Assisi 10. apríla (TK KBS) Už takmer dve desaťročia vedie Assiskú arcidiecézu arcibiskup Domenico Sorrentino. No to, čo sa v poslednom období deje v tomto historickom a duchovne výnimočnom meste, považuje za bezprecedentné. Osobitnú pozornosť púta Sanktuárium zrieknutia sa, kde sú uložené telesné pozostatky blahoslaveného Carla Acutisa.
Miesto, ktoré si Cirkev dlhodobo spájala najmä so svätým Františkom a jeho radikálnym gestom zrieknutia sa bohatstva a moci, sa dnes stáva aj centrom mladého pútnického zápalu, ktorého hlavným protagonistom je práve Carlo Acutis.
Duchovné spojenectvo naprieč stáročiami
Podľa arcibiskupa Sorrentina medzi svätým Františkom a blahoslaveným Carlom existuje hlboké duchovné prepojenie, ktoré presahuje hranice času. Obaja vyžarujú jednoduchosť, autenticitu a schopnosť osloviť človeka dnešnej doby – najmä mladých. „Títo dvaja svätci vytvárajú v Sanktuáriu zrieknutia sa silný tandem. Ich prítomnosť je hmatateľná a priťahuje pútnikov z celého sveta, predovšetkým mládež. Je to duchovná dynamika, akú som v Assisi za 19 rokov svojej služby ešte nezažil,“ hovorí arcibiskup.
Carlo – mladý svedok Františkovho ducha
Blahoslavený Carlo Acutis, ktorého kanonizácia je naplánovaná na 27. apríla, v sebe niesol mnohé prvky františkánskej spirituality – lásku k chudobným, úctu k Eucharistii, citlivosť na krásu prírody i hlbokú pokoru. Hoci sa nikdy formálne nepridal k františkánskemu rádu, túžil tento charizmatický spôsob života prežívať osobitným a tvorivým spôsobom. Vďaka tomu dnes oslovuje celé generácie mladých, ktorí hľadajú autentické duchovné vzory.
„Carlo bol fascinovaný Františkom i svätou Klárou. Jeho postoj k životu, chudobe a kráse sveta bol preniknutý evanjeliovou jednoduchosťou. A hoci bol dieťaťom digitálnej doby, jeho duch bol hlboko zakorenený v evanjeliu,“ pripomína arcibiskup Sorrentino.
Podobnosť medzi Františkom a Carlom sa ukazuje aj v ich duchovnej ceste. František sa v Assisi zriekol všetkého, aby mohol naplno patriť Bohu. Carlo, pochádzajúci z bohatej rodiny, si „chudobu“ nevybral vedome – prišla v podobe choroby, ktorá ho pripravila o zdravie, budúcnosť i život. No v tomto utrpení dozrel do svätosti.
„Carlo mal len pätnásť rokov, keď mu bola diagnostikovaná leukémia. Napriek bolesti a obmedzeniam prijal svoj osud s obdivuhodným pokojom a vierou. Z tohto obdobia máme zachovaný krátky videoklip, v ktorom otvorene hovorí o tom, že jeho poslaním je zomrieť – no robí to s úsmevom, takmer rajským, akoby objímal svoju sestru smrť,“ opisuje arcibiskup. „V tej chvíli Carlo prežil duchovné očistenie. Ježiš ho pozval, aby zanechal všetko a dôveroval Mu. A Carlo na toto pozvanie odpovedal áno – s úplnou odovzdanosťou a radosťou.“
Nádej pre dnešný svet
Arcibiskup Sorrentino verí, že postavy ako Carlo Acutis predstavujú obrovskú nádej pre Cirkev i celý svet. V čase, keď mnohí mladí zápasia s otázkami identity, zmyslu života a duchovného hľadania, Carlo ich oslovuje jazykom, ktorému rozumejú – jazykom jednoduchosti, radosti a viery.
„Je málo ľudí, ktorí dokážu hovoriť o Ježišovi tak ako Carlo – jednoducho, presvedčivo a s radosťou. Preto je taký blízky mladým, preto dokáže preniknúť k ich srdciam,“ uzatvára arcibiskup. Asssi sa tak stáva nielen mestom svätého Františka, ale aj mestom Carla Acutisa – svätca digitálnej generácie. A práve v ich spoločnom odkaze objavujeme moc evanjelia, ktoré oslovuje naprieč vekmi i kultúrami.
Zdroj: VaticanNews, poľská redakcia, redakčne upravené