[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 21. 04. 2025   Meniny má Ervín      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Jubilejný rok 2025
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätému Otcovi Františkovi vzdali po jeho úmrtí hold európski i svetoví lídri
P:3, 21. 04. 2025 17:40, ZAH



Foto: Vatican Media


Bratislava 21. apríla (TK KBS) Európski a svetoví lídri reagujú na smrť pápeža Františka, ktorý zomrel v pondelok vo veku 88 rokov.

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová povedala, že František sa zapíše do pamäti vďaka svojmu úsiliu budovať „spravodlivejší, súcitnejší svet a svet, v ktorom bude viac mieru“. Podľa francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona bol František vždy na strane tých najzraniteľnejších. Pravdepodobný budúci nemecký kancelár Friedrich Merz tvrdí, že na zosnulého pápeža budú ľudia spomínať pre jeho neúnavnú angažovanosť v prospech najslabších členov spoločnosti.

TASR o tom informuje podľa svetových médií.

„Svojou pokorou a čistou láskou k menej šťastným inšpiroval milióny ľudí ďaleko za hranicami Katolíckej cirkvi,“ uviedla predsedníčka EK. Odkaz Františka podľa nej bude všetkých naďalej viesť k spravodlivejšiemu, súcitnejšiemu svetu a svetu, v ktorom bude viac mieru.

Predsedníčka EP Roberta Metsolová označila Františka za „ľudového pápeža“ a uviedla, že jeho „nákazlivý úsmev si získal srdcia miliónov ľudí na celom svete“.

Talianska premiérka Giorgia Meloniová v reakcii na úmrtie pápeža vyhlásila, že „nás opustil skvelý muž“.

„Svetové katolícke spoločenstvo sa lúči s vedúcim predstaviteľom, ktorý rozpoznal naliehavé problémy našich dní a upozorňoval na ne. Svojím triezvym spôsobom života, skutkami služby a súcitu bol pápež František vzorom pre mnohých – katolíkov aj nekatolíkov. Spomíname na neho s veľkou úctou,“ napísal na sieti X holandský premiér Dick Schoof.

Španielsky predseda vlády Pedro Sánchez na svojej sociálnej sieti napísal, že Františkova „angažovanosť za mier, sociálnu spravodlivosť a najzraniteľnejších zanecháva hlboký odkaz“.

„Bol som šťastný, že som ho včera videl, hoci bol očividne veľmi chorý,“ uviedol americký viceprezident J.D. Vance, ktorý sa na Veľkonočnú nedeľu nakrátko stretol s pápežom.

Indický premiér Naréndra Módí označil zosnulého pápeža za „maják súcitu“.

Smrť Františka je podľa egyptského prezidenta Abdala Fatáha Sisího „hlbokou stratou pre celý svet, pretože bol hlasom mieru, lásky a súcitu“.

Izraelský prezident Jicchak Herzog ocenil zosnulého pápeža ako muža hlbokej viery a bezhraničného súcitu. „Správne videl veľký význam v posilňovaní pevných väzieb so židovským svetom a v rozvíjaní medzináboženského dialógu ako cesty k väčšiemu porozumeniu a vzájomnému rešpektu,“ napísal izraelský prezident na sociálnej sieti.

Kondolenciu všetkým kresťanom na svete vyjadril aj Irán, ktorý je väčšinovo moslimskou krajinou, ale udržiava úzke vzťahy s Vatikánom.

Maďarský prezident Tamás Sulyok v reakcii na úmrtie pápeža Františka vyzdvihol zrozumiteľnosť, s akou sa prihováral ľuďom, vrátane Maďarov, v mene ktorých mu zároveň vyjadril vďačnosť. Pridal sa tak k predsedovi maďarskej vlády Viktorovi Orbánovi, ktorý sa pápežovi krátko predtým taktiež poďakoval.

„S ľuďmi hovoril tak, aby mu každý rozumel. A mnohí rozumeli. Niekoľkokrát sa prihovoril aj nám, Maďarom. Myslíme na neho s vďačnosťou. Svätý Otec... odpočívajte v pokoji,“ napísal Sulyok v príspevku na Facebooku a k textu priložil čiernobielu fotografiu Františka.

Pápežovi sa krátko pred ním poďakoval aj Orbán. „Ďakujem vám za všetko, Svätý Otec. Lúčime sa s vami“, napísal taktiež na Facebooku k čiernobielej fotografii zo stretnutia s pápežom Františkom.

Biely dom vyjadril sústrasť nad úmrtím pápeža, Starmer vyzdvihol jeho odvahu

Ľútosť z úmrtia pápeža Františka, ktorý zomrel v pondelok vo veku 88 rokov, vyjadril aj Biely dom a odchádzajúci nemecký kancelár Olaf Scholz. František bol podľa Scholza „mužom zmierenia“, britský premiér Keir Starmer zase tvrdí, že odvážny pápež sa usiloval o lepší svet. Ruský prezident Vladimir Putin ho označil za výnimočného človeka.

Britského kráľa Karola III. správa o smrti pápeža, ktorého v apríli navštívil vo Vatikáne, hlboko zarmútila. Javier Milei, prezident Argentíny odkiaľ František pochádzal, vzdal hold múdrosti zosnulého pápeža, a to aj napriek „vzájomným rozdielom“. Úctu pápežovi vzdal aj americký prezident Donald Trump. TASR o tom informuje podľa svetových médií.

„Odpočívajte v pokoji, pápež František,“ napísal Biely dom na svojej sociálnej sieti k príspevku s fotografiami pontifika s americkým prezidentom Donaldom Trumpom a viceprezidentom J.D. Vancom, ktorý sa s pápežom stretol na Veľkonočnú nedeľu.

Sústrasť vyjadril aj samotný Trump. „Odpočívajte v pokoji, pápež František! Nech ho Boh žehná, ako aj všetkých, ktorí ho milovali!,“ napísal na sieti Truth Social Bývalý americký prezident Joe Biden uviedol, že František zostane v pamäti ľudí ako „jeden z najvýznamnejších lídrov našej doby“.

„S pápežom Františkom katolícka cirkev a svet stratili obhajcu slabých, zmierovateľa a srdečného človeka,“ napísal Scholz na X. Dodal, že si váži Františkom „jasný pohľad na výzvy, ktorým sme vystavení“.

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier ocenil zosnulého pápeža ako „muža mieru“. Svet podľa Steinmeiera stratil žiarivý maják nádeje, autentického obhajcu ľudskosti a presvedčivého kresťana. Zdôraznil Františkov osobitný záujem a lásku k chudobným a marginalizovaným, vysídlencom a utečencom. „Mnohí, ktorí sa cítili zabudnutí, sa vďaka nemu cítili vypočutí, videní a pochopení,“ dodal.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyzdvihol Františka za jeho úsilie o dialóg medzi rôznymi náboženstvami. “Pápež František bol rešpektovaným štátnikom, duchovným vodcom, ktorý kládol veľký dôraz na dialóg medzi rôznymi skupinami veriacich,“ napísal Erdogan na X. Dodal, že František vyvíjal iniciatívu tvárou v tvár humanitárnym tragédiám, najmä palestínskej otázke.

„Pápež František bol pápežom pre chudobných, utláčaných a zabudnutých,“ uviedol Starmer, ktorý pripomenul, že pápež sa stretával s kresťanmi na celom svete, ktorí čelili vojne, hladomoru, prenasledovaniu a chudobe a nikdy nestrácal nádej. „S jeho smrťou si opäť pripomíname jeho výzvu starať sa jeden o druhého naprieč rôznymi vierovyznaniami, pôvodmi, národmi a presvedčeniami,“ dodal britský premiér. Britský kráľ uviedol, že pápež sa svojou prácou a starostlivosťou o ľudí i planétu hlboko dotkol životov mnohých ľudí.

Ruský prezident Vladimir Putin podľa vyhlásenia Kremľa vyzdvihol pápeža ako „obrancu najvyšších hodnôt humanizmu a spravodlivosti“. František bol podľa Putina výnimočný človek.

Hold zosnulému pápežovi vzdal aj argentínsky prezident. „Napriek rozdielom, ktoré sa dnes zdajú byť zanedbateľné, poznať ho v jeho dobrote a múdrosti bolo pre mňa skutočnou cťou,“ napísal Milei na sieti X.

Podľa palestínskeho prezidenta bol František priateľom palestínskeho ľudu a jeho legitímnych práv. Abbás poznamenal, že František uznal palestínsky štát a povolil vyvesenie palestínskej vlajky vo Vatikáne.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyjadril smútok nad úmrtím Františka a uviedol, že hlavný predstaviteľ katolíckej cirkvi sa „modlil za mier na Ukrajine a za Ukrajincov“.

Libanonský prezident Džúžíf Awn označil zosnulú hlavu katolíckej cirkvi za drahého priateľa a silného podporovateľa Libanonu a jeho smrť označil za stratu pre celé ľudstvo. „Nikdy nezabudneme na jeho opakované výzvy na ochranu Libanonu a zachovanie jeho identity a rozmanitosti,“ uviedol jediný kresťanský prezident arabského sveta na sociálnej sieti. František bol podľa neho „silným hlasom spravodlivosti a mieru, ktorý vyzýval na dialóg medzi náboženstvami a kultúrami“.

Africká únia vzdala hold „vysokému morálnemu hlasu“ zosnulého pápeža Františka, ktorý sa odvážne angažoval na africkom kontinente a obhajoval mier a solidaritu s tými, ktorí sú postihnutí konfliktom a chudobou.

Andrzej Duda: Pápež bol veľkým apoštolom milosrdenstva

Poľskí politickí predstavitelia si v pondelok uctili pamiatku zosnulého pápeža Františka. Prezident Andrzej Duda ho označil za veľkého apoštola milosrdenstva a zdôraznil jeho pokoru a duchovnú službu. Ostatní poľskí predstavitelia pripomenuli Františkovu ľudskosť i odvahu.

„Vo svojej pastoračnej službe sa riadil pokorou a skromnosťou. Bol veľkým apoštolom milosrdenstva, v ktorom videl odpoveď na výzvy súčasného sveta,“ uviedol prezident Duda na sieti X. Spomenul aj osobné stretnutie s pápežom v roku 2016 počas Svetových dní mládeže v Krakove. „Spolu s mojou manželkou sa v modlitbe spájame s veriacimi celej Katolíckej cirkvi,“ dodal.
Premiér Donald Tusk vyjadril pápežovi úctu a označil ho za dobrého, milého a vnímavého človeka. Vicepremiér a minister obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz zdôraznil, že František otváral cirkev novým časom s rešpektom k jej nemeniteľným zásadám a ľudia si ho zapamätajú ako skromného obhajcu pokoja.

Pavel: František bol predstaviteľom ľudskosti, jeho odkaz bude pretrvávať

Pápež František bol podľa českého prezidenta Petra Pavla najmä predstaviteľom ľudskosti a v dobe neistôt videl silu v láskavosti či pokore. V reakcii na úmrtie pontifika to Pavel napísal v pondelok na sociálnej sieti X, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

„Pápež František bol v súčasnom svete predovšetkým predstaviteľom ľudskosti. V dobe neistôt videl silu v hodnotách, na ktoré občas zabúdame – v láskavosti, viere, pokore a porozumení. Zanechal tak po sebe inšpiratívny odkaz, ktorý bude naďalej pretrvávať,“ uviedol český prezident.

Na úmrtie pápeža Františka v pondelok reagovali aj viacerí českí politici. Podľa premiéra ČR Petra Fialu sa František snažil premieňať cirkev tak, aby mohla lepšie plniť svoje poslanie v súčasnej spoločnosti. Napísal to na sociálnej sieti X, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

„So zármutkom som prijal správu o úmrtí pápeža Františka. Bol to muž hlbokej viery, ktorý sa snažil premieňať cirkev tak, aby mohla lepšie plniť svoje poslanie v súčasnej spoločnosti. Prejavoval veľkú starosť o tých, ktorí trpia akoukoľvek nespravodlivosťou, vyžarovala z neho ľudskosť a pokora,“ uviedol Fiala a dodal, že s vďačnosťou spomína na osobné stretnutie s pápežom.

Podľa predsedníčky Poslaneckej snemovne českého parlamentu Markéty Pekarovej Adamovej je smrť Františka veľkou stratou. „Bol to muž, ktorý otvoril dosiaľ tabuizovanú tému cirkvi s ľudskosťou a inšpiroval snahu o dialóg,“ napísala na sociálnej sieti.

Pre predsedu českého Senátu Miloša Vystrčila bol symbolom pokory a úsilia o hľadanie zmierenia a dialógu. „Otváraním nových tém v katolíckej cirkvi oslovoval aj ľudí mimo ňu. Česť jeho pamiatke a úprimnú sústrasť všetkým veriacim a mnohým ďalším, ktorých oslovil a inšpiroval,“ reagoval Vystrčil na sieti X.

Pápež František zomrel v pondelok ráno, oznámil to kardinál Kevin Ferrell. Pred necelým mesiacom ho prepustili z Gemelliho nemocnice v Ríme, kde ho hospitalizovali s bronchitídou, ktorá neskôr prerástla do obojstranného zápalu pľúc.

Zdroj: TASR



( TK KBS, ta, ml; pz ) 20250421087   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]