Filipíny 10. apríla (TK KBS) Obchodníci s ľuďmi čoraz častejšie používajú náboženský podvod ako taktiku na obídenie kontrol na letiskách, pričom obete predstavujú ako „misionárov“ alebo „pútnikov“, ktorí cestujú z náboženských dôvodov. Tento jav odhalili filipínske a thajské orgány po vyšetrovaniach a odposluchoch. Filipínska polícia informovala, že tri ženy sa pokúšali nastúpiť na let do Singapuru, pričom sa vydávali za katolícke misionárky. Jedna z žien, ktorá sa označovala ako „kazateľka“, bola odhalená ako kľúčová organizátorka obchodovania s ľuďmi.
Tento podvodný spôsob zahŕňa pravidelných cestujúcich, ktorí sa vydávajú za pašerákov a sprevádzajú skupiny obetí pod falošnými zámienkami, ktoré sa nakoniec ocitnú v kriminálnych aktivitách, ako je prostitúcia. Koordinované policajné akcie naprieč juhovýchodnou Áziou, vrátane Filipín, Thajska a Kambodže, viedli k zadržaniu niekoľkých pašerákov zapojených do týchto obchodníckych operácií. V správe filipínskeho Úradu pre imigráciu za rok 2024 bolo zvýraznených niekoľko schém, vrátane falošných pútnických ciest a zariadených manželstiev, ktoré slúžili na podvod a zneužívanie obetí.
Katolícka nadácia PREDA odsúdila obchodovanie s mladými filipínskymi ženami, ktoré boli zvádzané falošnými pracovnými ponukami a nútené pracovať v otrockých podmienkach v krajinách ako Barma. Katolícke organizácie po celej juhovýchodnej Ázii, vrátane thajskej siete Talitha Kum, pracujú na zvyšovaní povedomia a pomoci pri reintegrácii obetí, pričom zdôrazňujú dôležitosť vzdelávania v boji proti obchodovaniu s ľuďmi.
Zdroj: Fides, redakčne upravené