Vatikán 11. apríla (TK KBS) Na 58. zasadnutí Komisie OSN pre populáciu a rozvoj vyjadril stály pozorovateľ Svätej stolice, Mons. Gabriele Caccia, vážne znepokojenie nad pretrvávajúcimi nerovnosťami v oblasti zdravotnej starostlivosti medzi bohatými a chudobnými krajinami.
Upozornil, že mnohé rozvojové štáty sú nútené vynakladať viac prostriedkov na splácanie dlhov než na zabezpečenie základných potrieb obyvateľstva. Takýto stav označil nielen za ekonomickú nespravodlivosť, ale aj za morálny škandál. V súlade s výzvou pápeža Františka počas jubilejného roka apeloval na bohatšie štáty, aby odpustili dlhy krajinám, ktoré ich nikdy nebudú schopné splatiť.
Mons. Caccia poukázal na to, že napriek pokroku v oblasti zdravotníctva zostáva úmrtnosť matiek a detí v mnohých častiach sveta neprijateľne vysoká. Milióny detí každoročne umierajú na ochorenia, ktorým sa dá predísť. Najchudobnejší obyvatelia si často nemôžu dovoliť ani základnú lekársku starostlivosť. Hlboké nerovnosti medzi rozvinutými a rozvojovými krajinami sú podľa neho ešte viac prehlbované vysokým zadlžením, ktoré bráni investíciám do zdravia, výživy či prístupu k čistej vode.
V závere svojho vystúpenia zdôraznil potrebu holistického prístupu, ktorý stavia do centra pozornosti dôstojnosť každého človeka a význam rodiny ako základného piliera spoločnosti. Zdravie a prosperitu všetkých vekových skupín podľa neho nie je možné zabezpečiť bez politiky, ktorá podporuje rodiny, rešpektuje život od počatia po prirodzenú smrť a vytvára podmienky pre skutočné spoločné dobro.
Zdroj: Vatican News, česká redakcia, redakčne upravené