Rím 8. apríla (VaticanNews) Pápežská lateránska univerzita sa pripravuje na početné stretnutia s konferenciami a kongresmi a čoraz viac reaguje na list, ktorý Svätý Otec František poslal nunciatúram na celom svete, aby im pripomenul „veľmi osobitnú úlohu, ktorú zohrávajú rímske pápežské akademické inštitúcie“, ktoré po stáročia „vykonávajú službu vzdelávania a výskumu v prospech celej Cirkvi“.
Dňom otvorených dverí 15. mája sa Pápežská lateránska univerzita (Pontificia Università Lateranense, PUL) už teší na nadchádzajúce jarné podujatia. V tento deň priblíži budúcim študentom fakulty, študijné programy a štruktúry a na Teologickej fakulte sa uskutoční aj konferencia na tému „Učiteľ teológie v súčasnosti“. Ešte pred tým sa 28. apríla bude konať študijný deň na tému „Nicejský koncil a cirkevné sebauvedomenie“ pri príležitosti 1700. výročia udalosti, na ktorej bolo definované Krédo, a jej význam opakovane pripomenul pápež František predovšetkým z hľadiska ekumenického dialógu. K bohatej akademickej a kultúrnej jarnej ponuke PUL patria aj dve ďalšie pozoruhodné podujatia: Deň synodality 10. apríla, ktorý organizuje Inštitút pastorácie, a konferencia k 50. výročiu Helsinských dohôd 6. mája, ktorú organizuje Študijný cyklus vied o mieri.
Pápežov list
Pápežská lateránska univerzita, verná svojmu celosvetovému vzdelávaciemu poslaniu, sa vždy snaží tvorivo a perspektívne reagovať na výzvy v oblasti vzdelávania, ktoré sú tak blízke srdcu pápeža Františka. Práve on napísal list (List Svätého Otca Františka biskupom na podporu Pápežskej lateránskej univerzity), ktorý napísal ešte pred svojou hospitalizáciou a nedávno ho zaslal všetkým nunciatúram sveta, aby list zaslali jednotlivým biskupským konferenciám a jednotlivým biskupom. Petrov nástupca v texte pripomína, že „neustála a obnovená snaha o evanjelizáciu, ktorá oživuje misiu Cirkvi v rôznych a stále nových kontextoch, sa nemôže uskutočňovať bez podpory solídnej a kvalifikovanej teologickej a duchovnej formácie“.
Ako ďalej pápež píše, miesto spoločenstva, „ktoré je povolané byť ‚kultúrnym laboratóriom‘ na vypracovanie tohto myslenia, tvoria predovšetkým univerzity a cirkevné fakulty, dnes rozšírené na všetkých kontinentoch“. Svätý Otec však pripomína „veľmi osobitnú úlohu, ktorú zohrávajú rímske pápežské akademické inštitúcie“, ktoré po stáročia „vykonávajú službu formácie a výskumu v prospech celej Cirkvi“. Medzi týmito inštitúciami chce v liste Svätý Otec „poukázať na Pápežskú lateránsku univerzitu, ktorá už viac ako 250 rokov vykonáva svoju formačnú službu a na základe osobitného puta, ktoré ju spája s pápežom, požíva titul univerzity rímskeho biskupa“. Ako zdôrazňuje, je preto žiaduce „aby diecézy, rehoľné inštitúty a laické zoskupenia pri každoročnom vysielaní študentov na pápežské univerzity a fakulty v Ríme brali osobitný ohľad na Pápežskú lateránsku univerzitu, kde si mladí ľudia môžu prehĺbiť štúdium filozofie, teológie, pastorácie, kánonického práva a porovnávacieho občianskeho práva, vied o mieri a ekológie“. Na záver listu pápež prosí biskupov, že „keď nie je možné poslať študentov do Ríma“, aby sa podieľali na „formačnom poslaní Cirkvi tým, že budú aktívne podporovať - prostredníctvom výskumných projektov, štipendií alebo iných iniciatív – našu Alma Mater“.
Niekoľko údajov
Pápežská lateránska univerzita mala v akademickom roku 2023 – 2024 zapísaných 1137 študentov a 139 profesorov. Jej akademickú štruktúru tvoria: Teologická a Filozofická fakulta, Institutum Utriusque Iuris, Fakulty kánonického práva a občianskeho práva, Pastoračný inštitút Redemptor Hominis, Študijný cyklus vied o mieri a medzinárodnej spolupráci, Študijný cyklus ekológie a životného prostredia. Starostlivosť o náš spoločný domov a ochrana stvorenstva. Ako inštitúty ad instar Facultatis sú v rámci svojej autonómie riadenia a akademickej správy zaradené: Pápežský vyšší inštitút morálnej teológie Accademia Alfonsiana, Pápežský patristický inštitút Augustinianum, Pápežský inštitút teológie zasväteného života Claretianum.
Spracovala Miroslava Holubíková