Podolínec 14. apríla (TK KBS) V nedeľu 13. apríla 2025 si veriaci z Vyšných Ružbách a Spišskej Belej pripomenuli smutné 75. výročie násilnej likvidácie mužských kláštorov v bývalom Československu.
V areáli bývalého internačného kláštora v Podolínci sa spoločne pomodlili svätý ruženec a pietnou spomienkou vzdali úctu rehoľníkom, ktorí boli v roku 1950 násilne internovaní a prenasledovaní.
Obyvatelia niekdajšej Ružbašskej farnosti, ktorí sa pred 75 rokmi postavili na obranu rehoľníkov, čelili následne výsluchom a perzekúciám. Ich príbehy pripomenuli aj dve pamätníčky – Marianna Svitanová a Mária Múdra – v klube dôchodcov vo Vyšných Ružbachoch. Účastníci spomienky si mohli pozrieť aj dokument RTVS Barbarská noc a svedectvá internovaných kňazov.
Kláštor ako svedok dejín
Podolínsky kláštor, založený v 17. storočí kniežaťom Ľubomírskym, zohral významnú úlohu v duchovných dejinách regiónu. Piaristi tu založili významné kolégium, známe ako „Spišský Oxford“, kde študovalo vyše 50-tisíc študentov. Po ich odchode v roku 1919 sa kláštor stal domovom redemptoristov, ktorí ho premenili na exercičné a misijné centrum. Práve tento kláštor sa v roku 1950 stal jedným z miest centralizácie rehoľníkov počas Akcie K.
Deň nespravodlivo stíhaných a Akcia K
Trinásty apríl je v kalendári Slovenskej republiky zapísaný ako Deň nespravodlivo stíhaných. V noci z 13. na 14. apríla 1950 sa začala Akcia K – rozsiahla likvidačná operácia komunistického režimu proti mužským reholiam. Ozbrojené zložky obsadili 75 kláštorov, rehoľníkov násilne odviezli a sústredili v tzv. internačných kláštoroch.
Tam boli nezákonne väznení, nútení pracovať a podrobovaní politickému „pre-výchovnému“ školeniu. Druhá fáza operácie pokračovala o dva týždne neskôr, ďalšou vlnou zatýkania.
Akcia K bola súčasťou širšej stratégie, ktorá mala obmedziť vplyv Cirkvi na spoločnosť. Po nej nasledovala Akcia R proti ženským reholiam a zásahy proti Gréckokatolíckej cirkvi. Mnohí rehoľníci neskôr skončili vo väzení alebo boli poslaní do Pomocných technických práporov. Ich svedectvá však prežili ako dôkaz vernosti viere a rehoľnému povolaniu.
Dedičstvo odvahy
„Kým ešte žili priami svedkovia Barbarskej noci, každoročne sa stretávali v Podolínci. Dnes, keď ich už medzi nami niet, je na nás, aby sme nezabudli. Pamätajme na ich statočnosť a vieru, ktorú si zachovali aj v časoch prenasledovania,“ napísal v mene organizátorov Radoslav Babjarčík.