Vatikán 22. apríla (TK KBS) Pápež František ako hlava Cirkvi bol hlavou viac ako 160 charít na takmer 200 územiach po celom svete. Bol obhajcom najchudobnejších, propagátorom mieru, milosrdenstva a solidarity. Poslaniu Charity určil jasný smer – byť blízko ľuďom, vnímať každého ako brata a sestru.
Vo svojom poslednom posolstve pápež povedal „Mier je možný“ a vyzval k modlitbám okrem iného za: pásmo Gazy, Izrael, Palestínu, Libanon a Sýriu, Jemen, africké krajiny a Mjanmarsko. Charita v týchto miestach už roky vykonáva pomocnú činnosť.
Pápež František mal blízko k vylúčeným. Počas jednej zo svojich návštev Florencie mal pápež obed v jedálni svätého Františka, ktorú prevádzkuje miestna Charita, kde sa stretol so 60 chudobnými ľuďmi, ktorí majú z jedál denne úžitok. Pri príležitosti Svetového dňa chudobných celebroval omšu a zorganizoval špeciálny obed v Aule Pavla VI., na ktorom sa zúčastnilo 1500 ľudí bez domova z Ríma. Kuchári zo známeho Hiltonu varili pre bezdomovcov. Na oslavu svojich 80. narodenín pozval ľudí zažívajúcich bezdomovectvo do Vatikánu a naraňajkoval sa s nimi.
V encyklike Laudato si pápež zdôraznil „krik zeme a krik chudobných“. Z tejto inšpirácie vznikol projekt Caritas Laudato si a niekoľko stoviek ekologických projektov v školách, farnostiach a komunitách po celom Poľsku.
Pápež ustanovil Svetový deň starých rodičov a starších ľudí ako odpoveď na problém dnešnej doby – starnutie spoločnosti a s tým spojenú osamelosť a vylúčenie.
Vďaka pápežovej iniciatíve vznikla sieť „práčovne pápeža Františka“. Tí, ktorí to potrebujú, sa tam môžu bezplatne osprchovať a vyprať oblečenie. Jedno z bodov bolo zriadené v San Fernandine – stanovom mestečku, kde žijú prisťahovalci. Ďalšie v Ríme, Janove, Turíne, Neapole a Catanii.
Pápež František: Caritas je spôsob života
Pápež František počas svojho pontifikátu vyzýval k odmietnutiu všetkého, čo ľuďom berie dôstojnosť, zdieľaniu dobra, podpore najchudobnejších a podávaniu ruky vylúčeným bez toho, aby niekoho súdil. Poslanie Charity vnímal ako realizáciu svojich postulátov, keď povedal: „Caritas nie je len organizácia, je to spôsob života: byť blízko k druhým, byť blízko k tým, ktorí trpia.“ Počas zhromaždenia riaditeľov charít z celého sveta v roku 2023 vyzval všetkých, aby sa pri svojej práci riadili láskou, aby sa ku každému v núdzi správali dôstojne a aby zabezpečili jednotu poslania.
Pápež na svojej poslednej veľkonočnej audiencii vyzval na mier a okamžité prímerie. Vo svojich prejavoch vyjadril solidaritu okrem iného s obeťami vojen na Ukrajine, v Libanone, Sýrii a Palestíne. Caritas Polska tam realizuje projekt „Rodina pre rodinu“, ku ktorému pápež vyzval v jednej zo svojich výziev. Ubezpečil, že je blízko k trpiacim v Palestíne a Izraeli. Upozornil na konflikt v Jemene, ktorý trvá už vyše 10 rokov a stal sa jedným zo zabudnutých miest na mape sveta.
Pápež všetkých vylúčených
V roku 2021 pápež ustanovil Svetový deň starých rodičov a starších ľudí. V reakcii na problém starnúcej spoločnosti a osamelosti seniorov vyzval na podporu a návštevu týchto ľudí. V roku 2017 navštívil okrem iného aj ústredie Charity v Mjanmarsku. Nedávno tam bolo ničivé zemetrasenie. S utečencami sa stretol aj v tábore na ostrove Lesbos v Grécku, kde Caritas tiež realizovala projekty. Táto návšteva bola symbolickou akciou v mene utečencov a vyjadrením podpory organizáciám, ktoré pomáhajú v ťažkých podmienkach. Pápež vzal so sebou do Vatikánu niekoľko utečencov ako gesto solidarity a konkrétnej pomoci. Svoju návštevu zakončil ponúknutím bezpečia nový let na palube pápežského lietadla do Talianska pre 12 Sýrčanov, z ktorých polovicu tvorili deti.
Zdroj: E-kai, redakčne upravené