dodávali silu komunite trpiacej kvôli vojne“.

Pápež sa vždy modlil za všetkých – „za Izraelčanov aj Palestínčanov, za prímerie, pokoj a prepustenie rukojemníkov.“ František si zvykol každý deň telefonovať do jedinej katolíckej farnosti v Gaze, zasvätenej Svätej rodine, aby pozdravil utečencov, ktorí sa tam ukrývali pred útokmi izraelskej armády, žehnal deťom a informoval sa o životných podmienkach malej kresťanskej komunity.

Smútočné vlajky v Jordánsku

Od utorka sú na štátnych a verejných budovách v Jordánsku vlajky stiahnuté na pol žrde. Premiér Jafar Hassan vyhlásil trojdňový štátny smútok za zosnulým pápežom Františkom. Hassan zároveň vyjadril uznanie Františkovmu úsiliu o mier a medzináboženský dialóg.

Jordánsky kráľ Abdalláh II. označil zosnulého pápeža za „muža pokoja“ vo svojich kondolenciách kresťanom na celom svete. Po pápežovej smrti vyvesili smútočné vlajky viaceré krajiny, vrátane Nemecka a USA. Skutočnosť, že Jordánsko – islamská krajina – urobilo tento krok, je vnímaná ako výnimočné gesto medzináboženského dialógu a porozumenia.

Štátny smútok v Taliansku

Taliansko v utorok vyhlásilo päťdňový štátny smútok. Koloseum, jeden z najslávnejších symbolov Ríma, bolo v utorok večer ponorené do tmy na počesť pápeža. Svetlá starovekého amfiteátra boli vypnuté ako znak smútku nad Františkovou smrťou, oznámilo talianske ministerstvo kultúry. Je to symbolická pocta pápežovej osobnosti a jeho neúnavnému úsiliu o pokoj, dialóg a ľudskú dôstojnosť.

Taliansky parlament si zasa uctí pamiatku zosnulého najvyššieho predstaviteľa Cirkvi na osobitnej schôdzi v stredu.

Hlava štátov z celého sveta na pohrebe

Očakáva sa účasť hláv štátov z celého sveta na pohrebe. Svoju prítomnosť už potvrdili napríklad americký prezident Donald Trump, francúzsky prezident Emmanuel Macron a poľský prezident Andrzej Duda. Prísť má aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

V pondelok ukrajinská vláda vyjadrila osobitné uznanie za to, že sa František modlil za „pokoj na Ukrajine a za Ukrajincov“. „Spájame sa v smútku s katolíkmi a všetkými kresťanmi, ktorí vnímali pápeža Františka ako svojho duchovného vodcu,“ povedal Zelenskyj.

Podľa Kremľa sa ruský prezident Vladimir Putin, na ktorého je vydaný medzinárodný zatykač, na pohrebe nezúčastní.

Slovensko zastúpi prezident SR Peter Pellegrini s biskupmi Slovenska.

Viac ako 200-tisíc ľudí by mohlo v sobotu prísť na Námestie sv. Petra vo Vatikáne pri príležitosti pohrebu pápeža Františka, uviedol na základe odhadov Výbor pre verejný poriadok a bezpečnosť pod vedením talianskeho ministerstva vnútra. 

Zdroje: TASR/TK KBS/E-kai, redakčne upravené



( TK KBS, tk, ek, ml; pz ) 20250423263   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]