Bratislava 13. apríla (TK KBS) V nedeľu 13. apríla 2025 si pripomíname 75. výročie Akcie K – jedného z najtemnejších momentov novodobých dejín Cirkvi v bývalom Československu.
V noci z 13. na 14. apríla 1950 začala komunistická moc razantný zásah proti mužským reholiam. Pod krycím názvom Akcia K, známej aj ako Barbarská noc, vtrhli príslušníci ŠtB, verejnej bezpečnosti, ľudových milícií a armády do 56 kláštorov, odkiaľ násilím odviezli stovky rehoľníkov.
Tých potom internovali do takzvaných sústreďovacích kláštorov, kde panoval režim blízky väzenskému. Mnohí boli neskôr odsúdení v zinscenovaných procesoch, umiestnení do táborov nútených prác či dlhodobo väznení.
Na Slovensku zasiahla táto akcia 1180 rehoľníkov z 15 reholí. Boli sústredení v Mučeníkoch (dnes Močenok), Hronskom Beňadiku, Podolínci, Kostolnej a Báči. Následne v máji 1950 pokračovala likvidácia zvyšných mužských kláštorov (Akcia K2) a v auguste 1950 aj ženských reholí (Akcia R), čím bol rehoľný život násilne umlčaný.
Na výročie pamätá aj košický arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Bernard Bober:
„Barbarská noc, keď pri akcii zameranej proti mužským reholiam príslušníci komunistického režimu násilím vyvliekli z kláštorov stovky rehoľníkov, bola desivou ukážkou absencie ľudskosti, spravodlivosti, náboženskej slobody a pravdy. Mohlo sa zdať, že svetlo na dlhé roky ustúpilo tme. Uprostred krutosti, neúcty a násilia však vyšli hviezdy, ktoré vynikali intenzitou žiary obdivuhodnej obety, hlbokej viery a nezlomnej odvahy.“
Dodáva, že aj keď cieľom Akcie K bolo zničiť rehole a oslabiť život Cirkvi, realita ukázala, že Boží život nie je možné zadusiť: „Kristus bol kotvou pre našich bratov rehoľníkov – s ním sa dali pribiť na kríž a pre neho znášali všetko poníženie a fyzické i psychické trápenie v nádeji na budúce vzkriesenie. Aj v tých najtemnejších okamihoch prenasledovania si zachovali pevné presvedčenie, že Pán je ,opora, útočište i osloboditeľ‘ (porov. Ž 18, 3).“
Deň 13. apríla bol zákonom NR SR č. 241/1993 ustanovený ako Deň nespravodlivo stíhaných. Pri tejto príležitosti si Cirkev a verejnosť s úctou pripomínajú všetkých rehoľníkov a rehoľníčky, kňazov, diakonov i biskupov, ktorí boli pre vieru väznení, mučení alebo zomreli. Medzi nimi aj slovenský redemptorista Ján Mastiliak, ktorý bol v zinscenovanom procese v Prahe odsúdený na doživotie.
Mons. Bober uzatvára výzvou pre dnešok: „Nech sú pre nás títo svedkovia viery pripomienkou vzácnej slobody, v ktorej môžeme žiť a ohlasovať vieru. Urobme všetko preto, aby nasledujúce generácie nezažili útlak žiadneho režimu a mohli sa rozvíjať v plnosti. Modlime sa, aby už nikdy nedopadli na našu krajinu také sily temna, aké si pamätajú ešte niektorí svedkovia smutnej Barbarskej noci.“