Košice 11. apríla (TK KBS) V Katedrále sv. Alžbety v Košiciach sa konala svätá omša za mier vo svete, osobitne za ukončenie vojny na Ukrajine a na Blízkom východe. Hlavným celebrantom a kazateľom bol košický arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Bernard Bober, ktorý vo svojej homílii vyzval na duchovnú obnovu a neustálu modlitbu za pokoj v srdciach, medzi národmi i v celom svete.
Súčasť Eucharistickej reťaze za mier
Liturgia bola súčasťou iniciatívy Eucharistická reťaz za mier, ktorú už tretí rok organizuje Rada európskych biskupských konferencií (CCEE). Táto modlitbová reťaz prebieha počas celého pôstneho obdobia – od Popolcovej stredy až po Zelený štvrtok – vo všetkých európskych krajinách. Každý deň sa v inej krajine slávi svätá omša s úmyslom vyprosovať mier, zvlášť pre Ukrajinu a Svätú zem.
Na Slovensku pripadla táto iniciatíva na utorok 8. apríla, kedy sa v diecézach slávili sväté omše.
Výzva k budovaniu mostov pokoja
Arcibiskup Bober vo svojej kázni zdôraznil, že mier a pokoj sú krehkým, ale mimoriadne potrebným darom, o ktorý musí Cirkev neustále prosiť. „Svet je rozdelený, vyčerpaný konfliktmi, zničený nenávisťou a napätím. Človek túži po pokoji – v sebe, vo vzťahoch, vo svete. Tento skutočný a trvalý pokoj prichádza od Boha,“ povedal.
Vyzdvihol príklad Panny Márie ako Kráľovnej pokoja, ktorá ako prvá prijala Boží pokoj do svojho srdca a stala sa prameňom pokoja pre iných. Pripomenul tiež, že Cirkev nie je majiteľkou pokoja, ale kanálom, cez ktorý Boh ponúka svetu uzdravenie, zmierenie a nádej.
„Poďme budovať mosty – k Bohu, ale aj medzi sebou navzájom. Mnohé z nich sú už tak poškodené, že hrozí ich zrútenie. Mosty pokoja, odpustenia a porozumenia sú dnes dôležitejšie než kedykoľvek predtým,“ zdôraznil.
Modlitba za pápeža Františka a výzva na osobnú obnovu
Zvláštnym rozmerom tejto svätej omše bola aj modlitba za pápeža Františka, ktorý pre zdravotné ťažkosti obmedzil svoj verejný program. Arcibiskup Bober vyzval veriacich, aby nezabúdali na duchovnú podporu Petrovho nástupcu a prosili za jeho silu v službe Cirkvi.
V závere homílie povzbudil veriacich, aby pramenili svoj pokoj z Eucharistie a sviatostí, hľadali osobné zmierenie cez dobrú spoveď, robili si predsavzatia a vrúcne sa modlili k Nebeskej Matke.
„Pokoj v srdci je základom pokoja vo vzťahoch a tým aj pokoja vo svete. Zmeňme seba – a pomaly sa môže začať meniť aj svet okolo nás,“ dodal arcibiskup.
Cirkev ako prameň útechy pre svet
Svätá omša bola silným duchovným prejavom solidarity a viery v silu modlitby. V Košickej arcidiecéze aj naďalej prebiehajú modlitby za mier – ako osobná aj komunitná výzva.
Cirkev, ako pripomenul Mons. Bober, neponúka politické riešenia, ale duchovný základ, z ktorého môže vyrásť spravodlivý a trvalý pokoj. Práve v týchto dňoch, keď si pripomíname utrpenie Krista, je výzvou a povolaním každého kresťana niesť pokoj ako svedectvo svojej viery.
PLNÉ ZNENIE homílie
Milí bratia kňazi, drahí bratia a sestry v Kristovi!
Mier a pokoj sa dnes stali krehkým dobrom v našich osobných vzťahov, ale hlavne vo svete. Sme veľmi rozbití, rozvadení a rozdelení. A to nielen v našej spoločnosti, ale aj v celosvetovom meradle cítiť narastajúce napätia a konflikty.
Konflikty, hádky a napätia vyčerpávajú každého človeka. Preto každý z nás túži nájsť prameň, z ktorého by sa mohol znovu a znovu napiť, oddýchnuť si a cítiť sa bezpečne. Všetci potrebujeme prameň pokoja. Potrebujeme nevysychajúci prameň pokoja, ktorý by uhasil náš smäd po zmierení a urovnaní konfliktov.
Pre nás veriacich ľudí je takýmto prameňom sám Boh. Ak sme sa z neho už aspoň raz poriadne napili, nechceme už inú vodu, iba jeho samého, lebo iba on je živou vodou pre naše srdce, dušu i vzťahy. Pokoj
je teda Boží dar.
Človek, ktorý pravidelne čerpá silu a pokoj z Boha, môže sa stať majákom pokoja pre iných. Môže, ak chce! Veď, prečo asi hovoríme o Panne Márii ako o „Kráľovnej pokoja“? Ona sa totiž z Božieho prameňa pokoja nielen napila, ale cez ňu samú prúdi pokoj ako rieka, v nej samej si Boh našiel príbytok a vzal si z nej telo Boží Syn. Preto je Mária označovaná za Kráľovnú pokoja. Ona ho dokáže vyprosiť u Boha, ona ho dokáže vo veľkých dávkach nasmerovať tam, kde je oň najväčšia núdza.
Som presvedčený o tom, že Cirkev je miesto, cez ktoré preteká Boží prameň pokoja. Ona ho nevlastní, ale ponúka ho ako liek. Spolu s Máriou sa o ľudí stará, tíši ich hlad, zmierňuje utrpenie, strach, núdzu a zúfalstvo, ukazuje večnosť a ponúka Ježiša – jeho Telo a Krv ako prameň Božského pokoja. Je to miesto, kde ľudia môžu čerpať a duchovne rásť.
Vidíme, ako sa pápeži v každej dobe zasadzujú za obnovenie mieru vo svete. Ako neustále apeluje aj terajší Svätý Otec František, aby si protivníci sadli za spoločný stôl a aby rokovali o podmienkach mieru. On prednedávnom povedal, že vojna je šialenstvo a skutočná porážka ľudstva.
Počas pôstneho obdobia sa cirkvi naprieč Európou zapájajú do iniciatívy Eucharistická reťaz, ktorú už tretíkrát organizuje Rada európskych biskupských konferencií (CCEE). Od Popolcovej stredy 5. marca do 17. apríla 2025 slúžia zástupcovia jednotlivých biskupských konferencií sväté omše s úmyslom za mier, najmä na Ukrajine a vo Svätej zemi. Na Slovensku sa séria svätých omší uskutočnila práve dnes, 8. apríla. Tento rok má modlitba aj ďalší rozmer – v čase choroby pápeža Františka veriaci znovu obnovujú výzvu na modlitbu za jeho zdravie a silu v službe Cirkvi.
Poďme teda budovať mosty, mosty k Bohu i ľuďom. Alebo, poďme ich aspoň opraviť, lebo sú značne poškodené a hrozí im zrútenie. Buďme tvorcami pokoja, otvorme aj naše diecézne spoločenstvo a viac sa prijímajme i milujme navzájom.
Ježiš svojich učeníkov často upokojoval a hovoril im: Pokoj vám zanechávam, svoj pokoj vám dávam. Ale ja vám nedávam, ako svet dáva (Jn 14, 23 – 29). Pokoj, ktorý nám chce darovať je Boží pokoj – trvalý a stály pokoj, ktorý pramení z čistého srdca a z čistého svedomia.
Hľadajme konverzáciu a dialóg, a vždy sa zaujímajme o tých, ktorí najviac trpia. A pri tom všetkom, nezabúdajme prichádzať sem, na toto miesto čerpať z prameňa, ktorým je Boh sám. Čerpajme z Ježiša, z eucharistie a sviatostí.
Drahí bratia a sestry! Pamätajme na to, že pokoj v srdci je základom pokoja vo vzťahoch a teda aj vo svete. Dobrá spoveď a dobré predsavzatia môžu byť skvelým začiatkom našej vnútornej premeny. A potom, upokojme sa aj vrúcnou modlitbou a prosbou k našej Nebeskej Matke, ktorá vie, čo najviac potrebujeme. Amen.
Zdroj: Košická arcidiecéza