Viedeň 22. apríla (TK KBS) V Katedrále sv. Štefana vo Viedni sa konalo v pondelok Requiem za zosnulého pápeža Františka. Liturgii predsedal kardinál Christoph Schönborn.
Pápež František „zomrel v svetle veľkonočnej tajomstva,“ povedal bývalý arcibiskup hlavného mesta Rakúska, keď začal liturgiu, ktorú spolu s ním koncelebrovali administrátor apoštolskej diecézy Viedeň, kňaz Josef Grünwidl, a kustód katedrály, kňaz Michael Landau.
„Je dojemné, že už po druhý raz za posledných 20 rokov zomrel druhý pápež v tomto veľkonočnom tajomstve. Mnohí z nás si stále pamätajú smrť pápeža Jána Pavla II.“ – povedal kardinál Schönborn.
Pripomenul, že František a Ján Pavol II. zomreli v oktáve Veľkej noci. To samo o sebe je mocným posolstvom, povedal kardinál, pýtajúc sa: „Čo je základom našej viery? Kríž, utrpenie, smrť. Áno, tomu nikto neodporuje. Ale to nie je koniec. To nie je posledné slovo. To je zmŕtvychvstanie.“
Väzni, utečenci, chudobní
V kázni kardinál Schönborn pripomenul, že ešte na Zelený štvrtok pápež František navštívil rímsku väznicu. Už bol príliš slabý na to, aby praktizoval tradičné umývanie nôh väzňom, ale „prostredníctvom tohto znamenia chcel ešte raz jasne ukázať, o čo sa stará. Aj tí, ktorí sa stali vinnými, sú ľudia, naši bratia a sestry. Všetci, všetci. Všetci! – Každý, každý, každý“ – opakoval stále dokola. Boh miluje všetkých ľudí, všetci, všetci sú jeho deťmi – povedal hierarcha.
Zdôraznil aj duchovnú hĺbku a spoločenské angažovanie zosnulého pápeža. Ako „dieťa talianskych migrantov v Argentíne“ Jorge Mario Bergoglio vynikal hlbokou dôverou, že všetci ľudia sú deťmi Boha – bez ohľadu na pôvod a náboženstvo. Z toho vyrástla jeho pripravenosť angažovať sa v dialógu s ľuďmi iných vierovyznaní a jeho neustála angažovanosť na podporu všeobecného bratstva. František „sa nebál“ dialógu. Kardinál Schönborn chválil základnú postoj pápeža Františka, z ktorej vzišla slávna „Deklarácia o ľudskom bratstve“ z Abu Zabí, vydaná spoločne pápežom a najvyšším duchovným vodcom sunnitského islamu, šejkom Ahmedom el-Tayebom.
Arcibiskup si tiež pripomenul prvú pápežovu cestu na Lampedusu, kde František spomínal utečencov, ktorí „sa pokúšali dostať na taliansku pôdu“. Pre neho bolo angažovanie sa v pomoci utečencom centrálnym výrazom živého kresťanstva: „Bez tejto pohostinnosti nemôžeme stretnúť Ježiša“ – citoval kardinál slová pápeža. Františkovi bolo často vyčítané naivné myslenie; avšak on neustále pripomínal, že starostlivosť o chudobných a tých, ktorí sú na okraji, je súčasťou podstaty Cirkvi – uviedol kardinál Schönborn.
„František nám pripomínal, že sme Božími deťmi“ – povedal kazateľ. A aj keď to ešte nie je odpoveď na integráciu a administráciu, „pre pápeža Františka bolo srdcom venovať pozornosť chudobným, tým, ktorí sú na okraji, na perifériách“. František to často zdôrazňoval počas svojho pontifikátu.
Vychádzať na periférie
Ešte pred výberom za pápeža, počas kongregácie kardinálov, kardinál Bergoglio zdôrazňoval, že Kristus klopá na dvere – ale zvnútra: Cirkev musí vychádzať k ľuďom, najmä k tým, ktorí sú na okraji spoločnosti. Ježiš nás stretáva v cudzích, ktorých nemôžeme obísť – pripomenul kardinál Schönborn a dodal: „Nech pápež František teraz z domu Otca pomáha nám kráčať so zapáleným srdcom cestou s Ježišom.“
Zdroj: E-kai, redakčne upravené