Rím 11. apríla (TK KBS) Ekumenický patriarcha Konštantínopolu Bartolomej I. získal Templetonovu cenu za dlhoročný prínos v oblasti ochrany životného prostredia. Ide o jedno z najvyšších ocenení pre jednotlivca na svete, ktoré sa často označuje ako „Nobelova cena za náboženstvo“. Ocenenie udeľuje nadácia Johna Templetona za výnimočné spojenie vedy a duchovna. Bartolomej, ktorý vedie približne 300 miliónov pravoslávnych kresťanov, už tri desaťročia prepája ekologickú zodpovednosť so spiritualitou.
„Patriarcha urobil z ekologickej zodpovednosti ústrednú časť svojho duchovného poslania,“ vyhlásila prezidentka nadácie Heather Templeton Dill. Cení sa aj jeho schopnosť vytvárať dialóg medzi vedcami, náboženskými lídrami a politickými predstaviteľmi naprieč kresťanským, židovským a moslimským svetom. Templetonova cena je dotovaná sumou 1,28 milióna eur. Medzi jej laureátmi boli aj Matka Tereza, zakladateľ Taizé Frère Roger či dalajláma.
Bartolomej I., rodák z ostrova Imbros (dnes Gökçeada), je teológom a ekumenickým lídrom. Ovláda sedem jazykov a je uznávaným partnerom v medzináboženskom dialógu. Patriarchom sa stal v roku 1991 a jeho ekologické iniciatívy mu vyslúžili celosvetové uznanie a čestný titul „zelený patriarcha“.
Templetonova cena, založená v roku 1972 britským investorom Sir Johnom Templetonom, nie je viazaná na konkrétnu vieru a udeľuje sa za výnimočný prínos v oblasti duchovna a vedy. V porote sú predstavitelia rôznych náboženstiev i ateisti.
Zdroj: Kathpress, redakčne upravené