[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 15. 04. 2025   Meniny má Fedor      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Jubilejný rok 2025
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý týždeň vo svete: od procesií v Seville až po ukrižovanie na Filipínach
P:3, 13. 04. 2025 09:35, ZAH



Foto: Canva


Rím 13. apríla (TK KBS) Pre viac ako 2 miliardy katolíkov, protestantov a pravoslávnych na celom svete sa Palmovou nedeľou začína Veľký týždeň – vrcholné obdobie kresťanského liturgického roka. V rôznych krajinách ho sprevádzajú jedinečné zvyky a tradície – od majestátnych procesií v Španielsku až po dramatické mystériá a ukrižovania na Filipínach.

Najväčšie kresťanské sviatky a ich termíny

Veľká noc je najstarším a najvýznamnejším kresťanským sviatkom. Už Prvý nicejský koncil v roku 325 určil, že sa bude sláviť v nedeľu po prvej jarnej splne mesiaca, čo znamená, že dátum sviatku kolíše medzi 22. marcom a 25. aprílom. V pravoslávnej cirkvi, kde Veľká noc nesie titul „sviatok sviatkov“, sa často slávi neskôr, keďže pravoslávne cirkvi sa riadia juliánskym kalendárom a používajú iný výpočet veľkonočného dátumu. Tento rok však všetky kresťanské cirkvi slávili Veľkonočnú nedeľu v rovnaký deň 20. apríla.

Veľký piatok v Španielsku: stovky procesií

V Španielsku je najvýraznejším dňom Veľkého týždňa Veľký piatok. Najznámejšie sú procesie v Seville – v noci z Veľkého štvrtka na Veľký piatok ulicami mesta prechádzajú pochody s figurínami Ježiša Všemohúceho, Panny Márie Nádeje a Panny Márie z baziliky Macarena. V meste pôsobí 52 arcibratstiev, z ktorých každé usporadúva vlastnú procesiu. Celkovo sa predstavuje približne 100 scén umučenia (tzv. „pasos“), ktoré veriaci nesú na pleciach.

V Aragónii sa Kristova smrť tradične oznamuje dunením stovák bubnov. V niektorých mestách, ako napríklad v Cordobe, sa tiež pália figuríny zradcu Judáša.

Brazílske mystériá: herci a živé scény umučenia

Aj v Brazílii sa počas Veľkého týždňa konajú veľké procesie. Zvyčajne muži nesú sochu Ježiša s krížom a ženy kráčajú za sochou Sedembolestnej Panny Márie. Na hlavnom námestí sa stretávajú pri „bolestnom stretnutí Matky so Synom“ a nasleduje kázeň a spoločná krížová cesta.

Od roku 1992 hrá divadelná skupina „Roca Cacacultura“ na Veľký piatok pašie v najväčšej favele v Riu – Rocinhe. Najznámejšie mystérium sa však každoročne odohráva v meste Nova Jerusalem a zúčastňuje sa ho až 500 hercov, vrátane známych osobností. Publikum, ktoré číta desaťtisíce ľudí, sleduje deväť scén umučenia na rôznych miestach mesta.

Filipíny: dobovoľné ukrižovania ako výraz viery

Vo filipínskej dedine Cutud, 80 km od Manily, sa niekoľko desiatok veriacich každý rok dobrovoľne nechá ukrižovať. Pred ukrižovaním sa účastníci bičujú bambusovými palicami s úlomkami skla. Hoci ide o krvavú udalosť, atmosféra je skôr jarmočná – nechýba pivo, zmrzlina ani predaj pamätných bičov. Tento jav sa stal turistickou atrakciou. Katolícka cirkev, ktorej patrí 80 % obyvateľstva Filipín, túto prax kritizuje ako skreslenie viery.

Oheň a svetlo: symbol vzkrieseného Krista

Symbolika veľkonočnej sviece – paškálu – má dlhú tradíciu. Zapálenie sviece na začiatku veľkonočnej vigílie sprevádza spev „Exsultet“. V Rakúsku, Nemecku a Švajčiarsku sa v sobotu večer zapaľujú „veľkonočné ohne“, často aj na horských vrcholoch.

V pravoslávnej tradícii je známy „zázračný oheň“ v Jeruzaleme, ktorý má zísť z neba v Bazilike Božieho hrobu na Bielu sobotu. Tento oheň sa prenáša aj do Ruska a ďalších krajín. Katolíci a iné cirkvi ho nedostávajú – podľa tradície je určený výlučne pravoslávnym.

Veľkonočné vajíčko – symbol života a plodnosti

Tradícia zdobenia vajíčok siaha až 5000 rokov do minulosti, napr. v Číne. Symbolizujú nový život a plodnosť – v kresťanstve aj Zmŕtvychvstanie. Červené kraslice známe z Arménie a pravoslávneho prostredia pripomínajú krv Kristovu. V Európe sa uchovali rôzne techniky zdobenia – voskovanie, gravírovanie, maľovanie bylinkami.

Vo východnej Európe pretrváva zvyk obdarovania a hry s vajíčkami – napr. ich rozbíjanie o čelo či hádzanie mincami. V Mexiku sú známe „carcarones“ – škrupiny naplnené konfetami, ktoré sa rozbíjajú o hlavu. V Rusku sa počas vlády cára Alexandra III. objavila móda darovania umeleckých vajíčok. Najslávnejší bol klenotník Peter Carl Fabergé, ktorý vytvoril slávne „Fabergého vajíčka“, často ozdobené drahými kameňmi. Tieto zberateľské kusy dosahujú dnes astronomické ceny – jedno z nich, tzv. „Zimné vajce“, sa v roku 2002 predalo za milióny dolárov.

Zdroj: E-kai, redakčne upravené



( TK KBS, ek, ml; pz ) 20250413022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]