Vatikán 22. apríla (TK KBS) Správy od svetových lídrov a náboženských autorít po smrti pápeža Františka ukazujú univerzálnosť „pápeža z periférií“, ktorý sa snažil byť blízky každému počas svojho vedenia Petrovho stolca.
Smrť pápeža Františka vyvolala vlny smútku naprieč kontinentmi a komunitami. Od hláv štátov až po náboženských lídrov prichádzajú pocty mužovi, ktorý kráčal s chudobnými, modlil sa s trpiacimi a neúnavne bojoval za nádej na mier v rozdelenom svete.
Afrika: Odkazy plné vďaky a uznania
Z afrického kontinentu, ktorý pápež navštívil viackrát, prichádzajú slová vďaky. Etiópsky premiér Abiy Ahmed ocenil jeho „odkaz súcitu a služby ľudstvu“. Nigérijský prezident Tinubu ho nazval „hlasom pre klimatické opatrenia“ a prezident Južnej Afriky Cyril Ramaphosa vyzdvihol jeho silný záväzok voči spravodlivejšiemu svetu. Všetci ocenili jeho dôraz na inklúziu a spravodlivosť.
Mier bol znakom Františkovho pontifikátu – až do posledných chvíľ apeloval na ukončenie konfliktov v Sudáne, Južnom Sudáne a Konžskej demokratickej republike.
Generálny tajomník OSN António Guterres povedal: „Pridávam sa k svetu v smútku nad stratou Svätého Otca Františka, posla nádeje, pokory a ľudskosti.“
Európa: Pápež nádeje pre všetkých
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen označila pápeža Františka za „inšpiráciu pre milióny, ďaleko za hranicami Katolíckej cirkvi“. Francúzsky prezident Emmanuel Macron ho nazval „mužom pokory, stojacim pri najzraniteľnejších“. Britský premiér Sir Keir Starmer vyzdvihol jeho „neúnavné úsilie o spravodlivejší svet“ a odvážne vedenie v ťažkých časoch. „Bol pápežom chudobných, utláčaných a zabudnutých,“ povedal. Kráľ Karol pripomenul ich nedávne „dojímavé a významné“ stretnutie. Vlajky na kráľovských sídlach sú spustené na pol žrde.
Z východnej Európy prichádzajú odkazy z oboch strán rozdeleného regiónu. Prezident Putin ho nazval „obhajcom spravodlivosti“, zatiaľ čo prezident Zelenskyj ho označil za „zdroj nádeje“.
Ázia a Amerika: Pápež ako celosvetová strata
Východný Timor vyhlásil štátny smútok so spustenými vlajkami na týždeň a svätou omšou na pamiatku pápeža. Prezident José Ramos-Horta, ktorý pápeža privítal v krajine v septembri 2024, jeho smrť označil za celosvetovú stratu.
Prezident Taiwanu Lai Ching-te vyjadril sústrasť v mene celého ostrova: „Budeme sa inšpirovať jeho celoživotným záväzkom voči mieru, globálnej solidarite a starostlivosti o núdznych.“
Biely dom zverejnil stručné vyjadrenie: „Odpočívaj v pokoji, pápež František.“
Argentínsky prezident Javier Milei, zarmútený smrťou prvého argentínskeho pápeža, ocenil jeho úsilie o medzináboženský dialóg a povzbudzovanie duchovného života mladých.
Náboženskí lídri: Strata pastiera celého sveta
Moskovský patriarchát ocenil jeho úlohu pri budovaní dialógu medzi Východom a Západom. Egyptská Koptská pravoslávna cirkev ho nazvala „skutočným príkladom kresťanskej pokory“.
Ako sa svet pripravuje na jeho pohreb, odkazy stále prichádzajú – dôkaz o pápežovej univerzálnosti. Za života bol pastierom mnohých. Po smrti ho oplakávajú ako morálny hlas celého sveta.
„Najlepšou poctou, ktorú mu môžeme vzdať,“ povedal Dalajláma, „je byť človekom s otvoreným srdcom, slúžiacim iným, kdekoľvek a akokoľvek môžeme.“
Zdroj: VaticanNews, anglická redakcia, redakčne upravené